Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

п'ятниця, 18 жовтня 2024 року

1 349 418 статей українською

180 190 зареєстрованих дописувачів

3142 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Мафія
Мафія

«Ма́фія» — це інтелектуально-психологічна покрокова рольова гра для великої компанії у детективному жанрі, яка моделює боротьбу організованої меншості проти неорганізованої більшості.

За сюжетом, мешканці міста, знесилені від розгулу мафії, вирішують посадити до в'язниці всіх злочинців без винятку; у відповідь мафія починає війну проти мирних жителів. На початку гри учасники випадково діляться на команди «мирних» і «мафії». Вдень вони всі обговорюють, хто може бути мафією, та вилучають підозрілих гравців, а вночі мафія «вбиває» когось з мирних. Гра закінчується перемогою міста, якщо вилучено всіх мафіозі, або перемогою мафії, якщо їх залишилося не менше, ніж мирних.

Гра була створена в середині 1980-х років молодим радянським викладачем психології Дмитром Давидовим і стала популярною серед студентів, швидко поширившись у Радянському Союзі та за його межами. Англійськомовна версія гри отримала назву «Werewolf» (укр. Вовкулака). У багатьох містах пострадянського простору почали з'являтися клуби для гри в «Мафію», де сформувалася стійка спільнота гравців. З розвитком Інтернету в «Мафію» почали грати електронною поштою, в текстових чатах і зрештою за допомогою відеокамери.

У 2010-ті роки зі звичайного дозвілля «Мафія» перетворилась на спортивну дисципліну. Завдяки уніфікованим правилам та регламентованій системі змагань, щороку проводяться сотні турнірів зі спортивної мафії, переможці найпрестижніших з яких отримують визнання в маф-спільноті по всьому світові.

Обкладинка німецького видання (1930)
Обкладинка німецького видання (1930)

«Моє життя: Досвід автобіографії» — автобіографія Лева Троцького, одного з організаторів Жовтневої революції, що відіграв ключову роль у створенні Червоної армії. Написана у період проживання Троцького в Алмати й Туреччині; вперше опублікована 1930 року. Ця робота містить важливі історичні деталі Жовтневих подій і має яскраво виражену антисталінську спрямованість.

Автобіографія Троцького, що стала одним із найважливіших джерел для дослідників його життя, політичної долі та творчості, справила відчутний вплив на його біографів, починаючи з Ісаака Дойчера (який, через докладний аналіз сталінізму та соціоекономічного устрою СРСР, вважав екснаркома «пророком»). Багато хто з біографів Троцького просто переписував фактичний матеріал про життя революціонера з його ж книги, лише адаптуючи розказану Троцьким версію подій до реалій свого часу. Факти ж про ранні роки Троцького досі відомі лише з «Мого життя». Книга перекладена багатьма мовами світу; уперше видана в СРСР 1991 року.

Вибране зображення

Інтер'єр церкви «Святих Перпетуї та Фелічітати» в Німі, департамент Гар, Франція.

Вибраний список

Дискографія Pearl Jam
Дискографія Pearl Jam

Дискографія американського рок-гурту Pearl Jam складається з дванадцяти студійних альбомів, а також концертних альбомів, збірок, DVD і численних офіційних бутлегів.

З моменту створення колективу було продано 32 мільйони копій їхніх альбомів у США, включно зі всіма офіційними бутлегами, і понад 100 мільйонів копій по всьому світу.

18 жовтня в історії

Малюнок 1759 р., який зображує нині неіснуючий кафедральний собор міста Берестя
Малюнок 1759 р., який зображує нині неіснуючий кафедральний собор міста Берестя
Чек від 30 березня 1867 р., яким оплачена купівля Аляски
Чек від 30 березня 1867 р., яким оплачена купівля Аляски
Знаковий символ BBC — перший високоякісний студійний мікрофон BBC-Marconi Type A
Знаковий символ BBC — перший високоякісний студійний мікрофон BBC-Marconi Type A

Народилися

Сергій Єфремов
Сергій Єфремов
Жан-Клод Ван Дам (2007)
Жан-Клод Ван Дам (2007)

Померли

Чарлз Беббідж (1860)
Чарлз Беббідж (1860)
Непотоплюваний Сем (Оскар)
Непотоплюваний Сем (Оскар)

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа