0% found this document useful (0 votes)
29 views1 page

Unit 39: Word Problems Using Whole Numbers and Decimals

The document provides three word problems involving whole numbers and decimals: 1) Calculating the total cost of uniforms for 25 players and 5 coaches at $59.95 per uniform. 2) Finding the average weekly grocery spending from totals of $58.55, $68.04, and $78.82 over 3 weeks. 3) Determining the difference in total earnings between John earning $164/week for 11 weeks and Bill earning $139/week for 13 weeks.

Uploaded by

weran
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
29 views1 page

Unit 39: Word Problems Using Whole Numbers and Decimals

The document provides three word problems involving whole numbers and decimals: 1) Calculating the total cost of uniforms for 25 players and 5 coaches at $59.95 per uniform. 2) Finding the average weekly grocery spending from totals of $58.55, $68.04, and $78.82 over 3 weeks. 3) Determining the difference in total earnings between John earning $164/week for 11 weeks and Bill earning $139/week for 13 weeks.

Uploaded by

weran
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 1

Unit 39 Word Problems Using Whole Numbers and Decimals

1. One uniform costs $59.95. What would uniforms for 25 players and 5 coaches cost?

Unknown: Solution:
total cost uniforms needed = 25 + 5 = 30
total cost = (price){quantity)
Given:
= ($59.95 )(30)
cost per uniform = $59.95
number of players = 25
number of coaches = 5 [ = $1,798.50 I
This answer makes sense because it is close to
the approximate answer of ($60)(30) = $1,800.

2. A family spent $58.55, $68.04, and $78.82 weekly for groceries.


Calculate their average weekly spending for groceries.

Unknown: Solution:
average weekly spending total spending $58.55 + $68.04 + $78.82 = $205.41

Given: average weekly spending - totalspending


weekly groceries spending - numberofweeks
$58.55, $68.04, and $78.82

- 3

This answer makes sense because


- $205.41=[$68.47 ,
the approximate answer of (3)($70) = $210 is close to $205.41.

3. John earned $164 per week for 11 weeks. Bill earned $139 per week for 13 weeks.
What is the difference in their total earnings?

Unknown: Solution:
earnings difference
earnings = (weekly rate)(number of weeks)
John ($164)(11)=$1,804
Given: Bill ($139)(13)=$1,807
John = $164 per week
for 11 weeks earnings difference Bill - John

Bill = $139 per week = $1,807 - $1,804


for 13 weeks

[ = $31
This answer makes sense because the earnings difference should be
small as John earned more per week while Bill worked for more weeks.
114

You might also like

pFad - Phonifier reborn

Pfad - The Proxy pFad of © 2024 Garber Painting. All rights reserved.

Note: This service is not intended for secure transactions such as banking, social media, email, or purchasing. Use at your own risk. We assume no liability whatsoever for broken pages.


Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy