Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

неділя, 27 жовтня 2024 року

1 350 552 статті українською

180 467 зареєстрованих дописувачів

3167 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Експеди́ція загото́вок держа́вних папе́рів — структурний підрозділ Міністерства фінансів Української Народної Республіки, Української Держави та Директорії, який функціонував під час національно-визвольних змагань 1917–1921 років. Основним завданням установи було виготовлення грошових знаків, державних цінних паперів, поштових марок та інших офіційних документів. Експедицію заготовок державних паперів часто називали просто «Експедиція» або «Заготовка», а друкарні, де виготовляли державні папери, — «фабриками».

Для виготовлення державних паперів проводилися конкурси на створення їхніх дизайнів, рішення за якими приймала спеціальна комісія при Міністерстві фінансів. Участь у створенні проєктів брали відомі українські художники, серед яких Іван Мозалевський, Георгій Нарбут, Антон Середа, Григорій Золотов, Василь Кричевський, Олександр Богомазов, Амвросій Ждаха, Микола Касперович та інші. Загалом із запропонованих дизайнів було затверджено 23 зразки державних банкнот, з яких 12 належали Нарбуту.

Експедиція мала три філії: Одеську, Кам'янецьку та Варшавську, а також здійснювала нагляд за друком державних кредитових білетів та білетів Державної скарбниці в Імперській друкарні у Берліні. За період 1917–1921 років загальний обсяг грошових знаків (гривень та карбованців), виготовлених «фабриками», склав 45 мільярдів гривень. При цьому в обіг потрапили лише знаки на суму 23 мільярди гривень та шагів на 46 мільйонів гривень.

Експедиція відігравала важливу роль не лише у фінансовій політиці тогочасних українських урядів, але й у процесі українського державотворення. Виготовлення національної валюти дало змогу протягом 1918–1920 років фінансово підтримувати збройну боротьбу української армії та забезпечувати функціонування державного апарату. Остаточне припинення діяльності Експедиції було спричинене військовою поразкою армії УНР та втратою Українською Народною Республікою незалежності.

Girls' Generation
Girls' Generation

«The Boys» (укр. Хлопці) — пісня південнокорейського жіночого гурту Girls' Generation з їхнього однойменного третього корейського студійного альбому. Композиція, створена продюсерами Тедді Райлі, Кім Тесоном, DOM і Річардом Ґарсія, описується як танцювальна, електропоп- і R&B-пісня з елементами хіп-хопу, текст якої розповідає про жіночу привабливість. Корейська версія була випущена 18 жовтня 2011 року лейблом SM Entertainment як головний сингл з альбому. Англійська версія, випущена 20 грудня 2011 року в США компаніями Interscope Records і Universal Music Group, мала наметі розширити популярність гурту за межами рідної країни.

Після випуску пісні Girls' Generation виступили з нею на кількох південнокорейських музичних програмах, зокрема Music Bank, Show! Music Core, Inkigayo та M Countdown. Для подальшого просування «The Boys» серед американської аудиторії 23 жовтня 2011 року гурт виступив на «Медісон-сквер-гарден» у Нью-Йорку та дебютував на американському телебаченні, з'явившись на «Пізньому шоу з Девідом Леттерманом» і Live! with Kelly and Michael у лютому 2012 року. Кліп на пісню, випущений 19 жовтня 2011 року, зняв Хон Вонкі, а хореографію для нього розробила Накасоне Ріно.

«The Boys» мав успіх на національному рівні. Сингл очолив Gaon Digital Chart і продався накладом понад три мільйони цифрових копій у 2011 році, посівши 43 місце у річному хіт-параді. На міжнародному рівні пісня отримала загалом позитивні відгуки від музичних критиків, які відзначили її як одну з найяскравіших подій корейської хвилі. У Сполучених Штатах було продано понад 21 000 примірників за перший тиждень, що забезпечило «The Boys» п'яте місце в Billboard Hot Dance Singles Sales. У Японії сингл посів 12 місце в Billboard Japan Hot 100.

Вибране зображення

Вид з озера Гінтерзее на гори Гохкальтер у Берхтесгаденських Альпах, Німеччина.

Вибраний список

Джексон на Comic-Con у Сан-Дієго 2014
Джексон на Comic-Con у Сан-Дієго 2014

Протягом своєї кар'єри американський актор і кінопродюсер Семюел Л. Джексон зіграв понад 150 ролей у фільмах, телесеріалах і театральних виставах, а також озвучив низку персонажів у мультфільмах, мультсеріалах і відеоіграх. Кінострічки, у яких він знявся, станом на жовтень 2024 року загалом зібрали в світовому прокаті близько 28 млрд доларів, що робить Джексона «найприбутковішим» професійним актором усіх часів. 2022 року за свій значний внесок у кіно він отримав премію «Оскар» за видатні заслуги в кінематографі.

Поточні події

Російсько-українська війна (жовтень, бої на Курщині); див. також: Допомога під час війни • Атака Ізраїлю на Ліван • Нещодавно померли
Яхья Сінвар

27 жовтня в історії

Національна музична академія України імені Петра Чайковського
Національна музична академія України імені Петра Чайковського
Карикатура на компанію IRT, історично першого оператора Нью-Йоркського метро. New York Herald, 24 березня 1905
Карикатура на компанію IRT, історично першого оператора Нью-Йоркського метро. New York Herald, 24 березня 1905
Пам'ятний хрест «Убієнним синам України» в урочищі Сандармох Медвежегорського району, Карелія. Фото з вікіекспедиції на Соловки, 5 серпня 2013
Пам'ятний хрест «Убієнним синам України» в урочищі Сандармох Медвежегорського району, Карелія. Фото з вікіекспедиції на Соловки, 5 серпня 2013

Народилися

Н. Данс-Голланд. Портрет капітана Джеймса Кука (1775-76)
Н. Данс-Голланд. Портрет капітана Джеймса Кука (1775-76)
Ніколо Паганіні, намальований художником Andrea Cefaly
Ніколо Паганіні, намальований художником Andrea Cefaly
Президент США Теодор Рузвельт (близько 1904)
Президент США Теодор Рузвельт (близько 1904)

Померли

Рут Белвіль
Рут Белвіль

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа