100% found this document useful (8 votes)
8K views21 pages

Worksheet in Tle 6 - MG Template - Ict Week 1

Here are the answers: 1. D 2. A 3. C 4. A 5. B Instruction: Match the following factors of production in Column A to their descriptions in Column B. Write the letter of the correct answer on your notebook. Column A Column B 1. Land A. Machinery, tools, buildings used in production 2. Labor B. Natural resources and land used in production 3. Capital C. Effort that people contribute in production 4. Entrepreneurship D. Ability to connect resources to organize venture Instruction: True or False. Write T for true statement or F for false statement. 1
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
100% found this document useful (8 votes)
8K views21 pages

Worksheet in Tle 6 - MG Template - Ict Week 1

Here are the answers: 1. D 2. A 3. C 4. A 5. B Instruction: Match the following factors of production in Column A to their descriptions in Column B. Write the letter of the correct answer on your notebook. Column A Column B 1. Land A. Machinery, tools, buildings used in production 2. Labor B. Natural resources and land used in production 3. Capital C. Effort that people contribute in production 4. Entrepreneurship D. Ability to connect resources to organize venture Instruction: True or False. Write T for true statement or F for false statement. 1
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 21

SELF-LEARNING MATERIALS in TECHNOLOGY and LIVELIHOOD EDUCATION

Grade 6- ICT & ENTREPRENEURSHIP (MG-BOW TLEIE60a-2)


Week 1- Lesson 1: Objective: Defines important terms in the lesson.
Name of Learner: ____________________________________________ Date: ______________________

Name of School: ____________________________________ District:______________________________

What you need to know?

This Learning Activity Sheet is structured that demonstrates knowledge and skill
that will lead to becoming an ideal entrepreneur and to help pupils to produce or make simple
products that can be a source of their income.

Terms Defined
Before going any farther on this lesson, the following terms are conceptually and
operationally defined for easy understanding of the learners.
Entrepreneur- is a person who organizes and operates a business.
Product- is the item offered for sale. It can be a service or an item and it can also
be physical or in virtual or cyber form. It is also a something that is manufactured following a
process or grown and nurtured in order to be sold for a profit.
Service- is any action taken by one person or group for another in exchange for
payment. It satisfies our wants through the efforts of other people or equipment.
Business- is an organization that creates economic value by producing a specific
product. It is a merchandise activity engage in as means of livelihood.
Profit- is a factor income attributed to the entrepreneur. The main function of the
entrepreneur is to bear uncertainty or take risks. This is the income that entrepreneur gets in
doing business.
Sale- is the pinnacle activity involved in selling products or services in return for
money or other compensation. It is an act of completion of a commercial activity.
Marketing- is a concept compared to market. It is an organized trading process. It
includes sales and various activities for exchange of goods and service.
Seller- A party that makes, offers or contracts to make a sale to an actual or
potential buyer.
Buyer- A party which acquires, or agrees to acquire, ownership (in case of goods),
or benefit or usage (in case of services), in exchange for money or other consideration under a
contract of sale. Also called a purchaser.
Mark- Up- is the amount that is added to the original cost of an item to arrive at a
selling price.
Prudent- a person who is never wasteful and always ensures that all resources are used
wisely and every bit of raw material does not go to waste.
How much do you understand?

Subject: T.L.E. 6 – ICT & ENTREPRENEURSHIP


Grade: 6 (Week 1 Lesson 1)
Performance Standard: Produces simple products.
Objective: Defines important terms in the lesson.

Activity No. 1
Instruction: True/ False. Read the statement below carefully. Write the word True if the
statement is correct otherwise FALSE. Do this on the blank provided before the number.
_______1. An entrepreneur is person who starts a business and is willing to risk loss in
order to make money.

_______2. Buyers or group are people who transfer goods and services to the buyers in
exchange for money.

_______3. It is something that is manufactured following a process or grown and


nurtured in order to be sold for a profit is called products.

_______4. Different products and within the same category serve the same customer
needs.

_______5. Successful entrepreneurs are confident and able to make quick decision when
necessary skills

Activity No. 2

Instruction: Match column A from column B. Write the letter of the correct answer on
your answer sheet.

Column A Column B

1. It is the item offered for sale. It can be a service or an item A. seller


and it can also be physical or in virtual or cyber form. It is
also a something that is manufactured following a process
or grown and nurtured in order to be sold for a profit.
2. It is a concept compared to market. It is an organized B. entrepreneur
trading process. It includes sales and various activities for
exchange of goods and service.

3. It is the amount that is added to the original cost of an C. Product


item to arrive at a selling price.
4. A party that makes, offers or contracts to make a sale to D. Mark- Up
an actual or potential buyer.
5. A person who organizes and operates a business. E. Marketing
Activity No. 3

Direction: Find and write the different words that are related to entrepreneurship. Look for them
in all directions including backward and diagonally.

Activity No. 4

Instruction: Arrange the jumbled letters to form the correct answer in each item.

1. TUPERND - Is never wasteful and always ensures that all resources are used wisely and
every bit of raw material does not go to waste.
2. SUSIBNES - merchandise activity engage in as means of livelihood.

3. ROPTUCD - is something that is manufactured following a process or grown and nurtured in


order to be sold for a profit.
4. PU KRAM – is the added into the total cost of the product.
5. ERUENENTREP – person who organizes and operates a business

Reflection: Why is there a need to define important terms in this lesson? Is it significant in
going through the lesson?

References:
TLE-HE6_Q1_Mod1_ICT-Entrep, Region X ADM
Hart, Meredith. (2020) What’s Your Products Actual (and Average) Selling
Price. Blog.hubspot.com.
SELF-LEARNING MATERIALS in TECHNOLOGY and LIVELIHOOD EDUCATION
Grade 6- ICT & Entrepreneurship (MG-BOW TLEIE60a-2)
Week 1- Lesson 2: Produces Simple Products – Factors to Be Considered
in Producing Simple Products
Name of Learner: ____________________________________________ Date: ______________________

Name of School: ____________________________________ District:______________________________

What you need to know?

What are the factors in producing simple products?


The factors of production are resources that are the building blocks of the economy;
they are what the people use to produce goods and services. Economists divide the factors of
production into four categories: land, labor, capital, and entrepreneurship.

1. Land- this includes any natural resource used to produce goods and services and
anything that comes from the land. Land resources are the raw materials in the production
process.

2. Labor- is an effort that people contribute to the production of goods and services.
Labor resources include the work done by the waiter who brings your food at a local
restaurant as well as the engineer who designed the bus that transports you to school and
among others. The income earned by labor resources is called wages and is the largest source
of income for most people.

3. Capital- is the machinery, tools and buildings humans use to produce goods and
services.

4. Entrepreneurship- is ability to connect and coordinate the productive resources to


organize a venture and enterprise. It is bringing together the factors of production and to
organize them. Entrepreneur make decisions about resource allocations.

An entrepreneur is a person who combines the other factors of production- land,


labor, and capital- to earn a profit.

What is an ideal entrepreneur?

An ideal entrepreneur desires to establish business that will be able to produce simple
products. Starting your own business entails serious hard work. It involves, among others,
such as activities as research, planning, testing, developing, marketing, and the like.
If you hear or read the word product, what comes into your mind?

Product is something that is manufactured following a process or grown and nurtured


in order to be sold for a profit.

Explain some tips/ hints to helps one to decide what type of business to get into.

1. Start with a hobby or interest.

2. Produce something that you can offer or sell to your friends and school mates.

3. Products that are always in demand are food items.

4. Start small before you think of producing bigger quantities.

5. Do some research and investigation.

6. Observe people and their food preferences.

7. Check existing products in the local market.

Discuss the things to remember when putting up a business.

1. Keep your cost down while maintaining the quality of the product.

2. Make sure to canvass and find out where you can get your materials and
supplies in the best price available.

3. Purchase ingredients in a store or market that sells fresh products.

4. Packaging must be of good quality to affect its saleability.


How much do you understand?

Subject: T.L.E. 6 – ICT & Entrepreneurship


Grade: 6 (Week 1 Lesson 2)
Performance Standard: Produces simple products.
Objective: Discusses the different factors in producing simple products.

Instruction: Analyze the following questions. Write the letter of the correct answer in
your notebook.

1. What makes an entrepreneur becomes successful?


A. Passionate B. Motivated C. Hardworking D. All of the above
2. What is an advantage of being an entrepreneur?
A. More flexible time C. You do not receive a regular payment
B. More flexible schedule D. Wok is always predictable
3. The process of creating new that makes life better is______.
A. Branded product B. Technology C. Innovation D. Information
4. People who work for someone else is______.
A. Employee B. Entrepreneur C. Entrepreneurship D. Manager
5. Luna is the owner of the Moon’s Grocery Store that offers goods and services.
Therefore, she is a _________
A. Buyer B. Costumer C. Debtor D. Entrepreneur
6. Which of the following could be classified as simple product?
A. Puto B. Laptop C. Cakes D. mobile phone
7. What is a staple product?
A. complementary product
B. office stationery
C. something that is essential for another product to work on (ex .keyboard for PC)
D. something people always like to have regularly (like soap)
8. Quarantina is getting married and she wants everything on that day to be perfect especially
the dress. What kind of product is wedding dress?
A. Specialty B. Convenience C. Accessory D. Consumer
9. What is the best explanation of entrepreneurship?
A. Person engaging in entrepreneurial activity
B. The ability to run a business
C. The ability and willingness to take a risk to develop a business
D. None of the answers are correct
10. Which of the following factors is the most relevant to entrepreneurship?
A. Maintains the quality, price and freshness of the product.
B. Purchase ingredients in market that offers expensive items.
C. Packaging of product is the priority factors in selling product.
D. Canvassing a product does not help the buyer to get a good product.

Reflection: Who can be an ideal entrepreneur?

References:
TLE-HE6_Q1_Mod1_ICT-Entrep, Region X ADM
Hart, Meredith. (2020) What’s Your Products Actual (and Average) Selling
Price. Blog.hubspot.com.
SELF-LEARNING MATERIALS in TECHNOLOGY and LIVELIHOOD EDUCATION
Grade 6- ICT & Entrepreneurship (MG-BOW TLEIE60a-2)
Week 1- Lesson 3: Simple Products to Produce
Name of Learner: ____________________________________________ Date: ______________________

Name of School: ____________________________________ District:______________________________

What you need to know?

What is the nutritional value of the ingredients of Cheezy Puto Pudding?

So, you want to start a simple business even as early as 12 years old? Congratulations
on making that this important decision!

Before even start thinking about the first simple product to produce, you should have
some goals or target for your business. This is important to set expectations right up front and
know what your general strategy is. First thing to remember always are the factors and hints
in putting up a business. You do research, survey and observe on what are the most in
demand product, the likes of the consumers, and products that are easy to do, affordable but
high in quality.

In this lesson, there is a sample and simple product to produce which is the “Cheezy
Puto Pudding.”

The ingredients in cooking or steaming Cheezy Puto Pudding

PROCEDURES:

1. Grease mold with melted butter or cooking oil

2. Combined and mix all dry ingredients in one bowl.

3. Second bowl, combine egg, evaporated milk, melted butter, vanilla and water. 4. Pour
wet ingredients over dry ingredients. Mix until free of lumps.

5. Arrange puto molds with cheese slice on top in the steamer

6. Cover and steam for 10 - 20 minutes over low heat.


How much do you understand?

Subject: T.L.E. 6 – ICT & Entrepreneurship


Grade: 6 (Week 1 Lesson 3)
Performance Standard: Produces simple products.
Objective: Identifies the nutritional value of the ingredients in preparing and cooking
the Cheezy Puto Pudding

Activity No. 1
Instruction: Write the corresponding nutritional value of the ingredients of Cheezy Puto
Pudding from the given choices inside the box.

Carbohydrates Protein Vitamin A Calcium


Vitamin D Iron Mineral

____________1. All-purpose flour _____________ 6. Vanilla

____________2. Eggs ______________7. water

____________3. Sugar ______________8. Butter

____________4. Yeast ______________9. Rice flour

____________5. Milk ______________10. Cheese

Activity No. 2

Instruction: List down all the ingredients in cooking Cheezy Puto Pudding.

Reflection: What simple product you think is viable to your community? Why?

References:
TLE-HE6_Q1_Mod1_ICT-Entrep, Region X ADM
Hart, Meredith. (2020) What’s Your Products Actual (and Average) Selling
Price. Blog.hubspot.com.
SELF-LEARNING MATERIALS in TECHNOLOGY and LIVELIHOOD EDUCATION
Grade 6: ICT & Entrepreneurship (MG-BOW TLEIE60a-2)
Week 1- Lesson 4: Tools and Utensils in Cooking Cheezy Puto Pudding with their function.
Name of Learner: ____________________________________________ Date: ______________________

Name of School: ____________________________________ District:______________________________

What you need to know?

What are the tools to be used in producing Cheezy Puto Pudding product?

Tools and Utensils in Cooking Cheezy Puto Pudding with their function
A Cook should be familiar with the correct tools and utensils in the kitchen. The job of
cooking requires specific kitchen tools and utensils for proper and efficient preparation of food,
enhance the cooking process and make serving food better. It is very easy for a food processor
to manipulate a particular device if he knows their respective functions .These are the five(5)
common tools in cooking Cheezy Puto Pudding.
1. Steamer

Or steam cooker is a small kitchen


appliance used to cook or prepare various
foods with steam heat by means of holding
the food in a closed vessel reducing steam
escape.

2. Moulder

Or mould is a container used in


various techniques of food preparation
to shape the finished dish.

3. Measuring cups and spoons

Are kitchen utensil used primarily to


measure the volume of liquid or bulk solid
cooking ingredients such as flour and
sugar, especially for volumes from about 50
mL (2 fl oz) upwards.
4. Mixing Bowls

Are used for storage, working


doughs, mixing dry ingredients, mixing
salads, organizing, and more.

5. Whisk

This is a cooking utensil which can


be used to blend ingredients smooth or to
incorporate firm foam to make meringue, or
to whip cream into whipped cream.
How much do you understand?

Subject: T.L.E. 6 – ICT & Entrepreneurship


Grade: 6 (Week 1 Lesson 4)
Performance Standard: Produces simple products.
Objective: Identifies the kind of tools to be used in producing product.

Activity No. 1
Direction: Read the given recipe carefully and list down all the tools that you needed to prepare
in order to finish the activity.

SOFT MOIST BANANA CAKE

INGREDIENTS

All ingredients should be room temperature


2 cups all-purpose flour……226 gms
¾ cup white sugar …..150 gms or ½ cup white sugar and
½ cup brown sugar
1 tsp baking powder
1 tsp baking soda
¼ tsp salt
4 large extra ripe bananas (1 ½ cups mashed)
2 large eggs
½ cup butter (melted and cold)….113 gms
1 tsp vanilla extract

DIRECTION

1. Preheat oven to 325 degrees F (165 degrees C). Grease a 9x5-inch loaf pan.
2. Combine bananas, sugar, egg, and butter together in a bowl.
3. Mix flour and baking soda together in a separate bowl; stir into banana mixture
until batter is just mixed.
4. Stir salt into butter.
5. Pour butter into the prepared loaf pan. 6. Bake in the preheated oven until a
toothpick inserted in the center of the bread comes out clean, about 1 hour.

A. List down the tools and equipment needed.

1._____________________ 6. _____________________
2._____________________ 7. ____________________
3._____________________ 8. ____________________
4._____________________ 9. ____________________
5._____________________ 10. ____________________
B. What are the importance of knowing the correct tools or utensils in cooking a certain
food?

_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________

Activity No. 2

Direction: Read and understand the activity below.

PREPARE PUTO PUDDING (Cooking Demonstration)

1. Demonstrate the procedures in cooking or steaming the Cheezy Puto Pudding.


Follow the directions properly.
2. Discuss the health and safety practices while demonstrating the activity.
3. Ask help from parents or older people in the house.

Reflection: Why should we use appropriate tools in cooking or making a certain food products?

References:
TLE-HE6_Q1_Mod1_ICT-Entrep, Region X ADM
Hart, Meredith. (2020) What’s Your Products Actual (and Average) Selling
Price. Blog.hubspot.com.
SELF-LEARNING MATERIALS in TECHNOLOGY and LIVELIHOOD EDUCATION
Grade 6- ICT & Entrepreneurship (MG-BOW TLEIE60a-2)
Week 1- Lesson 5: Calculating the selling price

Name of Learner: ____________________________________________ Date: ______________________

Name of School: ____________________________________ District:______________________________

What you need to know?

How do we get the selling price of your products?


Calculating the Selling Price
The selling price is the amount a buyer pays for a product or service. The price can vary
depending on how much buyers are willing to pay, how much the seller is willing to accept, and
how competitive the price is in comparison to other business in the market.
Selling price can also be known as market price, list price, or standard price. And the
following factors help organizations determine the selling price of its products:
1. The price a buyer is willing to pay
2. The price a seller is willing to accept
3. The price that’s competitive in the market
Depending on the type of business and its offerings, it might prioritize one of the factors
over the others. The average selling price of a product can also be used to determine the price
you should assign your product.
Here’s a five-step product pricing plan:

Step 1: Write down your recipe, including all the ingredients and their quantities, as well
as the average yield. It helps to convert the quantity to measurable equivalents.

Step 2: Determine the price of each ingredient and calculate the cost per recipe. Simply
divide the ingredient price by the total volume and multiply it by the equivalent measure in your
recipe.
Example:
375 ml of cooking oil costs P20. So P20 divided by 375 ml multiplied by 30 ml (from the recipe)
equals P1.60
Step 3: Add up the total cost of the ingredients per recipe to determine the total recipe
cost. In our example, the total food recipe cost would be P17.86

Step 4: Divide the total recipe cost by the total yield to get the cost per serving. Since
our recipe example will yield 4 servings, then our cost per serving will be P17.86 divided by 4
which is equal to P4.47
Step 5: Now add your mark-up to the cost per serving. If we’ll follow the simple pricing
strategy I wrote before, then this would be considered as a make-and-sell item that requires
130% profit margin.

So from our costing template example, one order of scrambled eggs in my food business
would cost P10.27 (or I can round it up to P10.50).
How much do you understand?

Subject: T.L.E. 6 – ICT & Entrepreneurship


Grade: 6 (Week 1 Lesson 5)
Performance Standard: Produces simple products
Objective: Performs mathematical computations in getting the selling price.

Activity No. 1
Instruction: You have to compute the cost of your product in order to add the mark up
and obtain the selling price.

1. List of Ingredients for Puto Pudding

Ingredients Cost
1 ½ cups flour
1 cup sugar
1 tbsp baking powder
3 pcs eggs
¾ cup evaporated milk
¼ cup margarine / softened butter
1 tsp vanilla
200 cheese
1 cup water

2. Operating Expenses
Labor
Gas
Transportation
Packaging
Total cost of operating expenses
TOTAL

3. Computation of Selling Price


Cost of ingredients
Operating Expenses
Total Expenses
20% Mark-up
Selling Price
TOTAL

Activity No. 2

II. Analyze and solve (5 points)


Compute for all the expenses acquired in making the product
Total Cost of materials 101.00
Labor cost + 30.00
Subtotal ________
Compute for the markup price
Subtotal ________
Markup (20%) X 0.20
Markup price ________

Add Computed markup price on the total of expenses

Subtotal _________
Markup price _________
Selling Price _________

References

TLE-HE6_Q1_Mod1_ICT-Entrep, Region X ADM

Hart, Meredith. (2020) What’s Your Products Actual (and Average) Selling

Price. Blog.hubspot.com.

Prepared by:

MALINDA M. CABALO
Teacher III

Noted:
ELSIE B. JUNDIS
Head Teacher III- School Head

Checked:
MARISSA F. CABALO ESTELA B. PASA
Master Teacher I Principal I- District MG Coordinator

Approved:

RUTH U. RETULLA, Ed.D.


HSD- Principal- In Charge
Key to Correction
1. Pre – Assessment

Write the quality of an entrepreneur that is being described.


1.Persistent 6. Industrious
2. Helpful 7. Innovative
3. Honest 8. Determined
4. Honest 9. Knowledgeable
5. Prudent 10. Confident

2. What is an Entrepreneur?

(Possible answers)
1. Businessman
2. Sellers
3. Buyers
4. Produces products
5. Involves in marketing

3. What is Product?
1. Foods
2. Household utensils and equipment
3. Fruits and vegetables
4. School supplies
5. Health products

4. True/ False. Read the statement below carefully. Write the word True if the statement is
correct other wise FALSE.

A.
1. TRUE 2.TRUE 3. TRUE 4. FALSE 5.TRUE
Direction: Find and write the different words that are related to entrepreneurship. Look for them
in all directions including backward and diagonally.
B.
1. ENTREPRENEUR 6. PROFIT
2. PRODUCTS 7. SALES
3. SERVICE 8. MARKETING
4. BUSINESS 9. SELLER
5. FOODS 10. BUYER

5. A. Write the corresponding nutritional value of the ingredients of


Cheezy Puto Pudding from the given choices inside the phot box
1. Carbohydrates 6. Calcium
2. Protein 7. Mineral
3. Carbohydrates 8. Calcium / Protein
4. Carbohydrates 9. Carbohydrates
5. Calcium 10. Vitamin D
B. Supply the missing word or group of words to make the sentence
complete.
1. Molder 6. steamer
2. Mix 7. Cook and steam
3. Second bowl
4. Mix until free
5. puto
7. List down the tools and equipment needed. In any order
1. oven 6. Cake molder
2. mixing bowls 7. spatula
3. measuring cups 8.whisks
4. measuring spoons 9. knife
5. tray 10. Stainless spoon

8.POST TEST
A.
1. Prudent 3. Product
2. Business 4. Mark -Up 5. Entrepreneur
B.
Sub Total = 131
Mark -Up price = 131 x. 20 % = 26.20
Sub Total = 131.00
Mark up = 26.20
Selling Price = 157.20
Department of Education
Region VIII (Eastern Visayas)
Division of Leyte
Hilongos, South District
Hilongos, Leyte
School Year: 2020-2021

SELF-LEARNING MATERIALS
IN
TLE 6- ICT & ENTREPRENEURSHIP
WEEK 1

LEARNING COMPETENCY:
Produces simple products
(MG-BOW TLEIE60a-2)

Prepared by:

MALINDA M. CABALO
Teacher III
ASSESSMENT IN TECHNOLOGY and LIVELIHOOD EDUCATION
Grade 6 – ICT & ENTREPRENEURSHIP (MG-BOW TLEIE60a-2)
Q2- Week 1- Assessment- MELC: Produces simple products.

Name of Learner: ____________________________________________ Date: ______________________

Name of School: ___________________________________ District: _____________________________

Identification
Direction: Choose the right term for each statement in the box.

All- Purpose Flour Condensed Milk


Mark-Up Florence Nightingale
Social entrepreneur Laundry
Packaging Photocopying
innovative Dr. Maria Montessori

________________________ 1. An entrepreneur must have the ability to envision future


needs or demands to create new opportunities, products, and services to meet their demands
________________________ 2. This type of entrepreneur offers products and services with the
overall intention of creating social good.
________________________ 3. Established the first school of nurses
________________________4. An important ingredient in making polvoron
________________________ 5. To make your pastillas sweet
________________________ 6. To make your product look more appealing in the selling area
________________________ 7. Added value to the cost to determine the selling price
________________________8. Developed the approach to early childhood education
________________________9. A service that provides cleaning clothes
________________________10. A profitable business within the vicinity of a school
ANSWER KEY FOR TECHNOLOGY and LIVELIHOOD EDUCATION
Grade 6 – ICT & ENTREPRENEURSHIP (MG-BOW TLEIE60a-2)
Q2- Week 1- Assessment- MELC: Produces simple products.

Name of Learner: ____________________________________________ Date: ______________________

Name of School: ___________________________________ District: _____________________________

Identification
Direction: Choose the right term for each statement in the box.

All- Purpose Flour Sugar


Mark-Up Prudent
Social entrepreneur Laundry
Packaging Photocopying
Entrepreneur Business

Prudent 1. A person who is never wasteful and always ensures that all
resources are used wisely, and every bit of raw material does not go to waste.
social entrepreneur 2. This type of entrepreneur offers products and services with the
overall intention of creating social good.
Business 3. A merchandise activity engage in as means of livelihood.
All -Purpose Flour 4. An important ingredient in making Cheezy Puto Pudding.
Sugar 5. To make your pastillas sweet
Packaging 6. To make your product look more appealing in the selling area
Mark -Up 7. Added value to the cost to determine the selling price
Entrepreneur 8. A person who organizes and operate a business.
Laundry 9. A service that provides cleaning clothes
Photocopying 10. A profitable business within the vicinity of a school

You might also like

pFad - Phonifier reborn

Pfad - The Proxy pFad of © 2024 Garber Painting. All rights reserved.

Note: This service is not intended for secure transactions such as banking, social media, email, or purchasing. Use at your own risk. We assume no liability whatsoever for broken pages.


Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy