Pricing Processed Food Products: How To Calculate The Cost and Profitability of Your Product
Pricing Processed Food Products: How To Calculate The Cost and Profitability of Your Product
Agdex 845-3
This factsheet explores four issues to your costs when –– contract/seasonal employees
consider when pricing your processed –– machine operators
food products. setting your • marketing costs (advertising,
How many 100-gram units will Happy Cheese Company You can set your profit goals as a percentage above the
need to sell to cover their monthly fixed costs and break cost of the product, or you can set a total profit figure for
even? the entire business. Make sure you are familiar with the
product price range in your industry, so your profit goal is
Happy Cheese Company will subtract the variable costs suitable for your food products. You will need to balance
per 100 gram from their selling price to see how much your need for a profit with a price that consumers see
the sale of each 100-gram “unit” will contribute towards value in.
covering their fixed costs.
This next example shows profit as a percentage above
Unit contribution = $2.25 - $1.50 = $0.75 cost, using products made by a jam producer. Typical
retail industry margins in Alberta for this type of product
Unit contribution margin = sale price - variable costs
are between 30 per cent and 40 per cent.
So, each 100-gram unit contributes $0.75 towards
Profit as percentage
covering the monthly fixed costs of Happy Cheese
Company’s business. Cheryl makes specialized jams, jellies and chutneys and
has done extremely well at farmers’ markets. She has been
Happy Cheese Company has $1,200 per month in fixed
approached by two different specialty retail stores: one
costs for the cheese operation.
wants to stock her apple chutney, and one is interested in
Break-even = $1,200 / $0.75 = 1,600 packages stocking her sage jelly. The first retailer wants a 30 per
in units of cheese cent margin and will price the chutney at $5.00 per 250-ml
jar of apple chutney; the second retailer will set the price
To break even (have no profit), but cover all their costs at $6.25 per 250-ml jar of sage jelly and wants a 40 per
(variable + fixed) by selling at $2.25 per 100 gram, the cent margin.
Happy Cheese Company must sell 1,600 of the 100-gram
packages of cheese each month. How can Cheryl figure out the best wholesale price she
will receive?
Break-even analysis can also help you analyze how a price
change affects your business. Using the same example, Since Cheryl knows the selling price and the margin,
Happy Cheese Company sells the cheese to a different she can calculate the price she will receive by using the
broker for $2.75 each. Here is what happens to the following formula:
number of packages of cheese they need to sell to cover
selling price / mark-up factor* = cost to producer
the same costs and break-even:
$5.00 / 1.429 = $3.50 OR $6.25 / 1.667 = $3.75
Unit contribution = $2.75 - $1.50 = $1.25 per 100 gram
2
*
Sample margins converted to mark-up factor are listed in Here are some common marketing channels for a
the table below. For this example, find the margin percentage processed food product.
(30% or 40%) in the first column, then look across to the
second column to the mark-up factor of 1.429 or 1.667.
Direct Marketing
Mark-up Factor Table • farmers’ markets • trade shows or trade fairs
Margin % Factor • farmgate sales • mail order/online sales
30.0 1.429 Advantages Disadvantages
31.0 1.450 • additional time required to
• direct contact with
32.0 1.471 sell products
customers
33.0 1.493 • some of the channels are
• lower marketing costs
seasonal
34.0 1.515 • potential to earn more
• extra costs if transporting
35.0 1.539 profit on products you sell
products to customers
40.0 1.667 • a market to test new
• customer base is smaller
products
45.0 1.818 than other market channels
• networking with
50.0 2.000 similar sellers and/or
60.0 2.500 finding collaboration
opportunities
This calculation has helped Cheryl determine that she
will earn more profit by going with the second store, even
though their profit margin is higher than the first store. Indirect Marketing
The only thing left for Cheryl to decide is whether she can
cover her costs and make a profit at the wholesale price of • brokers • restaurants
$3.75 per 250-ml jar of sage jelly. • retailers (small shops or • institutional food service
larger grocery stores) buyers (schools, hospitals)
Advantages Disadvantages
3
Howknowingyourcompetitors Welcome customer input
can help you set a price Have a process that makes it easy for customers to
communicate with you about your product. If you are
Cost-based pricing is just one way to determine your price conducting market research, be sure to include your
and works best in a market with limited competition. In current customers in the process because they have
a market with more competition, it is best to look at what experience with your product.
your competitors are charging.
4
This following list of trade magazines and online
resources may also be of interest to those in food
processing:
Prepared by
Alberta Agriculture and Forestry
5
Pricing Processed Food Products Worksheet – Know Your Costs and Market Assessment
Total variable costs per unit $2.80 per 250 ml jar Main Competitor A Many Jams Company
Total fixed costs per month $1,200
Current selling price $4.75 per 250 ml jar
Strengths broad product list
Break-even Price example use indirect marketing, strong
specialty market image
Unit contribution margin = $4.75 – $2.80
selling price – unit variable cost = $1.95 per 250 ml jar
Weaknesses higher prices, smaller volume
Break-even = fixedcosts/month $1,200
point unit contribution $1.95
margin Price Range $6.00 to $7.00 per unit (retail)
= 616 of 250 ml jars
6
Cost of Production – Processed food (Fillable Worksheet)