Math Unit 1 Lesson 2
Math Unit 1 Lesson 2
Source: Glencoe Math Common Core Edition, Course 2, Volume 1, Pages 17-24 McGraw Hill
Accommodations:
Leveled Math Group of 14 - 7th grade students based on NWEA scores. Workshop model allows for 1:1 or small group
work to focus on individual needs. Stations address differing learning modalities.
We would then multiply .15 times $4.00 to get our answer of .60 or six tenths or
3/5 of a pound of almonds for $4.
Simplify complex fractionsDisplay pg. 17 from book on Smart Board. Go over example.
Precede with Guided Practice
Closure:
Regroup. How successful were we as learners today? What did we do well? Are
there things we could focus on tomorrow to be more successful?
Assessment:
Completion of Guided Practice packet, discussion
Days 2-6
Goal: Students will simplify complex fractions and find unit rates through
independent station work.
Materials needed:
Smart Board
Laptop
Folders
Math Notebooks
Station tubsVocabulary Station: Direction card, vocab sheets, pencils, vocab matching card sets, math books
(to check vocab match) Continued from Lesson 1
H.O.T. Problems: Direction card, pencils
Independent Work: Independent Practice worksheet packet, pencils
Real Life Application Station: Direction card, worksheets, pencils, headphones
Common Core Review Station: Worksheets, pencils, headphones
Activity:
Continue with station work. Meet with individuals/small groups to determine if
grasping content and to reteach/reinforce concepts, if needed.
Daily Closure:
Regroup. How successful were we as learners today? What did we do well? Are
there things we could focus on tomorrow to be more successful?
Assessment:
Completion of station work, discussion, observation
Date Completed
Independent
Work
(Must be done. Can
do as homework)
Common Core
Assessment
Vocabulary
Real Life
Application
Hot Problems
Standardize
Testing and
Common Core
Review
Date:___________________
Score
Feedback
When you have finished this worksheet, put it on the completed work side of your
folder.
Name:________________
5)
Marcus has a bag of cat food that contains 22 cups. If he feeds his
cats a total of 3/4 cup of food per day, how many days will the bag
last?
1. Set this problem up.
2. Find the answer.
6) Come up with your own example for finding a unit rate using complex fractions.
When you have finished watching the video, complete the 7.RP task and bring it
to me.
7.RPBuyingBananas,AssessmentVersion
Task
Carlosbought6 poundsofbananasfor$5.20.
1.
WhatisthepriceperpoundofthebananasthatCarlosbought?
2.
Whatquantityofbananaswouldonedollarbuy?_____pounds
3.
Whichofthepointsinthecoordinateplaneshownbelowcorrespondtoaquantityofbananasthat
costthesamepriceperpoundasthebananasCarlosbought?(Selectallthatapply.)
i.
ii.
iii.
iv.
v.
A
B
C
D
(10.4,13)
vi.
vii.
(13,10.4)
Thereisnotenoughinformationtodeterminethis.