0% found this document useful (0 votes)
92 views2 pages

Ratio and Rates Word Problems

This document contains a math worksheet with 8 word problems involving ratios and rates. The problems ask students to calculate ratios from sets of numbers, determine quantities given ratios and totals, compare ratios between classes, find better prices per item, calculate totals given a rate, determine costs given a price per item, and calculate missing quantities from a ratio and known value. The document also includes spaces for student's name, date and answers.

Uploaded by

Nur Hayati
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
92 views2 pages

Ratio and Rates Word Problems

This document contains a math worksheet with 8 word problems involving ratios and rates. The problems ask students to calculate ratios from sets of numbers, determine quantities given ratios and totals, compare ratios between classes, find better prices per item, calculate totals given a rate, determine costs given a price per item, and calculate missing quantities from a ratio and known value. The document also includes spaces for student's name, date and answers.

Uploaded by

Nur Hayati
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 2

Math Worksheets Name: __________

Date: ___________
Ratio and Rates Word Problems
 Solve each word problem.

1) Bob has 12 red cards and 20 green cards. What is the ratio of Bob's red cards
to his green cards? _______________

2) In a party, 10 soft drinks are required for every 12 guests. If there are 252
guests, how many soft drinks is required? _______________

3) In Jack’s class, 18 of the students are tall and 10 are short. In Michael’s class
54 students are tall and 30 students are short. Which class has a higher ratio
of tall to short students? _______________

4) The price of 3 apples at the Quick Market is $1.44. The price of 5 of the same
apples at Walmart is $2.50. Which place is the better buy? _______________

5) The bakers at a Bakery can make 160 bagels in 4 hours. How many bagels can
they bake in 16 hours? What is that rate per hour? _______________

6) You can buy 5 cans of green beans at a supermarket for $3.40. How much does
it cost to buy 35 cans of green beans? _______________

7) The ratio of boys to girls in a class is 2:3. If there are 18 boys in the class, how
many girls are in that class? _______________

8) The ratio of red marbles to blue marbles in a bag is 3:4. If there are 42 marbles
in the bag, how many of the marbles are red? _______________

… So Much More Online! Please visit: www.EffortlessMath.com


Math Worksheets Name: __________
Date: ___________

Answers
1) 3: 5 5) 640, the rate is 40 per hour.
2) 210 6) $23.80
3) The ratio for both classes is 9 to 5. 7) 27
4) Quick Market is a better buy. 8) 18

… So Much More Online! Please visit: www.EffortlessMath.com

You might also like

pFad - Phonifier reborn

Pfad - The Proxy pFad of © 2024 Garber Painting. All rights reserved.

Note: This service is not intended for secure transactions such as banking, social media, email, or purchasing. Use at your own risk. We assume no liability whatsoever for broken pages.


Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy