Joint and by Product Costing Exercises With Answer
Joint and by Product Costing Exercises With Answer
BL Company produces only two products and incurs joint processing costs that total P3,750. Products
Aba and Ibi are produced in the following quantities during each month: 4,500 and 6,000 gallons,
respectively. BL also runs one ad each month that advertises both products at a cost of P1,500. The
selling price per gallon for the two products are P20 and P17.50, respectively.
1. Refer to BL Company. What amount of joint processing costs is allocated to each product based on
gallons produced?
ANS:
A = 4,500/10,500 P3,750 = P1,607
I = 6,000/10,500 P3,750 = P2,143
2. Refer to BL Company. What amount of advertising cost is allocated to each product based on sales value?
ANS:
GAB Company
GAB Company produces three products from the same process and incurs joint processing costs of
P3,000.
Disposal
Sales price cost per Further Final sales
per gallon gallon at processing price per
Gallons at split-off split-off costs gallon
Mat 2,300 P 4.50 P1.25 P1.00 P 7.00
Nat 1,100 6.00 3.00 2.00 10.00
Qat 500 10.00 8.00 2.00 15.00
Disposal costs for the products if they are processed further are:
1. Refer to GAB Company. What amount of joint processing cost is allocated to the three products using
sales value at split-off?
ANS:
ANS:
. A company produces two main products jointly, A and B, and C, which is a by-product of B. A and B are
produced form the same raw material. C is manufactured from the residue of the process creating B.
Costs before separation are apportioned between the two main products by the net realizable value
method. The net revenue realized from the sale of C is deducted from the cost of B. Data for April were
as follows:
ANS:
NRV:
A (800,000 P.4375) = P350,000 - P50,000 = P300,000
B (200,000 P.65) = P130,000 - (P32,000 - P2,000) = 100,000
P400,000
ALLOCATION:
A (P300,000/P400,000 P200,000 = P150,000
B (P100,000/P400,000 P200,000 = 50,000
UNIT COST:
A (P150,000 + P50,000)/800,000 = P .25
B (P50,000 + P30,000)/200,000 = P .40
GROSS PROFIT:
A (P .4375 - P.25) 640,000 = P120,000
B (P .65 - P.40) 180,000 = 45,000
P165,000
. The total joint cost of producing 2,000 pounds of Product A; 1,000 pounds of Product B; and 1,000
pounds of Product C is P7,500. Selling price per pound of the three products are P15 for Product A; P10
for Product B; and P5 for Product C. Joint cost is allocated using the sales value method.
Required:
a. Compute the unit cost of Product A if all three products are main products.
b. Compute the unit cost of Product A if Products A and B are main products and
Product C is a by-product for which the cost reduction method is used.
ANS:
. A Manufacturing Company makes three products: A and B are considered main products and C a by-
product.
Production and sales for the year were:
Required: Using the by-product revenue as a cost reduction and net realizable value method of assigning
joint costs, compute unit costs (a) if C is a by-product of the process and (b) if C is a by-product of B.
ANS:
ALLOCATION
P1,000,000/P1,350,000 P238,500 = P176,667
P 350,000/P1,350,000 P238,500 = 61,833
P238,500
UNIT COST:
A (P176,667 + P320,000)/220,000 = P2.26
B (P61,833 + P190,000)/180,000 = P1.40
b. NRV
A P1,000,000 = P1,000,000/P1,388,100 P276,600 = P199,265
B P350,000 + P38,100 = 388,100/P1,388,100 P276,600 = P 77,335
P1,388,100
UNIT COST
A (P199,265 + P320,000)/220,000 = P2.36
B (P77,335 + P151,900)/180,000 = P1.27
DIF: 3
Three identifiable product lines, Products A, B, and C, are obtained in fixed quantities from a basic
processing operation. The cost of the basic operation is P320,000 for a yield of 5,000 tons of Product A;
2,000 tons of Product B; and 1,000 tons of Product C. The basic processing cost is allocated to the
product lines in proportion to the relative weight produced.
Beltway Products Company does both the basic processing work and the further refinement of the three
product lines. After the basic operation, the products can be sold at the following prices per metric ton:
Product A—P60
Product B—P53
Product C—P35
Product Lines
A B C
Variable cost per metric ton P8 P7 P4
Total fixed cost P20,000 P16,000 P6,000
The fixed cost of the refining operation will not be incurred if the product line is not refined.
The refined products can be sold at the following prices per metric ton:
Product A—P75
Product B—P65
Product C—P40
Required:
a. Determine the total unit cost of each product line in a refined state.
b. Which of the three product lines, if any, should be refined and which should be sold
after the basic processing operation? Show computations.
ANS:
WT ALLOCATION
a. A 5,000 5,000/8,000 P320,000 = P200,000
B 2,000 2,000/8,000 P320,000 = 80,000
C 1,000 1,000/8,000 P320,000 = 40,000
8,000 P320,000
UNIT COST
A (P200,000 + P20,000)/5,000 + P8 = P52
B (P80,000 + P16,000)/2,000 + P7 = P55
C (P40000 + P6,000)/1,000 + P4 = P50
. The Stone Company produced three joint products at a joint cost of P100,000. These products were
processed further and sold as follows:
The company has had an opportunity to sell at split-off directly to other processors. If that alternative had
been selected, sales would have been: A, P56,000; B, P28,000; and C, P56,000.
The company expects to operate at the same level of production and sales in the forthcoming year.
Required: Consider all the available information and assume that all costs incurred after split-off are
variable.
a. Could the company increase net income by altering its processing decisions? If so,
what would be the expected overall net income?
b. Which products should be processed further and which should be sold at split-off?
ANS:
A B C
b. Sales P189,000 P302,000 P119,000
- Cost (200,000) (300,000) (100,000)
NI/(LOSS) P(11,000) P 2,000 P 19,000