Шейх
Шейх (на арабски: شيخ - старец, старейшина), в женски род шейха (شيخة), е почетно звание в исляма, обикновено за владетели, религиозни дейци, също за членове и членки на монархически семейства, рядко за висши служители.
Общо значение
[редактиране | редактиране на кода]Думата е производна от глагол, означаващ стареене, към което се подразбира и помъдряване. Званието носи най-общо значение на възрастен (и мъдър) човек, оттам старейшина (вожд) на племе – използвано особено за арабските бедуински племена на Арабския полуостров (родината на арабите), разширено означава лидер, включително религиозен и политически (емир). Впоследствие, с влиянието на исляма, се разпространява като почетно звание за религиозен лидер и в страни извън Арабския свят – в Азия и Африка.
Значение в суфизма
[редактиране | редактиране на кода]В ислямското течение суфизъм думата се използва като термин за „уали“ (светец), основател на тарика (орден), водеща към пророка Мохамед, а впоследствие и изобщо като почетно звание към светец. Типичен пример е шейх Абдул Кадир Джилани (1077 – 1166), основател на ордена Кадирия[1].
Регионални значения
[редактиране | редактиране на кода]На Арабския полуостров званието се използва, в допълнение към употребата за старейшините (които са и религиозни лидери) на някогашните арабски племена, също за благородници (крале, принцове и принцеси), фактически почти за всички членове на монархическите семейства.
По време на халифата на Алмохадите в северна Африка (ХІІІ век) халифът е съветван от шейхове, представляващи всички племена и народности, които отговарят и за мобилизиране на войски от своите райони.
По време на османското владичество в Ливан думата се употребява от ХV век за емири, назначени от централната власт за събиране на данъци[2], включително християни-маронити.
В мюсюлманските части на Африканския рог думата се използва като почетно звание. Специално в Сомалия е резервирана за старши мюсюлмански лидери и духовници..
В съседния Иран е запазено общото значение на възрастен и мъдър човек, но се ползва и като почетно звание за видни учени.
Употреба за жени
[редактиране | редактиране на кода]В миналото за учените жени е използван терминът в женски род „шейха“, например за Фахр ун-Ниса Шухда (п. 1112)[3] и Фатима ал-Фудайлия (п. 1831)[4].
Званието се употребява за майки, съпруги и дъщери на шейхове, а понастоящем – за членките на управляващите семейства в арабските страни от Арабския залив.
Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ Abun-Nasr, Jamil M. (2007). Muslim Communities of Grace: The Sufi Brotherhoods in Islamic Religious Life. Columbia University Press. p. 94. ISBN 978-0-231-14330-1
- ↑ Lebanon's Predicament, 1987, Samir Khalaf
- ↑ Shaykhah Shuhdah, Fakhr-un-Nisa // Haq Islam. Посетен на 9 февруари 2015.
- ↑ Siddiqi, Muhammad Zubayr. Hadith Literature Its origen, development and special features: Women Scholars of Hadith // The Islamic Texts Society Cambridge. 1993. с. 117–123. Посетен на 23 февруари 2015.
Външни препратки
[редактиране | редактиране на кода]- ((ru)) Шейх // Енциклопедичен речник на Брокхауз и Ефрон, 86 тома (82 т. и 4 доп.), СПб, 1890-1907
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Sheikh в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |