Content-Length: 114337 | pFad | http://lt.wikipedia.org/wiki/#cite_ref-VLE_1-2

Vikipedija Pereiti prie turinio

Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sveiki atvykę į Vikipediją

Laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Lietuviškojoje Vikipedijoje:
219 701 straipsnis

Apie Vikipediją
Vikipedija yra universali, daugiakalbė interneto enciklopedija, kaip bendruomeninis projektas, pagal viki technologiją ir pamatinius principus kuriama daugybės savanorių bei išlaikoma iš paaukotų lėšų.

Vikipedijos tikslas – pateikti laisvą, nešališką ir patikrinamą turinį, kurį be jokių apribojimų gimtąja kalba galėtų skaityti visi žmonės. Rašyti, pildyti, tobulinti straipsnius taip pat gali visi, jei laikomasi bendrų, visiems dalyviams galiojančių taisyklių ir susitarimų. Nauji dalyviai yra kviečiami apsilankyti pagalbos puslapiuose ir bendruomenės portale.

Vikipedija vadinama „laisvąja enciklopedija“, nes visas jos turinys pateikiamas pagal GFDL ir CC-BY-SA licencijas, kurios leidžia enciklopedijos turinį naudoti, keisti ir platinti tiek nemokamai, tiek ir mokamai, jei laikomasi naudojimo sąlygų.
Rinktinė iliustracija
Savaitės straipsnis
Tilto reginys iš Takomos. Kairėje – 2007 m. statybos tiltas, dešinėje – 1950 m.

Takomos sąsiaurio tiltas (angl. Tacoma Narrows Bridge) – kelių transporto tiltas, sudarytas iš dviejų lygiagrečiai stovinčių kabamųjų tiltų JAV šiaurės vakaruose, Vašingtono valstijoje, Pirso apygardoje. Transporto statinys nutiestas per Takomos sąsiaurį (susiaurėjusią Pjudžeto įlankos dalį), jungiantis Takomos miestą rytuose su Kitsapo pusiasaliu vakaruose. Tiltu praeina greitkelis State Route 16. Istoriškai Takomos tilto pavadinimas buvo taikomas pirmajam tiltui, pavadintam „Šuoliuojančia Gerte“. Jis atidarytas 1940 m., bet jau po 4 mėnesių sugriautas dėl stipraus vėjo sukelto konstrukcijų siūbavimo. Šio vietoje 1950 m. pastatytas naujas tiltas, tebestovintis kaip dabartinio dviejų tiltų komplekso vakarinė dalis.

Iki 1990 m. dėl gyventojų skaičiaus augimo ir transporto vystymosi Kitsapo pusiasalyje automobilių eismas tiltu viršijo projektinį pajėgumą. 2002 m. pradėtos statybos, o 2007 m. naujasis tiltas atidarytas eismui. 1950 m. statybos tiltas pertvarkytas taip, kad juo vyktų eismas į vakarus.

1940 ir 1950 m. tiltai jų pastatymo metais buvo treti ilgiausi kabamieji tiltai pasaulyje pagal pagrindinio tarpatramio ilgį, sekę po Aukso Vartų tilto (Kalifornija) ir Džordžo Vašingtono tilto (Niujorkas). 1950 ir 2007 m. statybos tiltai 2017 m. buvo penkti pagal ilgį kabamieji tiltai Jungtinėse Valstijose ir 43-ti pagal ilgį pasaulyje.

Mokesčiai už naudojimąsi tiltu buvo imami per visą pirmojo tilto keturių mėnesių eksploatavimo laiką, taip pat už pirmuosius 15 metų važiavimo 1950 m. atstatytu tiltu. 1965 m. grąžinti tilto statyboms suteikti kreditai su palūkanomis, todėl valstybė nutraukė tilto rinkliavas. Praėjus daugiau nei 40 metų, rinkliavos atnaujintos kaip dvigubo statinio finansavimo dalis. Pastaraisiais metais apmokestinamos tik rytų kryptimi (į Takomą) važiuojančios transporto priemonės.

Daugiau...

spalio 23 d. įvykiai
Lietuvoje

Pasaulyje

Savaitės iniciatyva
Saulės kapinės

Saulės kapinės (arba Vilniaus Šv. Petro ir Povilo bažnyčios kapinės) – kapinės Vilniuje, Antakalnio mikrorajone, palei Saulės ir M. K. Paco gatves. Saulės kapinių pavadinimu žinomos tik nuo 1945 m., taip pavadintos pagal greta esančią gatvę.

Dokumentų, kuriuose būtų užregistruota bažnyčios kapinių įsteigimo data, nėra. 1828 m. jos jau minimos kaip parapinės. Tuo metu jų plotas buvo apie 2 ha. Šios kapinės nebuvo vienintelės Šv. Petro ir Povilo bažnyčios kapinės – jų minima 16. Parapinėse kapinėse buvo laidojami Antakalnio, Šnipiškių ir Lukiškių priemiesčių gyventojai.

Kapinės pradžioje nebuvo aptvertos, tik 1872 m. paraginus miesto valdybai jos buvo apjuostos pylimu. Mūrine tvora aptvertos 1932 m. Geležiniai varteliai įrengti už K. Rekečio pinigus.

XIX a. pabaigoje buvo palaidota nemažai turtingų žmonių, atsirado prabangių antkapinių paminklų, laidojimo rūsių. Prie centrinės koplyčios laidojo Oginskių, Žabų, Zdavatskių ir kitų įtakingų šeimų narius. Kapinėse trūko ploto, tad laidojama buvo tankiai.

1945 m. prie kapinių prijungti 2 ha žemės.

Apie 18631884 m. buvo pastatyta Oginskių šeimos koplytėlė. XX a. (restauruota 2015 m.). Taip pat stovi Prisikėlimo koplyčia – Sidorovičių ir Zavišų giminių palaidojimo vieta. Vėliau pastatyta ir pseudogotikinė Meištovičių koplyčia.

Daugiau…

Šios savaitės iniciatyva yra amžiną atilsį.
Naujienos
Kiti projektai
Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga










ApplySandwichStrip

pFad - (p)hone/(F)rame/(a)nonymizer/(d)eclutterfier!      Saves Data!


--- a PPN by Garber Painting Akron. With Image Size Reduction included!

Fetched URL: http://lt.wikipedia.org/wiki/#cite_ref-VLE_1-2

Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy