0% found this document useful (0 votes)
90 views1 page

Name - : Word Problems

This document contains 6 word problems involving math concepts like calculating time, dividing quantities into groups, spending money, determining averages, and calculating even payments. The problems ask the reader to determine how long it will take to mow lawns at a certain rate, how many cartons will be needed to pack a number of canned foods into family sizes, how much money was spent on gifts for two sisters, how many buses are needed for a certain number of students to travel on field trips, what the average of 4 math marks will be, and how much each payment will be to pay off a pass in 12 installments.

Uploaded by

Asuran
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
90 views1 page

Name - : Word Problems

This document contains 6 word problems involving math concepts like calculating time, dividing quantities into groups, spending money, determining averages, and calculating even payments. The problems ask the reader to determine how long it will take to mow lawns at a certain rate, how many cartons will be needed to pack a number of canned foods into family sizes, how much money was spent on gifts for two sisters, how many buses are needed for a certain number of students to travel on field trips, what the average of 4 math marks will be, and how much each payment will be to pay off a pass in 12 installments.

Uploaded by

Asuran
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 1

Name_______________________________

Word Problems

1. During the summer holidays, your brother earns


extra money mowing lawns. He mows 6 lawns an
hour and has 21 lawns to mow. How long will it
take him?

2. For the Good Cheer food drive, your class collected


320 cans of food. Each family gets 40 cans of food.
How many cartons will you need to pack them?

3. You bought your twin sister Molli 3 gifts costing


$24. each and your other twin sister Mary 5 gifts
at $18. each. How much money did you spend on
Molli and Mary?

4. 6 of the classes at your school are going to the pool


for a swimming party. That means 125 students
need to get on buses and each bus hold 48 stu-
dents. How many buses will the school need?

5. The mean average of the following 4 math marks


will become your report card mark. 97, 78, 84 and
86. What will your report card mark be?

6. Your mom bought you a 1 year swimming pass for


$390. She’s making 12 payments of how much
money to pay for the pass?

http://math.about.com

You might also like

pFad - Phonifier reborn

Pfad - The Proxy pFad of © 2024 Garber Painting. All rights reserved.

Note: This service is not intended for secure transactions such as banking, social media, email, or purchasing. Use at your own risk. We assume no liability whatsoever for broken pages.


Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy