Content-Length: 129721 | pFad | https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D1%83%D0%BC%D0%B8%D0%B7%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0

Нумизматика – Уикипедия Направо към съдържанието

Нумизматика

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Монета от втория триумвират – Марк Антоний и Октавиан Автуст

Нумизматика (от лат. numisma, гр. nómisma – монета; във Византия е в употреба монета с това име, наричана и солид) е помощна на историята и археологията наука, изучаваща особеностите на платежните, наградни и отличителни средства, в исторически план, както и тяхното колекциониране.[1] Неин обект са монети, банкноти, ордени, медали и значки. Упражнява се и като хоби и като бизнес.

Нумизматика в България

[редактиране | редактиране на кода]

За историята на българските земи са важни както тези сечени в Рим, така и сечените във Византия и Европа през Средновековието. В България наличието на много антични монети и черен пазар, е причина за иманярство, което унищожава важни археологични обекти.

Българските монети могат да се намерят сравнително лесно и на добри цени. Най-редките български монети са сребърните от 1916 година, които са разпространени много слабо, като средство за плащане, а останалите са претопени.

Нумизматика в чужбина

[редактиране | редактиране на кода]

Колекционирането като хоби и търговията с монети са най-развити в САЩ и въпреки кратката история на Съединените щати, американските монети са особено ценни. Цените им в идеално качество варират от десетки хиляди долари до милиони в случай на голяма рядкост. Ценни и търсени са монетите сечени в Римската република и особено тези сечени по време на Римската империя, поради тяхната рядкост и многообразие.

Ауреус на император Деций Траян








ApplySandwichStrip

pFad - (p)hone/(F)rame/(a)nonymizer/(d)eclutterfier!      Saves Data!


--- a PPN by Garber Painting Akron. With Image Size Reduction included!

Fetched URL: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D1%83%D0%BC%D0%B8%D0%B7%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0

Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy