Content-Length: 924107 | pFad | https://hu.wikipedia.org/wiki/Holland_labdar%C3%BAg%C3%B3-v%C3%A1logatott

Holland labdarúgó-válogatott – Wikipédia Ugrás a tartalomhoz

Holland labdarúgó-válogatott

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Hollandia Hollandia
Beceneve(i)Oranje (Narancssárgák)
Szövetség neveKoninklijke Nederlandse Voetbal Bond
KonföderációUEFA (Európa)
Szövetségi kapitányHollandia Ronald Koeman
CsapatkapitányVirgil van Dijk
Legtöbb válogatottságWesley Sneijder (134)
Legtöbb válogatott gólRobin van Persie (50)
StadionJohan Cruijff Arena,
De Kuip,
Philips Stadion
FIFA-kódNED
Mezek
Hazai
Idegenbeli
Ranglista helyezések
FIFA-rang 7. (2024. nov. 28.)[1]
Legmagasabb
FIFA-rang
1.
(2011. augusztus–szeptember)
Legalacsonyabb
FIFA-rang
36.
(2017. augusztus)

Élő-rang 8. (2024. júl. 15.)[2]
Legmagasabb
Élő-rang
1.
(1978, 1988–1990, 1992, 2002, 2003, 2005, 2008, 2010, 2014)
Legalacsonyabb
Élő-rang
49.
(1954. október)
Első hivatalos mérkőzés
1905. április 30., Antwerpen, Belgium
 Belgium 1–4 Hollandia 
Legnagyobb győzelem
2011. szeptember 2., Eindhoven, Hollandia
 Hollandia 11–0 San Marino 
Legnagyobb vereség
1907. december 21., Darlington, Anglia
 Anglia (amatőr) 12–2 Hollandia 
Nemzetközi szereplések
Labdarúgó-világbajnokság
Részvételek11 (2022-ig) (Először: 1934)
Legjobb eredményEzüstérmes (1974, 1978, 2010)
Labdarúgó-Európa-bajnokság
Részvételek10 (2020-ig) (Először: 1976)
Legjobb eredményAranyérmes (1988)
Szerzett érmek
Férfi labdarúgás
bronz
1908 London
Csapat
bronz
1912 Stockholm
Csapat
bronz
1920 Antwerpen
Csapat
Világbajnokság
ezüst
Németország, 1974
ezüst
Argentína, 1978
ezüst
Dél-Afrika, 2010
bronz
Brazília, 2014
Európa-bajnokság
bronz
Jugoszlávia, 1976
arany
Németország, 1988
bronz
Svédország, 1992
bronz
Hollandia
Belgium, 2000
bronz
Portugália, 2004

A holland labdarúgó-válogatott Hollandia nemzeti csapata, amelyet a Holland Királyi Labdarúgó-szövetség (hollandul: Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond) irányít. A holland válogatott 1907 óta viseli hazai mérkőzésein a holland királyi család hivatalos színének számító narancssárga mezt, innen ered becenevük az "Oranje" is.

Eddig három alkalommal (1974, 1978, 2010) játszottak világbajnoki döntőt, de mindháromszor vesztesen hagyták el a pályát. A válogatott eddigi egyetlen tornagyőzelme az 1988-as Európa-bajnokságon született Marco van Basten és Ruud Gullit vezérletével. A döntőben a Szovjetuniót győzték le 2–0-ra.

2011 augusztusában vezették a FIFA-világranglistát, úgy, hogy soha nem voltak még világbajnokok. Ez korábban csak a magyar és spanyol válogatottnak sikerült, azóta pedig már a belgáknak is.

A válogatott története

[szerkesztés]

A kezdetek

[szerkesztés]
A holland válogatott első hivatalos mérkőzésén pályára lépő játékosok.

Az ország Nagy-Britanniához való közelsége miatt korán elkötelezte magát a labdarúgás mellett, és az 1900-as évek elején a kontinens legjobb amatőr csapatai közé tartozott. A válogatott első mérkőzésére 1905. április 30-án került sor Antwerpenben, Belgium ellen. Részt vettek az 1934-es és az 1938-as világbajnokságon, de mindkét alkalommal már az első kör után kiestek. Ezután egy igen hosszú ideig tartó időszak következett az amatőr rendszerben, melynek alkalmazása miatt lemaradtak a fejlődésben. 1957-ben bevezették a professzionalizmust, létrehozták a nemzeti bajnokságot.

1970-es évek

[szerkesztés]

Hollandia labdarúgása a világ elitjéhez az 1970-es években zárkózott fel, amikor is az úgynevezett "Totális Focinak" (Totaalvoetbal) köszönhetően érték el sikereiket, mind válogatott-mind klubszinten. A kiválóan képzett játékosok lehetővé tették, hogy a posztok tetszés szerint átrendezhetővé váltak. Ennek a játékrendszernek az úttörői az Ajax és a Feyenoord csapatai a válogatott élén pedig Rinus Michels voltak. A korszak legnagyobb és legismertebb holland játékosa pedig kétséget kizáróan az Ajax csapatkapitánya Johan Cruijff volt.

Az 1974-es labdarúgó-világbajnokság döntője előtt a hollandok kezdőcsapata.

Az 1974-es világbajnokságon a csoportkörön túljutva a második fordulóban Argentínát és Brazíliát is maguk mögé utasítva történetük során először bejutottak a világbajnokság döntőjébe. Ott azonban kikaptak a házigazda Nyugat-Német válogatottól, annak ellenére, hogy már egész korán a 2. percben megszerezték a vezetést Johan Neeskens révén, aki tizenegyesből talált be. Ezt Paul Breitner egyenlítette ki szintén büntetőből, majd Gerd Müller biztosította be a győzelmet a németek számára. Cruyffék a vesztes döntő ellenére új oldalakat írtak a labdarúgás történetében.

Ezek után csalódást jelentett az 1976-os Európa-bajnokságon való szereplés, ahol az elődöntőben kiestek. A későbbi győztes Csehszlovákia jelentette a végállomást.

Az 1978-as világbajnokságon ismét bejutottak a torna döntőjébe. A Peru elleni döntetlennek és a Skóciától elszenvedett vereségnek köszönhetően csak a 2. helyen jutottak tovább a csoportból. A következő csoportkörben viszont már Olaszországot és az NSZK-t maguk mögött hagyva jutottak a fináléba. A házigazda argentinokat Mario Kempes juttatta vezetéshez. Ezt még Dick Nanninga kiegyenlítette, de a hosszabbításban a házigazdák kétszer is betaláltak. Az 1980-as labdarúgó-Európa-bajnokság volt az utolsó tornája a totális focit megteremtő generációnak, viszont itt már a csoportkör után kiestek.

1982–86

[szerkesztés]

Az 1982-es világbajnokságról és az 1984-es Európa-bajnokságról egyaránt lemaradtak. Utóbbin a selejtezőkben azonos pontszámmal és gólkülönbséggel végeztek a spanyolokkal, de a több rúgott gólnak köszönhetően a spanyolok jutottak tovább. Az 1986-os vb-hez nagyon közel voltak. A pótselejtezőben Belgiummal találkoztak, ahol az első mérkőzésen 1–0-s vereséget szenvedtek Brüsszelben, a rotterdami visszavágón pedig már 2–0-ra is vezettek, de a vége előtt nem sokkal a belgák betaláltak. A 2–2-es összesítés a belgáknak kedvezett az idegenben szerzett gól miatt, ezért ők jutottak ki a világbajnokságra.

1988: Európa-bajnoki cím

[szerkesztés]
Rinus Michels
Az Európa-bajnoki trófea Amszterdamban.

Az 1988-as Európa-bajnokságra Rinus Michels visszatért a válogatott élére. Miután az első mérkőzésen 1–0-s vereséget szenvedtek a Szovjetuniótól egy sikeres menetelésbe kezdtek. Angliátvan Basten mesterhármasával – 3–1-re, Írországot pedig 1–0-ra győzték le. Az összes holland szurkoló álma akkor vált valóra, amikor az elődöntőben az NSZK gárdájával kerültek össze és lehetőségük nyílt visszavágni a 14 évvel korábbi vesztes vb-döntőért. A nyugat-németek ezúttal is házigazdaként léptek pályára, így nem túlzás azt állítani, hogy ez a mérkőzés volt ténylegesen az 1974-es világbajnokság döntőjének a visszavágója. A hollandok pedig éltek a lehetőséggel és elégtételt vettek. Akárcsak 74-ben ismét két tizenegyest ítélt a játékvezető. Előbbit Lothar Matthäus, utóbbit Ronald Koeman értékesítette. van Basten a 89. percben a németalföldiek javára fordította a találkozót és döntőbe juttatta csapatát. A fináléban azzal a Szovjetunióval találkoztak, aki ellen a nyitómérkőzésüket játszották. Ruud Gullit és van Basten góljával 2–0-ra győztek a narancsmezesek és ezzel a válogatott történetének első rangos tornagyőzelmét aratták.

Az 1990-es világbajnokság nem sikerült valami túl fényesre a hollandok számára. A csoportkört három döntetlennel zárták, a nyolcaddöntőben ismételten az ősi rivális NSZK várt rájuk. Ezúttal is 2–1 lett a végeredmény, de most a németek javára, akik mint később kiderült világbajnokok lettek. A mérkőzés emlékezetes maradt egy nem túl szép és nem futballpályára való jelenettől: ami arról szólt, hogy Frank Rijkaard és Rudi Völler leköpték egymást.

Az 1992-es kontinensviadalon címvédőként szerepelt Hollandia, de a későbbi győztes Dánia ellen az elődöntőben tizenegyesekkel kiestek. Minden játékos értékesítette a büntetőjét, kivéve van Basten, akinek a lövését Peter Schmeichel hárította. Ezen a tornán robbant be a köztudatba Dennis Bergkamp neve és ez volt Marco van Basten utolsó nagy tornája, ami után nem sokkal megsérült és 1995-ben 30 évesen befejezte játékos pályafutását.

Az 1994-es világbajnokságon a negyeddöntőig jutottak, ahol 3–2-es vereséget szenvedtek Brazília ellen.

1996–2004

[szerkesztés]
Hollandia-Skócia mérkőzés az 1996-os labdarúgó-Európa-bajnokságon.

Az 1996-os Eb-n a Skócia elleni 0–0-s döntetlent egy 2–0-s győzelem követte Svájc legjobbjai ellen. Az utolsó csoportmérkőzéseken 62 perc elteltével Skócia 1–0-ra vezetett Svájc ellen, Hollandia pedig 4–0-s vesztésre állt a házigazda angolok ellen. Ez azért volt fontos, mert ha minden így marad akkor a narancsosok csak a csoport harmadik helyén végeznek a gólkülönbségnek köszönhetően. Azonban nem maradt így, mivel Dennis Bergkamp passzát követően Patrick Kluivert betalált és továbbjuttatta csapatát. A legjobb nyolc között a franciákkal találkoztak és 0–0-s rendes játékidőt és a hosszabbítást követően büntetőpárbajban alulmaradtak.

1998-ban Franciaország adott otthont a labdarúgó-világbajnokságnak. Hollandia erős kerettel érkezett a tornára, a végső győzelemre is esélyesnek tartották őket. Tagja volt a keretnek Marc Overmars, Phillip Cocu, Edgar Davids, Clarence Seedorf, Frank de Boer, Ronald de Boer, Dennis Bergkamp, Patrick Kluivert és még sok kiváló játékos. A csoportkört követően, ahol Mexikóval 2–2-t Belgiummal 0–0-t játszottak, Dél-Korea ellen pedig sima 5–0-s győzelmet arattak, a nyolcaddöntőben Jugoszláviát fektették két vállra. A negyeddöntőben Argentína várt rájuk. A találkozón két piros lap is villant. Előbbit Arthur Numan, utóbbit Ariel Ortega kapta. A 89. percben Bergkamp káprázatos gólt szerzett. Egy 60 méteres keresztlabdát tanári módon vett át és Roberto Ayala-t kicselezve külsővel az argentin kapuba lőtt. Az elődöntőben Brazíliától kaptak ki büntetőpárbajban 4–2 arányban. Maradt számukra a bronzmérkőzés, ahol a torna meglepetés csapatával Horvátországgal találkoztak. A bronzcsatát végül 2–1-re a horvátok nyerték. A világbajnokság után Guus Hiddinket a korábbi kiváló középpályás Frank Rijkaard váltotta a szövetségi kapitány posztján.

A 2000-es Európa-bajnokságot Hollandia társrendezőként Belgiummal rendezte. A csoportkört 3 győzelemmel zárták és a negyeddöntőben is magabiztosan gázolták el az ekkorra szétesett jugoszlávokat. A mérkőzés végeredménye 6–1 volt a hollandok javára, melyen Patrick Kluivert mesterhármast ért el. A legjobb négy között Olaszország jelentette a végállomást. Pontosabban egy személyben Francesco Toldo, aki két tizenegyest is hárított, majd a 0–0-s eredményt követően a büntetőpárbajban is brillírozott. Hollandiának tehát nem sikerült hazai földön megnyerni az Európa-bajnokságot, amitől nem kevésbé voltak csalódottak az ország futball fanatikusai. Frank Rijkaard-ot számos kritika érte a sajtó részéről, amiért a hollandok több alkalommal is eldönthették volna a találkozót. A nagy nyomás következtében lemondott és helyét Louis van Gaal vette át. Azonban van Gaal sem tudott csodát csinálni, mivel a 2002-es távol keleti világbajnokságra nem tudta kijuttatni csapatát. Portugália és Írország mögött mindössze a harmadik helyen végzett a selejtezőcsoportban Hollandia. A gyenge eredmények következtében van Gaalnak távoznia kellett és az a Dick Advocaat került a helyére, aki már korábban irányította a nemzeti csapatot. Az EURO 2004-en egészen az elődöntőig vezette a válogatottat, ahol azonban vereséget szenvedtek a házigazda Portugáliától. Ez a torna volt egy generáció több tagjának is az utolsó. Többek között Frank de Boer, Ronald de Boer, Edgar Davids, Clarence Seedorf, Marc Overmars, Jaap Stam és Patrick Kluivert vagy visszavonult vagy egészen a 2006-os világbajnokságig nem kapott meghívót a korábbi sikeres holland támadótól Marco van Bastentől, aki ekkor már szövetségi kapitányként tevékenykedett.

Hollandia a 2006-os labdarúgó-világbajnokságon.

2006–2010

[szerkesztés]

Az Oranje sikeren vette a selejtezőket és kijutott a 2006-os vb-re. A C csoportba kaptak besorolást. Legyőzték Szerbia és Montenegrót (1–0), Elefántcsontpartot (2–1), míg Argentínával döntetlent játszottak (0–0). Ugyanannyi pontjuk volt, mint az argentinoknak, de a dél-amerikaiaknak jobb volt a gólkülönbségük, ezért ők végeztek a négyes első helyén. A nyolcaddöntőben Portugáliát kapták ellenfélül és vereséget szenvedtek (0–1). A mérkőzésen 16 sárga és 4 piros lapot osztott ki az orosz Valentyin Ivanov játékvezető. Ez mindmáig a világbajnokságok történetének e tekintetben leggazdagabb meccse. A sajtó egyszerűen csak "Nürnbergi ütközetnek" keresztelte el az eseményt. A nem túl acélos teljesítmény és számos kritika ellenére van Basten maradhatott a szövetségi kapitány pozíciójában. A bizalmat meghálálta és a 2008-as Európa-bajnokság selejtezőinek akadályait sikerrel vette csapatával. A hollandok a kontinensviadal halálcsoportjába kerültek Franciaország, Olaszország és Románia társaságában. A tornát egy sima győzelemmel kezdték a világbajnok Olaszország ellen (3–0). Ez volt Hollandia első győzelme az olaszok ellen 1978 óta. A következő mérkőzésen Franciaország se bizonyult kellemetlen ellenfélnek, mivel a mérkőzés vége 4–1-es holland sikerrel zárult. Az utolsó csoportmeccsen kötelező jellegű volt a románok legyőzése, amit megtettek Robbenék (2–0). A csoportkört tehát százszázalékosan befejező Hollandia magabiztosan jutott a legjobb nyolc közé, ahol azonban egy korábbi ismerős Guus Hiddink várta őket. a holland szakember ekkor az Orosz válogatottat irányította és honfitársait legyőzve 3–1-gyel továbbjuttatta a szbornajat. A narancsosak egyetlen gólját Ruud van Nistelrooy szerezte a 86. percben.

Hollandia-Dánia mérkőzés a 2010-es labdarúgó-világbajnokságon.

A holland válogatott a 2010-es labdarúgó-világbajnokság selejtezőit pontveszteség nélkül zárta és Európából elsőként jutott ki a világbajnokságra. A világbajnoki csoportok sorsolásánál, amit Fokvárosban rendeztek 2009. december 4-én, Hollandia az E csoportba kapott besorolást Dánia, Japán és Kamerun mellett. Június 14-én kezdték a tornát. Az ellenfél Dánia volt és ha nem is könnyedén, de 2–0-ra győztek. A következő összecsapásukon a japánokat verték Wesley Sneijder góljával 1–0-ra és az utolsó találkozó sem jelentett akadályt Kamerun ellen. (2–1). A nyolcaddöntőben Szlovákiát kapták ellenfélül és Arjen Robben illetve Wesley Sneijder góljaival 2–1 arányban megnyerték a párharcot. A legjobb 8 között a torna végső győzelmére is esélyes Brazíliát kapták. A dél-amerikaiak az első félidő után 1–0-ra vezettek, de a hollandok a második játékrészben hősiesen játszva megfordították a mérkőzés állását a maguk javára és legyőzték Brazíliát. Az elődöntőben Uruguayon át vezette az út a fináléba, a vége 3–2 a tulipánosok javára, így 1978 után először ismét világbajnoki döntőben találták magukat. Korábban már két alkalommal is vesztesen hagyták el a döntőt, így lehetőség nyílt arra, hogy megszerezzék első világbajnoki címüket. Azonban ez ismét elmaradt, mivel Spanyolország a hosszabbításban szerzett góllal 1–0-ra győzött.

2010-2012

[szerkesztés]

Hollandia a 2012-es labdarúgó-Európa-bajnokság selejtezőjének E csoportjába kapott helyet. A csoport sorsolását 2010. február 7-én tartották Lengyelország fővárosában, Varsóban. A hollandok Svédország, Magyarország, Finnország, Moldova és San Marino ellen játszottak és elsőként jutottak tovább 27 ponttal a második Svédország előtt. Az Oranje mérlege a 10 meccsből 9 győzelem és 1 vereség volt.[3]

Az Európa-bajnokságon a holland csapatot a B csoportba sorsolták Dániával, Portugáliával, Németországgal. A sorsolás után ezt a csoportot illették a "halálcsoport" kifejezéssel. Az Eb-n Dánia ellen játszották első meccsüket. A játékosok rengeteg helyzetet puskáztak el a mérkőzésen (közel 30 kapura lövés), de a dánok Krohn-Dehli góljával a 24. percben vezetést szereztek és ezt a találkozó végéig meg is tartották. A második mérkőzésen az ellenfél Németország volt, a németek a 24. percben megszerezte a vezetést Gomez góljával. A hollandoknak nem jött ki a lépés és Gomez a 38. percben ismét betalált. A félidő után Marwijk csapata tartotta a tempót és a 78. percben Robin van Persie góljával megszerezte Hollandia az Eb-n az első gólját és 2-1-re változtatta az eredményt. A játék végén volt még néhány helyzet mindkét oldalról, de az eredmény nem változott. Az utolsó mérkőzés előtt a játékosok úgy mentek fel a pályára, hogy csak akkor jutnak tovább a csoportból, ha Portugália ellen minimum 2 góllal nyernek és a németek nyernek a dánok ellen. A mérkőzés elején letámadták a portugálokat és a 11. percben már Rafael van der Vaart góljával 1–0 arányban vezettek. A gól után leült a narancsosok játéka és a portugálok játéka lényegesen feljavult, olyannyira, hogy Cristiano Ronaldo egyenlített a 28. percben. A portugálok Ronaldo révén a 74. percben újabb gólt szereztek, így a hollandok kikaptak 2–1-re, és három vereséggel estek ki az Eb-ről.

2014-es világbajnokság

[szerkesztés]

A 2014-es labdarúgó-világbajnokság selejtezőiben Andorra, Észtország, Magyarország, Románia és Törökország mellett a D csoportba kerültek a sorsolás után.[4] A csoportot nagy előnnyel, 9 ponttal a 2. helyezett Románia előtt, összesen 28 egységgel nyerték meg, csupán Észtország ellen csúszott be egy 2-2-es döntetlen idegenben, a többi mérkőzéseiket pedig megnyerték.[5] A selejtezőket a második kapitányi korszakát kezdő Louis van Gaallal kezdte meg az Oranje.[6]

A világbajnokságon a B csoportba kerültek Ausztrália, Chile és a címvédő Spanyolország válogatottjaival együtt.[7] Az első mérkőzést pont a címvédők ellen játszották (emiatt is nevezték ezt a mérkőzést a 2010-es világbajnokság "visszavágójának" is). A mérkőzésen Spanyolország Xabi Alonso büntetőjével még vezettek 1-0-ra a 27. percben, azonban a félidő hosszabbításában van Persie közel 16 méteres fejesgóljával 1-1-es mérkőzésállással mentek szünetre a csapatok, a második félidőben pedig Robben duplájával, van Persie újabb, illetve de Vrij góljával alaposan visszavágtak a 4 évvel korábbi vereségért a hollandok.[8] Második mérkőzésüket az ausztrálok ellen játszották, ahol viszont nagyon megizzadtak a győzelemért, mert bár Robben góljával vezettek 1-0-ra, de az ellenfél Cahill és Jedinak góljaival fordított. Az Oranje végül van Persie, illetve Depay góljaival megnyerte 3-2 arányban a mérkőzést.[9] Mindeközben a spanyolok vereséget szenvedtek a chileiek ellen,[10] így az utolsó mérkőzésen a dél-amerikai válogatott ellen már úgy léptek pályára, hogy csak a csoportelsőségért kellett küzdeniük, a továbbjutásuk már biztos volt. Végül 2-0-ra meg is nyerték a mérkőzést, így hibátlan mérleggel lettek csoportelsők.

A nyolcaddöntőben a csapat Mexikó válogatottját kapta meg, amely a második helyen végzett az A csoportban a házigazda Brazília mögött. A mérkőzést az Oranje uralta, ennek ellenére a második félidő elején Giovanni Dos Santos megszerezte a vezetést az észak-amerikai országnak. Ezt követően fokozódott a hollandok nyomása, de Ochoa, a mexikóiak kapusa meccsben tartotta csapatát. A 88. percben megtört a jég, Sneijder bombagóljával ugyanis egyenlített Hollandia. A rendes játékidőben pedig megszerezték a győzelmet is, miután a 90+4. percben Huntelaar értékesítette a megítélt büntetőt.[11] A negyeddöntőben az addig erőn felül teljesítő és a futballtársadalom szimpátiáját kivívó Costa Ricával kerültek össze. A mérkőzésen nem született gól sem a rendes játékidőben, sem a hosszabbításban, így büntetőpárbaj döntött, ahol van Persie, Robben, Sneijder valamint Kuyt nem hibáztak, a Costa Rica-iaktól azonban Ruiz és Umana büntetőjét védte a 120. percben becserélt Tim Krul, így végül az Oranje jutott az elődöntőbe 4-3-as összesítéssel.[12] Ott egy dél-amerikai válogatottal, Argentínával játszott a csapat. A negyeddöntőhöz hasonlóan ez a mérkőzés is 0-0-val ért véget 120 perc után, azonban a büntetőpárbajban a hollandok kétszer is hibáztak, az argentinok ellenben egyszer sem,[13] így végül csak a bronzéremért játszhattak a Németország ellen súlyos vereséget szenvedő Brazíliával.[14] Azon a mérkőzésen az Oranje már a 17. percben 2-0-ra vezetett van Persie büntetőjével, valamint Blind góljával. A brazilok becsülettel támadtak a szépítésért, akár egy esetleges egyenlítésért, de a becsületgól sem sikerült nekik, Wijnaldum pedig a második félidő hosszabbításában eldöntötte a mérkőzést, így Hollandia bronzéremmel fejezte be a világbajnokságot.[15] Louis van Gall ennek ellenére nem hosszabbította meg szerződését (amelyet már tudni lehetett a világbajnokság előtt is), és elhagyta a válogatottat.[16]

2016-os Európa-bajnoki selejtezők

[szerkesztés]

A 2016-os Európa-bajnoki selejtezőknél a friss bronzérmes Hollandia az A csoporba került Csehország, Izland, Kazahsztán, Lettország, valamint Törökországgal együtt. A szövetségi kapitányi posztra Guus Hiddink került.[17] Első mérkőzésükön Csehországgal játszottak Prágában, és kisebb meglepetésre 2-1-es vereséget szenvedtek a hosszabbításban.[18] Ezt követően hazai pályán javíthattak Kazahsztán ellen, bár ez se sikerült annyira könnyen, ugyanis a vendégek a 17. percben megszerezték a vezetést, amelyet a 62. percig meg is tartottak; a hazaiak végül 3-1-re megnyerték a mérkőzést Huntellar, Afellay és van Persie góljaival.[19] Ezt követően azonban kikaptak idegenben 2-0-ra Izlandtól, a végeredmény már az első félidőben kialakult.[20] A negyedik mérkőzésükön azonban súlyos vereséget mértek Lettország legjobbjai ellen hazai pályán, az eredmény 6-0 lett.[21] A folytatás azonban nem sikerült jól, mert ismét hazai pályán 1-1-es döntetlent sikerült kiszenvedniük Törökország ellen: Yilmaz 37. percben szerzett góljára csak a második félidő hosszabbításában tudott válaszolni Huntelaar góljával az Oranje.[22] Lettország ellen azonban sikeresen nyertek idegenben is 2-0 arányban.[23] Viszont ez volt Guus Hiddink utolsó mérkőzése szövetségi kapitányként, aki távozott a kispadról. A helyére Danny Blind került. Az új kapitány első mérkőzésén otthon fogadták Izlandot, ahol meglepetésre kikaptak 1-0-ra.[24] A következő mérkőzésen azzal a tudattal léptek már pályára a hollandok Törökország ellen idegenben, hogy egy esetleges vereséggel még a pótselejtezőt érő 3. helyről is lecsúszhatnak. Ennek ellenére a hazai csapat a 26. percben már 2-0 arányban vezetett, a meccset végül 3-0-ra nyerte meg Törökország.[25] A selejtezősorozat végéhez közeledve a hollandok már csak a szerencsében bízhattak, mert bár idegenben megverték Kazahsztánt 2-1 arányban,[26] de ugyanakkor Törökország megverte idegenben Csehországot,[27] így az utolsó fordulóban csak abban az esetben jutott volna tovább a válogatott, ha otthon megverik a cseheket, míg a tét nélkül pályára lépő izlandiak megverik idegenben a törököket. Egyik feltétel sem teljesült: a hollandok 3-2-es vereséget szenvedtek a csehektől (akik 3-0-ra is vezettek a 70. percig), míg a törökök az utolsó pillanatban gyűrték le Izlandot. Hollandia így a világbajnoki bronzérem után az Európa-bajnoki selejtezőcsoportjában csak a 4. helyet tudta megszerezni, így hosszú idő után nem jutott ki világeseményre.[28]

2020-as évek

[szerkesztés]

A 2020-as Európa-bajnokságon Georginio Wijnaldum, Wout Weghorst és Denzel Dumfries találataival 3–2-re legyőzték Ukrajnát a nyitómérkőzésükön. Ezt követően Ausztriát 2–0-ra verték Memphis Depay és Dufries találataival. A harmadik csoportmérkőzésen 3–0 arányban múlták felül Észak-Macedónia csapatát. A hollandok részéről Depay és Wijnaldum volt eredményes, utóbbi két alkalommal is. A nyolcaddöntőben Csehországgal találkoztak, ahol 2–0-ás vereséget szenvedtek és búcsúztak a tornától.

A 2022-es világbajnokságon Cody Gakpo és Davy Klaassen góljával 2–0-ra győzték le Szenegált az első csoportmérkőzésükön.[29] A második csoportmérkőzésen Ecuador ellen 1–1-es döntetlent játszottak, a hollandok részéről Cody Gakpo ismét eredményes volt.[30] A harmadik csoportmérkőzésen Cody Gakpo és Frenkie de Jong góljával 2–0-ra legyőzték Katart.[31] A legjobb tizenhat között az Egyesült Államokkal találkoztak, ahol Memphis Depay, Daley Blind és Denzel Dumfries találataival 3–1-re győztek.[32] A negyeddöntőben Argentínával találkoztak, ahol 2–0-ás hátrányba kerültek, azonban Wout Weghorst góljaival az utolsó pillanatokban sikerült döntetlenre menteniük a találkozót. A hosszabbításban nem született újabb gól, így következtek a büntetőrúgások, amiben Argentína bizonyult jobbnak és jutott be az elődöntőbe.[33]

Nemzetközi eredmények

[szerkesztés]
Világbajnokság
  • Ezüstérmes: 3 alkalommal (1974, 1978, 2010)
  • Bronzérmes: 1 alkalommal (2014)
  • 4. helyezett: 1 alkalommal (1998)
Európa-bajnokság
Olimpiai játékok
Nemzetek Ligája
  • Ezüstérmes: 1 alkalommal (2019)

Világbajnokság

[szerkesztés]

      Világbajnok       Ezüstérem       Bronzérem       Negyedik hely

Világbajnokság Selejtezők
Év Eredmény H. M Gy D V G+ G– Keret H. M Gy D V G+ G–
Uruguay 1930 nem indult
Olaszország 1934 Nyolcaddöntő 9. 1 0 0 1 2 3 Keret 2. 2 2 0 0 9 4
Franciaország 1938 Nyolcaddöntő 14. 1 0 0 1 0 3 Keret 1. 2 1 1 0 5 1
Brazília 1950 nem indult
Svájc 1954
Svédország 1958 nem jutott ki 2. 4 2 1 1 12 7
Chile 1962 2. 3 0 2 1 4 7
Anglia 1966 3. 6 2 2 2 6 4
Mexikó 1970 3. 6 3 1 2 9 5
Nyugat-Németország 1974 Ezüstérem 2. 7 5 1 1 15 3 Keret 1. 6 4 2 0 24 2
Argentína 1978 Ezüstérem 2. 7 3 2 2 15 10 Keret 1. 6 5 1 0 11 3
Spanyolország 1982 nem jutott ki 4. 8 4 1 3 11 7
Mexikó 1986 Pótselejtező 8 4 1 3 13 7
Olaszország 1990 Nyolcaddöntő 15. 4 0 3 1 3 4 Keret 1. 6 4 2 0 8 2
Amerikai Egyesült Államok 1994 Negyeddöntő 7. 5 3 0 2 8 6 Keret 2. 10 6 3 1 29 9
Franciaország 1998 Negyedik hely 4. 7 3 3 1 13 7 Keret 1. 8 6 1 1 26 4
Dél-KoreaJapán 2002 nem jutott ki 3. 10 6 2 2 30 9
Németország 2006 Nyolcaddöntő 11. 4 2 1 1 3 2 Keret 1. 12 10 2 0 27 3
Dél-afrikai Köztársaság 2010 Ezüstérem 2. 7 6 0 1 12 6 Keret 1. 8 8 0 0 17 2
Brazília 2014 Bronzérem 3. 7 5 2 0 15 4 Keret 1. 10 9 1 0 34 5
Oroszország 2018 nem jutott ki 3. 10 6 1 3 21 12
Katar 2022 Negyeddöntő 5. 5 3 2 0 10 4 Keret 1. 10 7 2 1 33 8
Kanada Mexikó Amerikai Egyesült Államok 2026 később később
Összesen 11/22 55 30 14 11 96 52 Összesen 135 89 26 20 329 101

Európa-bajnokság

[szerkesztés]

      Európa-bajnok       Ezüstérem       Bronzérem       Negyedik hely       Egészben vagy részben hazai rendezésű

Európa-bajnokság Selejtezők
Év Eredmény H. M Gy D V G+ G– Keret H. M Gy D V G+ G–
Franciaország 1960 nem indult
Spanyolország 1964 nem jutott ki Nyolcaddöntő 4 1 2 1 6 5
Olaszország 1968 3. 6 2 1 3 11 11
Belgium 1972 2. 6 3 1 2 18 6
Jugoszlávia 1976 Bronzérem 3. 2 1 0 1 4 5 Keret 1. 8 6 0 2 21 9
Olaszország 1980 Csoportkör 5. 3 1 1 1 4 4 Keret 1. 8 6 1 1 20 6
Franciaország 1984 nem jutott ki 2. 8 6 1 1 22 6
Nyugat-Németország 1988 Európa-bajnok 1. 5 4 0 1 8 3 Keret 1. 8 6 2 0 15 1
Svédország 1992 Elődöntő 3. 4 2 2 0 6 3 Keret 1. 8 6 1 1 17 2
Anglia 1996 Negyeddöntő 8. 4 1 2 1 3 4 Keret 2. (pótselejtező) 11 7 2 2 25 5
Belgium Hollandia 2000 Elődöntő 3. 5 4 1 0 13 3 Keret rendezőként kijutott
Portugália 2004 Elődöntő 3. 5 1 2 2 7 6 Keret 2. (pótselejtező) 10 7 1 2 21 12
Ausztria Svájc 2008 Negyeddöntő 6. 4 3 0 1 10 4 Keret 2. 12 8 2 2 15 5
Lengyelország Ukrajna 2012 Csoportkör 15. 3 0 0 3 2 5 Keret 1. 10 9 0 1 37 8
Franciaország 2016 nem jutott ki 4. 10 4 1 5 17 14
Európai Unió 2020 Nyolcaddöntő 9. 4 3 0 1 8 4 Keret 2. 8 6 1 1 24 7
Németország 2024 Elődöntő 3. 6 3 1 2 10 7 Keret 2. 8 6 0 2 17 7
Összesen 11/17 44 23 9 13 75 48 Összesen 120 79 15 26 278 95

UEFA Nemzetek Ligája

[szerkesztés]

      Aranyérem       Ezüstérem       Bronzérem       Negyedik hely       Hazai rendezésű

Csoportkör Egyenes kieséses szakasz
Szezon Liga Csoport H M Gy D V G+ G– Feljutás/kiesés Helyezés Év Eredmény M Gy D V G+ G– Keret
2018–19 A 1. 1. 4 2 1 1 8 4 Állandó 2. Portugália 2019 Ezüstérmes 2 1 0 1 3 2 Keret
2020–21 A 1. 2. 6 3 2 1 7 4 Állandó 6. Olaszország 2021 nem jutott be
2022–23 A 4. 1. 6 5 1 0 14 6 Állandó 4. Hollandia 2023 Negyedik hely 2 0 0 2 4 7 Keret
2024–25 A 2025
Összesen 16 10 4 2 29 14 2/3 4 1 0 3 7 9

Olimpia

[szerkesztés]
OLIMPIA
Év Eredmény M GY D V Rg Kg
Egyesült Királyság 1908 Bronzérmes 2 1 0 1 2 4
Svédország 1912 Bronzérmes 4 3 0 1 17 8
Belgium 1920 Bronzérmes 4 2 0 2 9 10
Franciaország 1924 4. hely 5 2 1 2 11 7
Hollandia 1928 Első forduló 1 0 0 1 0 2
Egyesült Királyság 1948 Első forduló 2 1 0 1 6 5
Finnország 1952 Selejtezőkör 1 0 0 1 1 5
Kína 2008 Negyeddöntő 4 1 2 1 4 4
GBR 2012 Nem jutott be
BRA 2016 Nem jutott be
Összesen 8/31 23 10 3 10 50 45
  • 1948 és 1988 között amatőr, 1992-től kezdődően U23-as játékosok vettek részt az olimpiai játékokon

Nemzetek Ligája szereplés

[szerkesztés]
NEMZETEK LIGÁJA
Év Eredmény M GY D V Rg Kg
Portugália 2018-19 Ezüstérmes 6 3 1 2 11 6
Összesen 1/1 6 3 1 2 11 6

Mezek a válogatott története során

[szerkesztés]
Holland szurkolók a tradicionális narancsszínű mezekben a 2006-os világbajnokságon a Gottlieb-Daimler-Stadionban, Stuttgartban.

A holland labdarúgó-válogatott híres arról, hogy az első számú mezük narancs színű. Ennek történelmi háttere van. Egykor a jelenleg használatos nemzeti lobogón a piros színű sáv helyett, az Orániai Vilmos által használt narancssárga volt a hivatalos nemzeti szín. A váltómez általában fehér, de készítették már fekete és kék színekből is.

1997 óta a Nike a hivatalos mezszponzor és támogató is egyben, mely egyelőre 2018-ig látja el a hollandokat sportszerekkel.

Hazai mezek
1934
1934-es vb
1974
1974 (alt.)
1978-1980
1978 (alt.)
1988
1988 (alt.)
1990
1994
1998
2000
2002
2002 (alt.)
2004
2004 (alt.)
2006
2006
2008
2008 (alt.)
2010
2010 (alt.)
2012
2014
2016
Idegenbeli mezek
1990
1994
1994
1996
2000
2002
2004
2006
2008
2010
2010 (alt.)
2012
2013
2014
2016

A válogatott jelenlegi vezetői

[szerkesztés]

2022. november 12. szerint.

Poszt Név
Megbízott szövetségi kapitány holland Louis van Gaal
Segédedzők holland Danny Blind
holland Edgar Davids
Kapusedző holland Frans Hoek
Erőnléti edző holland Jan Kluitenberg
holland Martin Cruijff
Csapat menedzser holland Cor Asp
Orvosok holland Edwin Goedhart
holland Rien Heijboer
Masszőr holland Rob Koster
Gyógytornász(ok) holland Ricardo de Sanders
holland Gert-Jan Goudswaard
holland Luc van Agt
Elemző(k) holland Cees Lok
holland Gert Aandewiel
holland Dennis Demmers

Játékosok

[szerkesztés]

Jelenlegi keret

[szerkesztés]

A holland válogatott 26 fős kerete a 2022-es Világbajnokság mérkőzéseire.[34]

A 2022. szeptember 25-i Belgium elleni mérkőzés után lett frissítve.

Szám Poszt Név Születési dátum / Kor Válogatottság Gólok Klub
1 K Remko Pasveer 1983november 8. (41 éves) 2 0 NED Ajax
13 K Justin Bijlow 1998január 22. (26 éves) 6 0 NED Feyenoord
23 K Andries Noppert 1994április 7. (30 éves) 0 0 NED Heerenveen
2 V Jurriën Timber 2001június 17. (23 éves) 10 0 NED Ajax
3 V Matthijs de Ligt 1999augusztus 12. (25 éves) 38 2 GER Bayern München
4 V Virgil van Dijk Csapatkapitány 1991július 8. (33 éves) 49 6 ENG Liverpool
5 V Nathan Aké 1995február 18. (29 éves) 29 3 ENG Manchester City
6 V Stefan de Vrij 1992február 5. (32 éves) 59 3 ITA Internazionale
16 V Tyrell Malacia 1999augusztus 17. (25 éves) 6 0 ENG Manchester United
17 V Daley Blind 1990március 9. (34 éves) 94 2 NED Ajax
22 V Denzel Dumfries 1996április 18. (28 éves) 37 5 ITA Internazionale
25 V Jeremie Frimpong 2000december 10. (24 éves) 0 0 GER Bayer Leverkusen
11 KP Steven Berghuis 1991december 19. (33 éves) 39 2 NED Ajax
14 KP Davy Klaassen 1993február 21. (31 éves) 35 9 NED Ajax
15 KP Marten de Roon 1991március 29. (33 éves) 30 0 ITA Atalanta
20 KP Teun Koopmeiners 1998február 28. (26 éves) 10 1 ITA Atalanta
21 KP Frenkie de Jong 1997május 12. (27 éves) 45 1 ESP Barcelona
24 KP Kenneth Taylor 2002május 16. (22 éves) 2 0 NED Ajax
26 KP Xavi Simons 2003április 21. (21 éves) 0 0 NED PSV
7 CS Steven Bergwijn 1997október 8. (27 éves) 24 7 NED Ajax
8 CS Cody Gakpo 1999május 7. (25 éves) 9 3 NED PSV
9 CS Luuk de Jong 1990augusztus 27. (34 éves) 38 8 NED PSV
10 CS Memphis Depay 1994február 13. (30 éves) 81 42 ESP Barcelona
12 CS Noa Lang 1999június 17. (25 éves) 5 1 BEL Club Brugge
18 CS Vincent Janssen 1994június 15. (30 éves) 20 7 BEL Antwerp
19 CS Wout Weghorst 1992augusztus 7. (32 éves) 15 3 TUR Beşiktaş

Az utolsó 2 évben lejátszott mérkőzések

[szerkesztés]

Íme az Oranje utolsó két évben – 2018-ban és 2019-ben – lejátszott összes mérkőzése.

   Holland-győzelem
   Döntetlen
   Holland-vereség
   Barátságos mérkőzés
Típus Mérkőzés Végeredmény Dátum Helyszín Holland gólok szerzői Szövetségi kapitány
Barátságos Hollandiaangol Anglia 0ː1 (0ː0) március 23. holland Amszterdam - holland Ronald Koeman
Barátságos portugál PortugáliaHollandia 0ː3 (0ː3) március 26. svájc Genf Memphis Depay, Ryan Babel és Virgil van Dijk
Barátságos szlovák SzlovákiaHollandia 1ː1 (1ː0) május 31. szlovák Trnava Quincy Promes
Barátságos olasz OlaszországHollandia 1ː1 (0ː0) június 4. olasz Torino Nathan Aké
Barátságos Hollandiaperu Peru 2ː1 (0ː1) szeptember 6. holland Amszterdam Memphis Depay (2x)
Nemzetek Ligája (A) francia FranciaországHollandia 2ː1 (1ː0) szeptember 9. francia Saint-Denis Ryan Babel
Nemzetek Ligája (A) Hollandianémet Németország 3ː0 (1ː0) október 13. holland Amszterdam Virgil van Dijk, Memphis Depay, Georginio Wijnaldum
Barátságos belga BelgiumHollandia 1ː1 (1ː1) október 16. belga Brüsszel Arnaut Groeneveld
Nemzetek Ligája (A) Hollandiafrancia Franciaország 2ː0 (1ː0) november 16. holland Rotterdam Georginio Wijnaldum, Memphis Depay
Nemzetek Ligája (A) német NémetországHollandia 2ː2 (2ː0) november 19. német Gelsenkirchen Quincy Promes, Virgil van Dijk
Típus Mérkőzés Végeredmény Dátum Helyszín Holland gólok szerzői Szövetségi kapitány
EB-selejtező Hollandiafehérorosz Fehéroroszország 4ː0 (2ː0) március 21. holland Rotterdam Memphis Depay (2x), Georginio Wijnaldum, Virgil van Dijk holland Ronald Koeman
EB-selejtező Hollandianémet Németország 2ː3 (0ː2) március 24. holland Amszterdam Matthijs de Ligt, Memphis Depay
Nemz.Ligája – elődöntő Hollandiaangol Anglia 3ː1 (h.u.) (0ː1) június 6. portugália Guimarães Matthijs de Ligt, Kyle Walker (öngól), Quincy Promes
Nemz.Ligája – döntő Hollandiaportugál Portugália 0ː1 (0ː0) június 9. portugália Porto -
EB-selejtező német NémetországHollandia 2ː4 (1ː0) szeptember 6. német Hamburg Frenkie de Jong, Jonathan Tah (öngól), Donyell Malen, Georginio Wijnaldum
EB-selejtező észt ÉsztországHollandia 0ː4 (0ː1) szeptember 9. észt Tallinn Ryan Babel (2x), Memphis Depay, Georginio Wijnaldum
EB-selejtező HollandiaÉszak-Írország Észak-Írország 3ː1 (0ː0) október 10. holland Rotterdam Memphis Depay (2x), Luuk de Jong
EB-selejtező fehérorosz FehéroroszországHollandia 1ː2 (0ː2) október 13. fehérorosz Minszk Georginio Wijnaldum (2x)
EB-selejtező Észak-Írország Észak-ÍrországHollandia november 16. Észak-Írország ???
EB-selejtező Hollandiaészt Észtország november 19. holland ???

Válogatottsági rekordok

[szerkesztés]

Az adatok 2022. november 12. állapotoknak felelnek meg.

  • A még aktív játékosok (félkövérrel) vannak megjelölve.

Legtöbbször pályára lépett játékosok

[szerkesztés]

Legtöbb gólt szerző játékosok

[szerkesztés]

[35][36]

Néhány ismert játékos

[szerkesztés]

Szövetségi kapitányok

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. The FIFA/Coca-Cola World Ranking. FIFA
  2. World Football Elo Ratings. eloratings.net
  3. Berend Scholten: Kuyt kills off brave Hungary for Netherlands. UEFA, 2011. március 29. (Hozzáférés: 2012. május 4.)
  4. The Preliminary Draw results in full”, FIFA.com, 2011. július 30.. [2018. október 25-i dátummal az eredetiből archiválva] (Hozzáférés: 2012. május 4.) 
  5. Foci vb 2014: Bosszús észtek: „Nekünk nem fújták volna be a tizenegyest” (magyar nyelven). NSO.hu, 2013. szeptember 7. (Hozzáférés: 2016. május 23.)
  6. Hollandia: Louis van Gaal lett az új szövetségi kapitány - NSO (hu-HU nyelven). NSO.hu, 2012. július 6. (Hozzáférés: 2016. május 23.)
  7. Vb-2014: megvannak a csoportok. Metropol. [2016. június 11-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2016. május 23.)
  8. Foci vb 2014: Rangadó helyett! A hollandok szórakoztak a spanyolokkal (hu-HU nyelven). NSO.hu, 2014. június 13. (Hozzáférés: 2016. május 23.)
  9. Foci vb 2014: Nem volt sima, de Hollandia Ausztráliát is legyőzte (hu-HU nyelven). NSO.hu, 2014. június 18. (Hozzáférés: 2016. május 23.)
  10. Foci vb 2014: Az aranykor vége: két meccs után kiestek a címvédő spanyolok! (hu-HU nyelven). NSO.hu, 2014. június 18. (Hozzáférés: 2016. május 23.)
  11. Foci vb 2014: Elképesztő végjáték után Hollandia a negyeddöntőben! (hu-HU nyelven). NSO.hu, 2014. június 29. (Hozzáférés: 2016. május 23.)
  12. Foci vb 2014: Van Gaal nagyon kimatekozta, Hollandia a négy között (hu-HU nyelven). NSO.hu, 2014. július 5. (Hozzáférés: 2016. május 23.)
  13. Foci vb 2014: Másodszor már nem jött be a hollandoknak a 0–0: Messiék döntősök! (hu-HU nyelven). NSO.hu, 2014. július 9. (Hozzáférés: 2016. május 23.)
  14. Foci vb 2014: Sele K. O.: 1-7-ig tartott a brazil szenvedés a németek ellen (hu-HU nyelven). NSO.hu, 2014. július 8. (Hozzáférés: 2016. május 23.)
  15. Foci vb 2014: A hollandoké a bronz, Brazília érem nélkül maradt (hu-HU nyelven). NSO.hu, 2014. július 12. (Hozzáférés: 2016. május 23.)
  16. Foci vb 2014: Hollandia: a világbajnokság után távozik a kispadról Van Gaal (hu-HU nyelven). NSO.hu, 2013. május 31. (Hozzáférés: 2016. május 23.)
  17. Hiddink lesz újra a holland szövetségi kapitány. csakfoci.hu, 2014. március 24. (Hozzáférés: 2016. május 23.)
  18. Foci Eb 2016: Komikus gólt hoztak össze a hollandok a 91. percben, ki is kaptak (hu-HU nyelven). NSO.hu, 2014. szeptember 9. (Hozzáférés: 2016. május 23.)
  19. Foci Eb 2016: Hollandia emberelőnyben fordított a hősiesen küzdő kazahok ellen (hu-HU nyelven). NSO.hu, 2014. október 10. (Hozzáférés: 2016. május 23.)
  20. Foci Eb 2016: Ünnepel Reykjavík: holland blama sima vereséggel Izlandon (hu-HU nyelven). NSO.hu, 2014. október 13. (Hozzáférés: 2016. május 23.)
  21. Foci Eb 2016: Megmenekült Hiddink, hatot szórtak a letteknek Robbenék (hu-HU nyelven). NSO.hu, 2014. november 16. (Hozzáférés: 2016. május 23.)
  22. Foci Eb 2016: Hollandia a hosszabbításban mentett pontot a törökök ellen (hu-HU nyelven). NSO.hu, 2015. március 28. (Hozzáférés: 2016. május 23.)
  23. Foci Eb 2016: Eb 2016: a hollandok nyertek; a csehek kikaptak Izlandon (hu-HU nyelven). NSO.hu, 2015. június 12. (Hozzáférés: 2016. május 23.)
  24. Foci Eb 2016: Eb 2016: Robben megsérült, kikapott és bajban Hollandia! (hu-HU nyelven). NSO.hu, 2015. szeptember 3. (Hozzáférés: 2016. május 23.)
  25. Foci Eb 2016: Eb 2016: Hollandia alKonya – Csehország kijutott az Eb-re (hu-HU nyelven). NSO.hu, 2015. szeptember 6. (Hozzáférés: 2016. május 23.)
  26. Foci Eb 2016: Eb 2016: egygólos holland siker a kazahoknál, még izgulhatnak (hu-HU nyelven). NSO.hu, 2015. október 10. (Hozzáférés: 2016. május 23.)
  27. Foci Eb 2016: Eb 2016: nyertek a törökök, továbbra is veszélyesek ránk (hu-HU nyelven). NSO.hu, 2015. október 10. (Hozzáférés: 2016. május 23.)
  28. Foci Eb 2016: Eb 2016: Törökország jutott ki helyettünk, Hollandia elszállt (hu-HU nyelven). NSO.hu, 2015. október 13. (Hozzáférés: 2016. május 23.)
  29. Gakpo és Klaassen eldöntötte a hajrában, Hollandia legyőzte Szenegált”, nemzetisport.hu, 2022. november 21. (Hozzáférés: 2022. november 21.) 
  30. Hiába a korai és szép vezető gól, Hollandia nem bírt Ecuadorral”, nemzetisport.hu, 2022. november 25. (Hozzáférés: 2022. november 20.) 
  31. Gakpo harmadszor is betalált, Hollandia nyerte meg az A-csoportot”, nemzetisport.hu, 2022. november 29. (Hozzáférés: 2022. december 1.) 
  32. A szélső védők eldöntötték – Hollandia kiejtette az Egyesült Államokat”, nemzetisport.hu, 2022. december 3. (Hozzáférés: 2022. december 7.) 
  33. Messi gólja és gólpassza még nem döntött, de a 11-esek igen – Argentína elődöntős!”, nemzetisport.hu, 2022. december 9. (Hozzáférés: 2022. december 13.) 
  34. Vb 2022: Xavi Simons és több meglepetés a holland keretben (magyar nyelven). Fociclub. (Hozzáférés: 2022. november 12.)
  35. voetbalstats.nl
  36. Netherlands - Record Players (angol nyelven). _. (Hozzáférés: 2021. április 7.)[halott link]

További információk

[szerkesztés]
Commons:Category:Netherlands national association football team
A Wikimédia Commons tartalmaz Holland labdarúgó-válogatott témájú médiaállományokat.

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]








ApplySandwichStrip

pFad - (p)hone/(F)rame/(a)nonymizer/(d)eclutterfier!      Saves Data!


--- a PPN by Garber Painting Akron. With Image Size Reduction included!

Fetched URL: https://hu.wikipedia.org/wiki/Holland_labdar%C3%BAg%C3%B3-v%C3%A1logatott

Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy