Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

четвер, 17 жовтня 2024 року

1 349 292 статті українською

180 163 зареєстровані дописувачі

3142 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

«Хто боїться Вірджинії Вульф?» — триактна трагікомедійна п'єса американського драматурга Едварда Олбі, вперше опублікована та поставлена у 1962 році. 1963 року здобула премію «Тоні» за найкращу п'єсу.

Поява «Вірджинії Вульф» на сценічних майданчиках шокувала суспільство — через відверті теми та провокаційну стилістику відбірковий комітет Пулітцерівської премії в останній момент відмовився присуджувати п'єсі нагороду. Попри це, оригінальна бродвейська постановка не сходила зі сцени майже два роки, пройшовши з аншлагами понад 660 разів. В Україні п'єса ставилась, зокрема, Андрієм Жолдаком і Олегом Ліпциним.

За визначенням літературного журналу «Всесвіт» — «класичний взірець американської драматургії XX століття». За результатами опитування, яке провела газета The Denver Post у 2010 році, понад 175 діячів театрального мистецтва назвали «Вірджинію Вульф» п'ятою найважливішою американською п'єсою в історії. Її прихильниками були найбільші американські драматурги століття — Торнтон Вайлдер і Гарольд Пінтер.

У 1966 році «Вірджинія Вульф» отримала однойменну екранізацію в режисурі Майка Ніколса. Скандальність сюжетних ситуацій та тексту, що промовляли герої з екрана, призвели до фактичного руйнування постулатів цензурного кодексу Гейза та початку епохи «нового Голлівуду». Вплив п'єси та її екранізації газета The New York Times підсумовувала так: «Едвард Олбі — перший новий визначний драматург, який розколихав Бродвей із його летаргії».

Гейворд Августус Гарві
Гейворд Августус Гарві

Ге́йворд Авгу́стус Га́рві (англ. Hayward Augustus Harvey) (17 січня 1824, Джеймстаун, штат Нью-Йорк, США — 28 серпня 1893, Орандж, штат Нью-Джерсі) — американський винахідник, який протягом усієї своєї діяльності отримав 125 патентів на винаходи. Найважливішими серед них є метод вальцювання різі на гвинти та спосіб зміцнення броні, названий його іменем «гарвеїзація» (англ. «Harveyizing»), а також броня Гарві, зміцнена за цим способом.

Вибране зображення

«Останній день Помпеї» — велика історична картина Карла Брюллова, створена в 1830–1833 роках на тему виверження Везувію в 79 році нашої ери. Виверження відбулося 1945 років тому в серпні чи в жовтні.

Вибраний список

Дискографія Pearl Jam
Дискографія Pearl Jam

Дискографія американського рок-гурту Pearl Jam складається з дванадцяти студійних альбомів, а також концертних альбомів, збірок, DVD і численних офіційних бутлегів.

З моменту створення колективу було продано 32 мільйони копій їхніх альбомів у США, включно зі всіма офіційними бутлегами, і понад 100 мільйонів копій по всьому світу.

17 жовтня в історії

Сьогодні Міжнародний день боротьби за ліквідацію бідності
Плакат учасників студентського голодування 1990 року. Музей Революції Гідності
Плакат учасників студентського голодування 1990 року. Музей Революції Гідності

Народилися

Іван Драч, 21 січня 2017
Іван Драч, 21 січня 2017
Емінем (1999)
Емінем (1999)

Померли

Фридерик Шопен. Фотограф Л.-О. Біссон, 1847
Фридерик Шопен. Фотограф Л.-О. Біссон, 1847
Непотоплюваний Сем (Оскар)
Непотоплюваний Сем (Оскар)

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа