UWAGA: Po wysłaniu zgłoszenia, otrzymasz wiadomość mailową z prośbą o jego potwierdzenie.
Sankt Gallen
Encyklopedia PWN
Sankt Gallen
[zaŋkt gạlən] ,
m. w północno-wschodniej Szwajcarii, nad rz. Steinach (uchodzi do Jez. Bodeńskiego); stolica kantonu Sankt Gallen.
— 76 tys. mieszk. (2019), zespół miejski 125 tys. (2001). Ośrodek zakonny zał. w pocz. VII w. przez św. Galla, od 720 klasztor; w IX–XI w. eur. ośr. kultury monastycznej i sztuki; od 1201 opaci Sankt Gallen książętami Rzeszy; w XII w. obok klasztoru rozwinęło się miasto, w XV w. przyłączyło się do kantonów szwajc.; w pocz. XVI w. przyjęło reformację; 1532–1798 ponownie podporządkowane opactwu; od 1803 w Republice Helweckiej, później w Związku Szwajcarskim. Ośrodek przemysłu włók. (m.in. hafty i koronki), odzieżowego i maszyn.; węzeł kol. i drogowy; ośr. turyst.; biblioteki, muzea; na pozostałościach średniow. kościoła Benedyktynów zbudowano obecny późnobarok. (1720–66), z bogatym wystrojem i wyposażeniem wnętrza (wpisany na Listę Świat. Dziedzictwa Kult. i Przyr. UNESCO); biblioteka klasztorna z cennymi zbiorami manuskryptów średniow.; kościoły: Św. Magnusa (XI w.), Św. Wawrzyńca (XV w., przebudowa XIX w.); renes. ratusz i domy (XVI w.).
wiemy, jak cenny jest Twój czas – zajmiemy Ci tylko chwilę.
Czy dasz nam szansę, abyśmy mogli dalej tworzyć źródło Twojej sprawdzonej, darmowej wiedzy, z której właśnie chcesz skorzystać? Bez wpływu z reklam będzie to po prostu niemożliwe.
Dlatego prosimy – dodaj naszą domenę, jako wyjątek lub skorzystaj z instrukcji i odblokuj wyświetlanie reklam na naszych serwisach.