Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

п'ятниця, 25 жовтня 2024 року

1 350 334 статті українською

180 432 зареєстровані дописувачі

3167 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Мафія
Мафія

«Ма́фія» — це інтелектуально-психологічна покрокова рольова гра для великої компанії у детективному жанрі, яка моделює боротьбу організованої меншості проти неорганізованої більшості.

За сюжетом, мешканці міста, знесилені від розгулу мафії, вирішують посадити до в'язниці всіх злочинців без винятку; у відповідь мафія починає війну проти мирних жителів. На початку гри учасники випадково діляться на команди «мирних» і «мафії». Вдень вони всі обговорюють, хто може бути мафією, та вилучають підозрілих гравців, а вночі мафія «вбиває» когось з мирних. Гра закінчується перемогою міста, якщо вилучено всіх мафіозі, або перемогою мафії, якщо їх залишилося не менше, ніж мирних.

Гра була створена в середині 1980-х років молодим радянським викладачем психології Дмитром Давидовим і стала популярною серед студентів, швидко поширившись у Радянському Союзі та за його межами. Англійськомовна версія гри отримала назву «Werewolf» (укр. Вовкулака). У багатьох містах пострадянського простору почали з'являтися клуби для гри в «Мафію», де сформувалася стійка спільнота гравців. З розвитком Інтернету в «Мафію» почали грати електронною поштою, в текстових чатах і зрештою за допомогою відеокамери.

У 2010-ті роки зі звичайного дозвілля «Мафія» перетворилась на спортивну дисципліну. Завдяки уніфікованим правилам та регламентованій системі змагань, щороку проводяться сотні турнірів зі спортивної мафії, переможці найпрестижніших з яких отримують визнання в маф-спільноті по всьому світові.

Титульна сторінка Біблії, виданої Михайлом Дзіковським
Титульна сторінка Біблії, виданої Михайлом Дзіковським

Михайло Дзіковський (пол. Michał Dzikowski; 21 листопада 1820(18201121) Перемишль — 3 лютого 1888(18880203) Перемишль) — український та польський видавець, редактор, орендар і власник друкарень у Перемишлі та Львові. Відомий виданнями «Зорі Галицької», Біблії, серією «Польської бібліотеки» та іншими працями й творами польською, українською, церковнослов'янською, латинською та німецькою мовами.

Вибране зображення

Кеті Перрі співає на національному з’їзді Демократичної партії у Філадельфії, 28 липня 2016 року. Сьогодні її день народження.

Вибраний список

Джексон на Comic-Con у Сан-Дієго 2014
Джексон на Comic-Con у Сан-Дієго 2014

Протягом своєї кар'єри американський актор і кінопродюсер Семюел Л. Джексон зіграв понад 150 ролей у фільмах, телесеріалах і театральних виставах, а також озвучив низку персонажів у мультфільмах, мультсеріалах і відеоіграх. Кінострічки, у яких він знявся, станом на жовтень 2024 року загалом зібрали в світовому прокаті близько 28 млрд доларів, що робить Джексона «найприбутковішим» професійним актором усіх часів. 2022 року за свій значний внесок у кіно він отримав премію «Оскар» за видатні заслуги в кінематографі.

Поточні події

Російсько-українська війна (жовтень, бої на Курщині); див. також: Допомога під час війни • Атака Ізраїлю на Ліван • Нещодавно померли
Яхья Сінвар

25 жовтня в історії

Група українських військових у польському таборі інтернованих напередодні походу. Жовтень 1921
Група українських військових у польському таборі інтернованих напередодні походу. Жовтень 1921

Народилися

Йоганн Штраус (син)
Йоганн Штраус (син)
Пабло Пікассо, січень 1962
Пабло Пікассо, січень 1962
Амет-Хан Султан (1945)
Амет-Хан Султан (1945)

Померли

Михайло Янгель на поштовій марці України 2011 р.
Михайло Янгель на поштовій марці України 2011 р.
Рут Белвіль
Рут Белвіль

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа