Part A: Alethea International School 2Nd Term Test - March 2022 Mathematics Grade 6I
Part A: Alethea International School 2Nd Term Test - March 2022 Mathematics Grade 6I
T.T /100
ALETHEA INTERNATIONAL SCHOOL P.B.L /60
2ND TERM TEST – MARCH 2022 S.P.C /20
MATHEMATICS M.T /20
GRADE 6I Total /100 /100 /200
Set By: Ms Supuni Thrimawithana /100
Final Mark
Paper 1: Total - 100 Marks Time: 1 Hours
Name: ________________________________________ Date: ______________________
PART A
1. What is 5 m equal to? …………………………
2. Work out
84 ÷ 12 ………………………………….
4. A timetable for Bus A and Bus B is shown. Ahmed gets on Bus B at the shops. What time will Ahmed get to
the school? ……………………………..
6. Alice has $20.She buys a book for $4.50 and a pen for $3.99.How much money does Alice have left?...............
A .124 581 < 124 571 B .157 355 < 94 382 C .184 471 > 104 383 D. 137 584 > 169 421
10. Sam and Jon have $250.They share the money in the ratio 3:2.Sam receives the most money.How much
money does Sam receive? ……………………………..
Page 1 of 4
11. Here is a list of numbers.
1 2 3 4 6 8 12
Write down all the numbers from the list that are factors of 8…………………………
13. Anja and Jai are making some bread.Anja has 1.25 kg of flour.Jai has 850 g of flour.How much flour do they
have in total?Give your answer in kilograms………………………..
18. Here is a number pattern. The rule is subtract 7. What is the missing number?
1 1 5 4 0 5 5
…………………………
(3 marks)
…………………………
(2 marks)
Page 2 of 4
3. Work out of $145. $.......…………………… (3 mark)
a .......…………………… (3 mark)
a …………………… (2 mark)
75%
160%
7. Work out which is larger, or ? You must show your reasoning. ....…………………… (4 marks)
8. Work out
a + ......……………………
(2 marks)
b − .......……………………
(2 marks)
9. This table shows the temperature at 9am on three days in January.
1st January 8th January 15th January
+ 5°C – 4°C + 1°C
What is the difference between the temperature on 1st January and the temperature on 8th January?.............(3marks)
11. Write these numbers in order, starting with the smallest.
0.78 0.607 5.6 0.098 4.003 ………………………………………………………………………… (4 marks)
Page 3 of 4
......…………………cm2 (4 marks)
8 17 35 27 64
12. 3 pineapples cost the same as 2 mangoes. One mango costs £1.35 How much does one pineapple cost?
……………………. (4marks)
13. There are 2,400 leaflets in a box. William and Ally take 450 leaflets each. Adam and Chen share the rest of the
leaflets equally. How many leaflets does Adam get? ………………….. (4 marks)
Page 4 of 4