Ch.5 Abc & MGMT: Emphasis. New York: Mcgraw-Hill Irwin (5-4)
Ch.5 Abc & MGMT: Emphasis. New York: Mcgraw-Hill Irwin (5-4)
Problems
Question 1
What is activity-based costing, and how can it improve an organization’s costing system?
Source: Blocher, E., Chen, K., Cokins, G., Lin, T. (2005). Cost Management: a strategic
emphasis. New York: McGraw-Hill Irwin [5-4]
Answer:
Activity-based costing recognizes that resources are spent on activities and the cost of a
product or service is the sum of the costs of activities performed in manufacturing the
product or providing the service.
Activity-based costing system traces costs to the activity that consume resources. Costs are
determined based on the activities performed for cost objects and their underlying cost drivers
that consume resources. Product or service costs determined using an activity-based costing
reflect costs of resources consumed for activities performed in manufacturing products or
providing services. In contrast, a volume-based costing system uses cost allocations to channel
indirect costs to products or services. As a result, the cost of a product or service often bears little
or no relationship to activities performed in the manufacturing of the product or service.
Question 2
Source: Blocher, E., Chen, K., Cokins, G., Lin, T. (2005). Cost Management: a strategic
emphasis. New York: McGraw-Hill Irwin [5-7]
Answer:
All firms should use ABC system when the benefits of such a system exceed the costs of
implementing it. It is especially beneficial to firms with product diversity and/or process
complexity
Question 3
Source: Blocher, E., Chen, K., Cokins, G., Lin, T. (2005). Cost Management: a strategic
emphasis. New York: McGraw-Hill Irwin [5-7]
Answer:
Batch-level activities are activities performed for a group of units of products or services
rather than for each individual unit of product or service. The frequency of batch-level
activity is determined by both the size of the group and the total number of units to be
manufactured or provided.
Examples of batch-level activities are setting up machine, processing and placing of
purchase orders, scheduling production runs, inspecting products by batch, and handling
materials.
Question 4
Source: Blocher, E., Chen, K., Cokins, G., Lin, T. (2005). Cost Management: a strategic
emphasis. New York: McGraw-Hill Irwin [5-13]
Answer:
Source: Blocher, E., Chen, K., Cokins, G., Lin, T. (2005). Cost Management: a strategic
emphasis. New York: McGraw-Hill Irwin [5-16]
Answer:
Service organizations such as banks, hospitals, transportation companies, law firms, and trading
companies can use activity-based costing and management in all phases of their operations as
manufacturing firms do. For example, a bank can use ABC to calculate the cost to process check,
a hospital can use ABC to determine costs per patient day for different kinds of patients and the
cost to admit a patient, etc.
Question 6
Source: Blocher, E., Chen, K., Cokins, G., Lin, T. (2005). Cost Management: a strategic
emphasis. New York: McGraw-Hill Irwin [5-18]
Answer:
Question 7
Al’s Speedy Gourmet, a small hamburger shop, has identified the following resources used in its
operations:
Source: Blocher, E., Chen, K., Cokins, G., Lin, T. (2005). Cost Management: a strategic
emphasis. New York: McGraw-Hill Irwin [5-20]
Answer:
1. Cost Hierarchy
a. Unit-level
b. Unit-level
c. Facility-sustaining
d. Unit-level
e. Unit-level
f. Product-sustaining
g. Facility-sustaining
h. Facility-sustaining
i. Batch-level
j. Batch-level (one bag per customer).
2. Cost Driver
a. Number of hamburgers
b. Number of hours
c. Square feet
d. Number of hamburgers; Size of hamburgers
e. Number of hamburgers
f. Number of time the advertising is run
g. Number of hours store is open
h. Square feet
i. Number of coupon redeemed; Number of multiple orders; Number of hamburgers
j. Number of customer
Question 8
Why do product costing systems using a single volume based cost driver tend to over-cost high
volume products? Provide at least two reasons. How may activity based costing provide a
remedy to correct the situation? Explain.
Source: John Molson School of Business Acco 330: Cost Management Midterm Exam, Sample
Midterm Exam #2, Question 6
Product costing systems using a single, volume-based cost driver tend to over-cost high-volume
products:
Product costs are distorted because high volume products do not consume resources in
proportion to their production volume.
Batch related and product sustaining costs should not be assigned in proportion to the number of
production units.
ABC systems correct the distortion by employing the appropriate cost drivers for different
activities to assign cost to products
A) $200,000
B) $327,273
C) $282,759
D) $324,324
E) $282,353
2. Using the estimated (approximate) net realizable value method of joint costing, the inventory
cost per unit of product M is
A) $226.91
B) $223.53
C) $221.52
D) $220.00
E) $217.24
Source: Canada CMA Entrance Exam, Part 1, June 2002, MCQ 11&12
Answer: C & B, respectively
1. Answer: c.
$600,000 x [16,400 ÷ (16,400 + 10,000 + 8,400)] = $282,759
2. Answer: b.
Joint costs are allocated on the basis of the relative estimated net realizable value (i.e.
expected final sales value minus expected separable costs to complete and sell the total
production).
Total net realizable value of all products = ($160 - $100) x 20,000 units of L produced +
($300 - $200) x 10,000 units of M produced + ($400 - $350) x 7,000 units of N produced
= $1,200,000 + $1,000,000 + $250,000 = $2,550,000
a.
Using the physical quantities method (also called the physical measure method or the average
method) of joint costing, the total joint costs allocated to the production of product L last year
was
A) $200,000
B) $327,273
C) $282,759
D) $324,324
E) $282,353
4. (+) Using the estimated (approximate) net realizable value method of joint costing, the
inventory cost per unit of product M is
a) $226.91.
b) $223.53.
c) $221.52.
d) $220.00.
e) $217.24.
Green Wood Ltd. produces two lumber products from a joint milling process. A standard
production run incurs joint costs of $300,000 and results in 60,000 units of product A and
90,000 units of product B. Product A sells for $2 per unit and product B sells for $4 per unit.
5. Assuming no further processing work is done after the split-off point, the amount of joint cost
allocated to product A using the relative sales value method would be
A) $75,000
B) $180,000
C) $100,000
D) $225,000
E) $120,000
Source: Canada CMA Entrance Exam, Part 1, Sample #2, June 2005, MCQ 5
ANSWER : A
6. Assume that product B must be further processed at a cost of $200,000 per production run.
During the process, 10,000 units are lost. These spoiled units have no discernible value. The
remaining units of product B are saleable at $10 per unit. Assume also that product A must be
further processed at a cost of $100,000 per production run and then sold for $5 per unit. No units
of product A are lost in this process. Using the net realizable value method, the completed cost
assigned to each unit of product B would be
A) $2.92
B) $5.63
C) $5.00
D) $5.31
E) $4.75
Source: Canada CMA Entrance Exam, Part 1, Sample #2, June 2005, MCQ 6
ANSWER : D
7. Products A, B, and C are produced from a single raw material input. The raw material costs
are $90,000, from which 5,000 units of A, 10,000 units of B, and 15,000 units of C can be
produced each period. Product A can be sold at the split-off point for $2 per unit, or it can be
processed further at a cost of $12,500 and then sold for $5 per unit. What is the correct course of
action regarding Product A?
A) It should be sold at the split-off point, since further processing would result in a loss of $0.50
per unit.
B) It should be processed further, since this will increase profits by $2,500 each period.
C) It should be sold at the split-off point, since further processing will result in a loss of $2,500
each period.
D) It should be processed further, since this will increase profits by $12,500 each period.
Source: John Molson School of Business COMM 305: Managerial Accounting Final Exam, Fall
2003, MCQ 11
Answer : B
Using the estimated net realizable value method, the joint costs allocated to Chemical A would
be
A) $16,800
B) $25,000
C) $28,800
D) $30,000
E) $33,600
Omega Company manufactures three chemicals in a joint process. The manufacturing costs of
the joint process include $25,000 of direct materials and $35,000 of conversion costs. All three
chemicals can be sold in their unrefined form immediately after the split-off point or they can be
further refined before they are sold. During May, all three chemicals were further refined. The
following is data regarding production for the month of May:
Chemical
A B C
Sales price per litre before $20 $25 $10
refining
10. Using the sales value at split-off method, the total joint costs allocated to Chemical A in May
(rounded to the nearest hundred dollars) is
A) $21,100
B) $25,000
C) $22,600
D) $25,500
E) $33,600
11. Now assume that Omega Company uses the physical measures method, that the refining
process for Chemical C also produces a hazardous by-product that must be disposed of at a cost
of $5 per litre, and that refining 1,000 litres of Chemical C results in 100 litres of this by-product.
For the month of May, what effect would refining
Chemical C have on Omega Company’s profits as compared with its profits if
Chemical C was sold at split-off without being further refined (rounded to the nearest hundred
dollars)?
Agricultural Products manufactures two products, A and B, in a joint process. The products incur
$60,000 in joint costs and produce 10,000 pounds of A and 30,000 pound of B in each batch.
Once the batch is completed, A and B can be sold for $4 and $2 per pound respectively at split-
off. Otherwise, A can incur an additional $10,000 to finish the product. In order to finish B an
additional $20,000 will need to be added. A and B can be sold when finished for $8 and $4 per
pound, respectively.
12. What will be A's total costs assuming that the physical units method is used to allocate joint
costs?
A) $15,000
B) $20,000
C) $25,000
D) $24,706
13. What will be B's total costs assuming that the sales value at split-off method is used to
allocate joint costs?
A) $45,000
B) $36,000
C) $56,000
D) $60,000
Question 1
Humboldt Lumber company incurs to process logs into lumber for a month. Raw materials cost
$250,000 and processing cost $110,000, resulting in total costs of $360,000. As Humboldt
processesthe logs, two joint products emerge at the splitoff point-standard lumber abd specialty
lumber.
Required
Compute using Splitoff method, Net realizable value method and Physical units method
Specialty Standard
Lumber Lumber Total
Proportionate Share
$504,000/$1,260,000 40%
$756,000/$1,260,000 60%
Allocated Joint-Process Costs
$360,000 X 40% $144,000
$360,000 X 60% $216,000
Question 2
Choi Company manufactures two skin care lotions, Smooth Skin and Silken Skin, from a joint
process. The joint costs incurred are $420,000 for a standard production run that generates
180,000 gallons of Smooth Skin and 120,000 gallons of Silken Skin. Smooth skin sells for $2.40
per gallon, while Silken Skin sells for $3.90 per gallon.
Required
1. Assuming that both products are sold at the split-off point, how much of the joint cost of each
production run is allocated to Smooth Skin on a net realizable value basis?
2. If no additional costs are incurred after the split-off point, how much of the joint cost of each
production run is allocated to Silken Skin on the physical measure method basis?
Source: Blocher, E., Chen, K., Cokins, G., Lin, T. (2005). Cost Management: a strategic
emphasis. New York: McGraw-Hill Irwin [12-22]
Answer:
Smooth Skin’s amount of joint cost of each production run allocated on the basis of NRV is
$201,600.
2. Physical Unit Method
Smooth Silken Total
Silken Skin’s amount of joint cost of each production run allocated on a physical quantity
basis is $168,000.
Question 3
Sonimad Sawmill manufactures two lumber products from a joint milling process: mine support
(MSB) and unseasoned commercial building lumber (CBL). A standard production run incurs
joint costs of $300,000 and results in 60,000 units of MSB and 90,000 units of CBL. Each MSB
sells for $2 per unit, and each CBL sells for $4 per unit.
REQUIRED
a. Assume that the CBL is not marketable at split-off but must be planed and sized at a cost of
$200,000 per production run. During this process, 10,000 units are unavoidably lost and have no
value. The remaining units of CBL are salable at $10 per unit. The MSB, although salable
immediately at the split-off point, are coated with a tarlike preservative that costs $100,000 per
production run. The braces are then sold for $5 each. Using the net realizable value basis, how
much of the completed cost should be assigned to each unit of CBL?
b. Should Sonimad Sawmill choose to process the MSB beyond split-off? What would be the
contribution if it did so?
Source: Blocher, E., Chen, K., Cokins, G., Lin, T. (2005). Cost Management: a strategic
emphasis. New York: McGraw-Hill Irwin [12-23]
Answer:
a. $5.3125
Question 4
ABC Inc. Manufactured 2 products, A1 and B2. A standard production run incurs joint costs of
$600,000 and results in 120,000 of A1 and 180,000 units of B2. Each unit of A1 sells for $4 per
unit while each unit B2 sells for $8.
Required
a. Assuming that no further processing occurs after the split-off point, how much of the joint
costs are allocated to B2 on a physical measure basis?
b. If no further processing occurs after the split off point, how much of the joint cost is allocated
to product A1 on a sales value bases?
c. Assume that B2 is not marketable at split-off but must be processed further at a cost of
$400,000 per production run. During this process, 20,000 units are lost and have no value. The
remaining units of B2 have a sales value of $20 per unit. A1 although saleable at the split of
point, is further refined at a cost of $200,000 per production run. The product is then sold for
$10 per unit. Using the net realizable value basis, how much of the completed cost should be
assigned to B2?
d. Should ABC process A1 beyond the split-off point? What would be the contribution if it did
so?
Source: John Molson School of Business Acco 330: Cost Management Final Exam, Sample Final
Exam #1, Question 5
a. $360,000
Physical unit method
A1 B2 Total
Unit of production 120,000 180,000 300,000
Percentage of total 40.00% 60.00%
b. $150,000
Total A1 B2
Sales value of production $480,000 $1,440,000 $1,920,000
Less: Separable Costs -0- -0- -0-
Net realizable value $480,000 $1,440,000 $1,920,000
c. $5.263
Question 5
A 1,002 square metre commercial building was purchased for $325,000. An additional $50,000
was spent to split the space into two separate rental units and to get it ready to rent. Unit A,
which has the desirable location on the corner and contains 334 square metres, will be rented out
for $10.00 per square metre. Unit B contains 668 square metres and will be rented out for $7.50
per square metre. How much of the joint cost should be assigned to Unit B?
Source: Fundamental Accounting Principles, 9th Canadian edtion, by
Larson/Wild/Chiappetta/Nelson/Carroll/Zin, Online Learning Center, Quiz 1, Chapter 24, MCQ
5
Answer: