Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

понеділок, 21 жовтня 2024 року

1 349 819 статей українською

180 307 зареєстрованих дописувачів

3165 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

«Хто боїться Вірджинії Вульф?» — триактна трагікомедійна п'єса американського драматурга Едварда Олбі, вперше опублікована та поставлена у 1962 році. 1963 року здобула премію «Тоні» за найкращу п'єсу.

Поява «Вірджинії Вульф» на сценічних майданчиках шокувала суспільство — через відверті теми та провокаційну стилістику відбірковий комітет Пулітцерівської премії в останній момент відмовився присуджувати п'єсі нагороду. Попри це, оригінальна бродвейська постановка не сходила зі сцени майже два роки, пройшовши з аншлагами понад 660 разів. В Україні п'єса ставилась, зокрема, Андрієм Жолдаком і Олегом Ліпциним.

За визначенням літературного журналу «Всесвіт» — «класичний взірець американської драматургії XX століття». За результатами опитування, яке провела газета The Denver Post у 2010 році, понад 175 діячів театрального мистецтва назвали «Вірджинію Вульф» п'ятою найважливішою американською п'єсою в історії. Її прихильниками були найбільші американські драматурги століття — Торнтон Вайлдер і Гарольд Пінтер.

У 1966 році «Вірджинія Вульф» отримала однойменну екранізацію в режисурі Майка Ніколса. Скандальність сюжетних ситуацій та тексту, що промовляли герої з екрана, призвели до фактичного руйнування постулатів цензурного кодексу Гейза та початку епохи «нового Голлівуду». Вплив п'єси та її екранізації газета The New York Times підсумовувала так: «Едвард Олбі — перший новий визначний драматург, який розколихав Бродвей із його летаргії».

Обкладинка німецького видання (1930)
Обкладинка німецького видання (1930)

«Моє життя: Досвід автобіографії» — автобіографія Лева Троцького, одного з організаторів Жовтневої революції, що відіграв ключову роль у створенні Червоної армії. Написана у період проживання Троцького в Алмати й Туреччині; вперше опублікована 1930 року. Ця робота містить важливі історичні деталі Жовтневих подій і має яскраво виражену антисталінську спрямованість.

Автобіографія Троцького, що стала одним із найважливіших джерел для дослідників його життя, політичної долі та творчості, справила відчутний вплив на його біографів, починаючи з Ісаака Дойчера (який, через докладний аналіз сталінізму та соціоекономічного устрою СРСР, вважав екснаркома «пророком»). Багато хто з біографів Троцького просто переписував фактичний матеріал про життя революціонера з його ж книги, лише адаптуючи розказану Троцьким версію подій до реалій свого часу. Факти ж про ранні роки Троцького досі відомі лише з «Мого життя». Книга перекладена багатьма мовами світу; уперше видана в СРСР 1991 року.

Вибране зображення

Цейлонський слон (Elephas maximus maximus), самка з дитинчатами, підвид індійського слона. Національний парк Яла, Шрі-Ланка.

Вибраний список

Джексон на Comic-Con у Сан-Дієго 2014
Джексон на Comic-Con у Сан-Дієго 2014

Протягом своєї кар'єри американський актор і кінопродюсер Семюел Л. Джексон зіграв понад 150 ролей у фільмах, телесеріалах і театральних виставах, а також озвучив низку персонажів у мультфільмах, мультсеріалах і відеоіграх. Кінострічки, у яких він знявся, станом на жовтень 2024 року загалом зібрали в світовому прокаті близько 28 млрд доларів, що робить Джексона «найприбутковішим» професійним актором усіх часів. 2022 року за свій значний внесок у кіно він отримав премію «Оскар» за видатні заслуги в кінематографі.

Поточні події

Російсько-українська війна (жовтень, бої на Курщині); див. також: Допомога під час війни • Атака Ізраїлю на Ліван • Нещодавно померли
Яхья Сінвар

21 жовтня в історії

Друга сторінка Остромирового Євангелія (1056)
Друга сторінка Остромирового Євангелія (1056)
  • 1056 — диякон Григорій вивів першу літеру рукопису «Остромирове Євангеліє», найдавнішої зі збережених східнослов'янських рукописних книг
Битва при Секіґахарі, екран періоду Едо (репліка оригіналу 1620-х рр.)
Битва при Секіґахарі, екран періоду Едо (репліка оригіналу 1620-х рр.)
Трафальгарська битва на полотні Вільяма Тернера (1806)
Трафальгарська битва на полотні Вільяма Тернера (1806)

Народилися

«Під хвилею Канаґавського моря» — найвідоміша гравюра Хокусая
«Під хвилею Канаґавського моря» — найвідоміша гравюра Хокусая
Альфред Нобель (близько 1883)
Альфред Нобель (близько 1883)

Померли

Непотоплюваний Сем (Оскар)
Непотоплюваний Сем (Оскар)

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа