Christmas Math Project Main Files
Christmas Math Project Main Files
them engaged in the week leading up to Christmas break. I have included a wide variety of tasks for your students to
complete, all based around a trip to grandmother’s house. The pages stand alone so that you can pick and choose—use
the entire packet, or select a few for each page to differentiate to meet the varying needs of your students!
Answer keys are included for pages that have exact answers!
NEED A METRIC VERSION? PLEASE CLICK THIS LINK TO DOWNLOAD A METRIC VERSION!
https://www.dropbox.com/s/rti8u3n4g5qx2oi/METRIC%20To%20Grandmother%27s%20House%20We%20go%20Math%20Christmas%20Project.pdf?dl=0
Sweaters 6 $168
Jeans $47 $141
Shoes 4 $236
Undershirts 12 $13
Total Cost:
Toiletries for the Trip
Item To Purchase Number Needed Cost Per Item Total Cost
Mini Toothpaste 3 $6
Soap $3 $18
Shampoo & Conditioner $5 $25
Lotion 6
Total Cost: $97
_______________ _______________
If you had to take four 8-hour breaks during If you had to take four 30-minute breaks during
your trip (to let the horses rest, of course), your trip (to fill up on gas), how long would it
how long would it take you to get there in total? take you to get there in total?
_______________ _______________
It costs roughly $180 per month to feed a
horse. If you have to feed your horse for each Gas costs about $3 per gallon. You can drive
day of the trip to grandma’s (see above, and about 23 miles for every gallon of gas. About
don’t include the trip home), how much would how much will you spend on gas?
_______________
you pay to feed them on the trip there?
_______________
Gas Station Goodies ROAD TRIP RUMBLINGS
At one of the gas station stops, you find At each of your four stops, you select
Chips $3 several receipts on the ground. All you can some goodies. You have a $25 budget
see is the amount spent and the number of for the day. Use a data display
Soda $2 each item that was bought. Complete the below to show what you buy at each
table below. Each line is a different receipt. stop and how much it costs.
Icee $4
# of Items Cost Per Total Cost
Juice $1 Bought Item on Receipt
Candy $5 6 $18
Donuts $8 $24
$8
9 $7
Chex Mix $7
12 $72
Hot dog $6 $4 $32
Nachos $9 4 $5
Candy Button 1
Candy Ring 10
Candy Stick 1,000
Candy Arch 10,000
Peppermint 100,000
Lollipop .10
Gumdrop .01
Grandmother’s Work of Art
GRANDMA’S HOUSE VALUE:
Now that you’ve found the total value of
CANDY # ON YOUR HOUSE
grandmother’s house, here is the final value
Candy Button of YOUR house! Fill in the chart to show how
many of each candy you put on your house.
Candy Ring
Who was the big winner of the gingerbread house
Candy Stick competition and by how much? Explain how you know.
Candy Arch
Peppermint
Lollipop
Gumdrop
YOUR HOUSE VALUE: 52,056.58
Hurrah For Fun {And Presents}!
$189.28
Make a list of the foods How many of each item How much will each item
you want to have at will you need to have a cost you to buy, when you
your meal. serving for all 12 people? are buying it for all 12?
How much will the entire How much will each item How much will the entire
meal cost you? weigh, when you are meal weigh?
buying it for all 12?
Snowman 15
Tree .13
Present 2/10
Gingerbread .18
Reindeer 14
‘Tis the season for giving! You give the remaining cookies away to some of
grandma’s friends and neighbors. Fill in the chart to figure out how many cookies
each neighbor gets! Be sure to use the information from the first chart as well
as the information about how many of each cookie YOU kept to fill in the blanks!
Decimal
FAMILY
Fraction
of the
of the
entire
leftovers
batch
The Winters’
3 0 6 1 2
The Cavins
4 2 1 6 .17
The Monteros
2 2 5 5 1
The Salaskos
0 2 5 2 6 3
Hurrah For The Pumpkin Pie!
While Grandma bakes the pumpkin pie, she has you do a little math.
Complete the table below to help grandma double her pie recipe.
Brown
½ Cup
Sugar
A MOUTHFUL OF MATH
Use the information above to answer the following questions
You buy sugar by the pound. One pound of
For the original recipe, how much more sugar is required than brown sugar? sugar has 1 ¼ cups of sugar in it. How
many pounds of sugar would you need to
___________________ buy to be sure you have enough for the
In the double recipe, how much more pie crust is there than pumpkin? doubled recipe? Explain.
___________________ _______________________
_______________________
In the doubled recipe, how much sugar (brown included) is in the pie total?
_______________________
___________________
_______________________
How much more flour do you need than cream (in the doubled recipe)? _______________________
___________________ _______________________
How much cinnamon and nutmeg do you need for the original recipe? _______________________
___________________ _______________________
_______________________
©2013 Teaching With a Mountain View
www.teachingwithamountainview.com
Trot Fast My Wrapping Hand!
It’s time to wrap your gifts! For each of the gifts below, you cut out rectangular pieces of wrapping paper
that are the perfect size. Follow the directions below to figure out what to cut.
Present #1 The piece of wrapping paper for this gift is shown below.
Area=
_____________
2 feet
Perimeter=
____________
4 feet
Present #2 The piece of wrapping paper for this gift is shown below.
Area= 264 square inches
Perimeter= 68 inches
Label possible dimensions of
the wrapping paper to make
the above statements about
its area and perimeter true.
Area=_____________ Perimeter=____________
*BONUS* On a separate sheet of paper, Present #4: Area= 48 square inches
create rectangles of wrapping paper that
fit the following rules (label your Present #5: Perimeter= 50 inches
dimensions and find the total A and P). Present #6: Area= 35 square inches
©2013 Teaching With a Mountain View
www.teachingwithamountainview.com
It Stings The Toes And Bites The Nose!
Grandma loves to read about the weather around the world,
especially this time of year. She pulls out the weather table from the
newspaper and has you practice some essential math skills with it.
Key Location Average High Average Low
A Denver, Colorado 45° 18°
B Chicago, Illinois 35° 20°
C Syracuse, New York 36° 21°
D Orlando, Florida 72° 51°
E Amite, Louisiana 63° 40°
F Seattle, Washington 47° 38°
G Arlington, Virginia 47° 32°
Complete the tasks on the following page, then answer the questions below.
Arrange the average high Arrange the average low Find the city with the biggest
temperatures in order temperatures in order difference between the
from greatest to least. from least to greatest. average high temperature and
the average low temperature.
Task #2 Task #3
2 4 5 6 8
WREATH
WEIGHT EACH
TYPE
Small
Medium
Large
Explain how knowledge of factors and multiples helped you fill in the table above.
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
BONUS: On a blank piece of paper, draw the tree
farm based on the information in the conversation.
©2013 Teaching With a Mountain View
www.teachingwithamountainview.com
Trim The Tree, Ring-ting-a-ling!
TREE LOT SALES
It’s only a few days before The Big Day, and you are off to buy a tree for Grandma’s house. You
start chatting with the salesman, and he gives you some interesting information.
So far this year, they have made $4,410 from the sales of the small Christmas trees. You look
over and see that each of those trees cost $35. Complete the math to figure out how many
they have sold.
You count the number of small Christmas trees left. There are 22. How
much more money will they make if they sell all of the Christmas trees?
Grandma doesn’t want a small tree, so the salesman brings you over to the biggest, most beautiful trees
you’ve seen. You peek at the price. $145! The salesman says this is his best seller, and he is sure he will
sell at least 25 of them today. If he sells as many as he hopes, how much will he make on these trees today?
Fill in the table with information about the lights you and grandma choose to buy for the tree.
Glistening Lights To Adorn the Tree
Length per String Total # of Strings Total Length of
Lights Cost Per String Total Cost
(Feet) Purchased Lights (Inches)
Twinkling
Snowflakes 3 feet 4 $19
Multi-Colored
Bulbs 4 feet 288 Inches $78
Snow White
Bulbs 7 336 Inches $12
Blinking Bulbs 5 feet 2 $30
Total Cost for Lights:
Grandma lets you choose ornaments. She wants you to get 4 of one kind, 7 of another kind,
Ornament Cost Per
8 of another kind, and 13 of your favorite type of ornament.
Happiness $4 Create a table below to show your selections, each ornaments total cost, and your TOTAL cost.
Snowfall $6
Striped $3
Love Hearts $9
Candy Cane $8
It’s time to do a little bit of research! Do a short survey of at least 5 of your classmates who have
a grandparent that lives in a state other than yours. Find out the city and state they live in, then
do some research to find out how many miles away it is. Draw lines on the map below to show
each person’s travel (See Example). Then, answer the questions below.
SYRACUSE, NY
MARY’S TRIP
1,667 MILES
DENVER, CO
Convert one person’s trip to be measured in feet. An average plane travels about 600 miles per
(Remember: 1 mile = 5,280 feet) hour. Choose one person’s trip to find out how
long it would take to travel to Grandma’s by
plane.
Write an addition equation that requires Find the total distance traveled on a round trip
regrouping to represent the distance traveled by (going there AND back) for each person.
the person with the LONGEST trip.
ANSWER KEYS
MISTAKES HAPPEN!
IF YOU FIND A SMALL ERROR, TYPO, OR MISTAKE, PLEASE BE
SO KIND AS TO EMAIL ME AT
TEACHINGWITHAMOUNTAINVIEW@GMAIL.COM .
I WILL LOOK INTO AND FIX THE ISSUE AS SOON AS
POSSIBLE. HAPPIEST OF HOLIDAYS TO YOU AND YOURS!
Mini Toothpaste 3 $2 $6
Soap 6 $3 $18
Shampoo & Conditioner 5 $5 $25
Lotion 6 $8 $48
ANSWER KEY
©2013 Teaching With a Mountain View
www.teachingwithamountainview.com
TROT FAST MY WRAPPING HAND!
It’s time to wrap your gifts! For each of the gifts below, you cut out rectangular pieces of wrapping paper
that are the perfect size. Follow the directions below to figure out what to cut.
Present #1 The piece of wrapping paper for this gift is shown below.
Area=
8 sq. ft
2 feet
Perimeter=
12 ft.
4 feet
Present #2 The piece of wrapping paper for this gift is shown below.
Area= 264 square inches
Perimeter= 68 inches
Label possible dimensions of the wrapping
paper to make the above statements about
its area and perimeter true.
12 x 22
Present #3 Present number 3 is quadruple the size of present #1.
Label its dimensions and find the area and perimeter.
ANSWER KEY
©2013 Teaching With a Mountain View
www.teachingwithamountainview.com
It stings the toes and bites the nose!
Grandma loves to read about the weather around the world, especially this time
of year. She pulls out the weather table from the newspaper and has you
practice some essential math skills with it.
Location Average High Average Low
Denver, Colorado 45° 18°
Chicago, Illinois 35° 20°
Syracuse, New York 36° 21°
Orlando, Florida 72° 51°
Amite, Louisiana 63° 40°
Seattle, Washington 47° 38°
Arlington, Virginia 47° 32°
Complete the following tasks on a separate sheet of paper
Arrange the average high Arrange the average low Find the city with the biggest
temperatures in order temperatures in order difference between the
from greatest to least. from least to greatest. average high temperature and
the average low temperature.
72 18 Denver
63 20 27 degrees
47 21 Find the city with the smallest
47 32 difference between the
average high temperature and
45 38 the average low temperature.
36 40
35 51 Seattle
9 degrees
ANSWER KEY
©2013 Teaching With a Mountain View
www.teachingwithamountainview.com
Hurrah for the Pumpkin pie!
While Grandma bakes the pumpkin pie, she has you do a little math.
Complete the table below to help grandma double her apple pie recipe.
Brown
Sugar
½ Cup 1/2 1/2 1 cup
A Mouthful of Math
Use the information above to answer the following questions
You buy sugar by the pound. One pound of
For the original recipe, how much more sugar is required than brown sugar? sugar has 1 ¼ cups of sugar in it. How
5/6 cup
___________________
many pounds of sugar would you need to
buy to be sure you have enough for the
In the double recipe, how much more pie crust is there than pumpkin? doubled recipe? Explain.
1/2 cup
___________________
In the doubled recipe, how much sugar (brown included) is in the pie total?
You would need 3 pounds
3 2/3 cup
___________________
of sugar, since 1 ¼ cups
doubled is 2 ½ cups, and
How much more flour do you need than cream (in the doubled recipe)?
2 ½ cups is not enough
1/4 cup
___________________
to cover 2 2/3 cups of
How much cinnamon and nutmeg do you need for the original recipe?
sugar.
6 1/6 TBSP
___________________
ANSWER KEY
©2013 Teaching With a Mountain View
www.teachingwithamountainview.com
For it is Christmas Day!
It’s Christmas, and you have had a full day of baking, cooking,
unwrapping, eating, and playing! Take a look at your Christmas “schedule”
below and determine how much time you spent on each activity.
ANSWER KEY
©2013 Teaching With a Mountain View
www.teachingwithamountainview.com
Over the river and through the woods
Your trip to grandmother’s house will be by car. (Don’t worry about being bored. You packed
your iPod, right?) You will need to figure out how much you will spend on gas, the distance you
will travel, and how much your family will spend on snacks along the way. And we’re off!
_______________
448 miles About 7.5 hours
_______________
If you had to take four 8-hour breaks during If you had to take four 30-minute breaks during
your trip (to let the horses rest, of course), your trip (to fill up on gas), how long would it
how long would it take you to get there in total? take you to get there in total?
_______________
88 hours (!!!!) _______________
About 9.5 hours
It costs roughly $180 per month to feed a
horse. If you have to feed your horse for each Gas costs about $3 per gallon. You can drive
day of the trip to grandma’s (see above, and about 23 miles for every gallon of gas. About
don’t include the trip home), about how much how much will you spend on gas?
_______________
would you pay to feed them on the trip there?
About $58
_______________
About 24 dollars
(Answer may vary… let students justify their answers!)
ANSWER KEY
©2013 Teaching With a Mountain View
www.teachingwithamountainview.com
Trim the tree, ring-ting-a-ling!
Tree Lot Sales
It’s only a few days before The Big Day, and you are off to buy a tree for Grandma’s house.
You start chatting with the salesman, and he gives you some interesting information.
So far this year, they have made $4,410 off the small Christmas trees. You look over and see
that each of those trees cost $35. You do the math to figure out how many they have sold.
126 trees
You count the number of small Christmas trees left. There are 22. How
much more money will they make if they sell all of the Christmas trees?
$770
Grandma doesn’t want a small tree, so the salesman brings you over to the biggest, most beautiful trees
you’ve seen. You peek at the price. $145! The salesman says this is his best seller, and he is sure he will
sell at least 25 of them today. If he sells as many as he hopes, how much will he make on these trees today?
$3,625
Fill in the table with information about the lights you and grandma choose to buy for the tree.
Twinkling
Snowflakes 3 feet 4 144 Inches $19 $76
Multi-Colored
Bulbs 4 feet 6 288 Inches $13 $78
Snow White
Bulbs 4 feet 7 336 Inches $12 $84
Blinking Bulbs 5 feet 2 120 Inches $15 $30
Total Cost for Lights: $268
Grandma lets you choose ornaments. She wants you to get 4 of one kind 7 of another kind,
Ornament Cost Per
8 of another kind, and 13 of your favorite type of ornament.
Happiness $4 Create a table below to show your selections, each ornaments total cost, and your TOTAL cost.
Snowfall $6
Love Hearts $9
Candy Cane #8
ANSWER KEY
©2013 Teaching With a Mountain View
www.teachingwithamountainview.com
TO HAVE A FULL DAY OF PLAY!
You’ve arrived at grandmother’s, and oh boy, does she have some very exciting events
planned for you! First up, you will decorate a gingerbread house! Grandma challenges you
to a friendly competition– not to build the sturdiest house, and not to see which house is
most beautiful…. Instead, the competition is all based on your candy value! Each piece of
décor has a different value, and each candy is worth the value noted in the table below.
# ON GRANDMA’S
CANDY VALUE PER PIECE
HOUSE
Candy Button 1 9
Candy Ring 10 5
Candy Stick 1,000 2
Candy Arch 10,000 3
Peppermint 100,000 9
Lollipop .10 2
Gumdrop .01 4
Grandmother’s Work of Art
GRANDMA’S HOUSE VALUE: 932,059.24
Now that you’ve found the total value of
CANDY # ON YOUR HOUSE
grandmother’s house, here is the final value
Candy Button 6 of YOUR house! Fill in the chart to show how
many of each candy you put on your house.
Candy Ring 0
Who was the big winner of the gingerbread house
Candy Stick 2 competition and by how much? Explain how you know.
Candy Arch 5 Grandma was the big winner, by
Peppermint 0 880,002.66. I know because I
Lollipop 5 subtracted my house value from
Gumdrop 8 grandma's house value to find
the difference.
YOUR HOUSE VALUE: 52,056.58
ANSWER KEY
IT SEEMS {THEY BAKE} SO DREADFULLY SLOW!
It’s a bake-a-thon! Grandma surprised you with another day of fun, and this time you are decorating
cookies! By the end of the day, you have a whopping 100 cookies rolled, cut, baked, decorated, and
ready to deliver to your friends and neighbors. First, use the table below to figure out how many of
each type you have and convert the amount to both a fraction and decimal of the entire batch.
NUMBER Now it’s time to distribute the goodies!
COOKIE SHAPE BAKED FRACTION DECIMAL
The plate below shows how many cookies
you kept for yourself. What fraction of
Candy Cane 6/50 the entire batch did you keep?
Star 4/50
Snowman 15
Tree .13
Present 2/10
Gingerbread .18
Reindeer 14
‘Tis the season for giving! You give the remaining cookies away to some of
grandma’s friends and neighbors. Fill in the chart to figure out how many cookies
each neighbor gets! Be sure to use the information from the first chart as well
as the information about how many of each cookie YOU kept to fill in the blanks!
Decimal
FAMILY
Fraction
of the
of the
entire
leftovers
batch
18/75
The Winters’
3 2 4 0 6 1 2 .18
17/75
The Cavins
4 2 0 2 1 6 2 .17
17/75
The Monteros
2 2 2 5 5 0 1 .17
23/75
The Salaskos
0 2 5 2 5 6 3 .23
ANSWER KEY
…THROUGH THE {TREE-FILLED}WOODS 2
Use the information in the conversation to fill in the chart below.
NUMBER OF
TREE TYPE TREES PER GROVE TOTAL NUMBER DIMENSIONS
GROVES
Miniature
60 4 240 5x12
Firs
Any factor pair
Fraser Firs 42 6 252 that adds up to 42
2 4 5 6 8
WREATH
WEIGHT EACH
TYPE
Small 2 4 8 10 12 16
Medium 3 6 12 15 18 24
Large 8 16 32 40 48 64
Explain how knowledge of factors and multiples helped you fill in the table above.
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
BONUS: On a blank piece of paper, draw the tree
farm based on the information in the conversation.
ANSWER KEY
©2013 Teaching With a Mountain View
www.teachingwithamountainview.com
I love to challenge my students with my math projects! However, some of the
pages require more advanced critical thinking and calculations than would be
appropriate for most 4th graders. Therefore, I have adjusted SEVEN of the
pages to meet the 4th grade standards. Students should be familiar with
multiplying up to 4-digit by 1-digit numbers and 2-digit by 2-digit numbers.
They should also be familiar with dividing with one digit divisors. The rest of
the pages that were not adjusted should be doable by most fourth graders. J
The table below shows the adjusted paged. The adjustments are shown in RED.
PAGE TITLE SKILLS COVERED
Candy Button 1
Candy Ring 10
Candy Stick 100
Candy Arch 1,000
Peppermint 10,000
Lollipop 100,000
Gumdrop 1,000,000
Grandmother’s Work of Art
GRANDMA’S HOUSE VALUE:
Now that you’ve found the total value of
CANDY # ON YOUR HOUSE
grandmother’s house, here is the final value
Candy Button of YOUR house! Fill in the chart to show how
many of each candy you put on your house.
Candy Ring
Candy Stick Who was the big winner of the gingerbread
house and by how much? Explain how you know.
Candy Arch
Peppermint
Lollipop
Gumdrop
YOUR HOUSE VALUE: 5,205,658
4TH
Straight Through The {Store Doors}
It’s time to get ready for your trip. What does (almost) everyone do before they go on a road
trip? Go to the store! Pick up those last minute toiletries, some fresh clothes, and maybe a new
piece of luggage or two. Complete the tables below to buy new items for your family.
Sweaters 6 $28
Jeans 3 $47
Shoes 4 $59
Undershirts 12 $13
Total Cost:
Toiletries for the Trip
Item To Purchase Number Needed Cost Per Item Total Cost
Mini Toothpaste 3 $2
Soap 6 $3
Shampoo & Conditioner 5 $5
Lotion 6 $8
Total Cost:
_______________ _______________
If you had to take four 8-hour breaks during your trip
(to let the horses rest, of course), how long would it If you had to take four 30-minute breaks during
take you to get there in total? your trip (to fill up on gas), how long would it
(HINT: Add the number of hours it takes to ride to grandma’s to take you to get there in total?
the total number of hours you take for breaks.)
__________________ _______________
It costs roughly $180 per month to feed a horse. If you have
to feed your horse for each day of the trip to grandma’s (see
above, and don’t include the trip home), how much would you What is the difference between the amount of
pay to feed them on the trip there?
time the trip would take by car vs. by sleigh?
(HINT: First, you’ll need to find out how many days it will take to
get to grandma’s. There are 24 hours in a day.)
________________ _______________
ROAD TRIP RUMBLINGS Gas Station Goodies
At one of the gas station stops, you find At each of your four stops, you select Chips
several receipts on the ground. All you can some goodies. You have a $25 budget
$3
see is the amount spent and the number of for the day. Use the data display Soda
each item that was bought. Complete the below to show what you buy at each $2
table below. Each line is a different receipt. stop and how much it costs.
Icee $4
Stop #
$189
While Grandma bakes the pumpkin pie, she has you do a little math.
Complete the table below to help grandma double her apple pie recipe.
A MOUTHFUL OF MATH
The pumpkin pie is done, and now it’s time for cookie baking. Use your math skills to help divvy
up the delicious spread of cookies you and grandma have prepared!
You and grandma made a total of 24 Grandma wants to keep half of the
dozen cookies. How many cookies did you cookies for your family and bring the
make? other half to her neighborhood friends.
How many cookies will you be keeping?
Of the cookies that remain, she wants to She wants to arrange her friends’
split them evenly between her eight cookies in an array on a platter. What
neighborhood friends. How many cookies combination of rows and columns can she
will each of her friends get? put the cookies in? (HINT: Think about
factors and arrays!)
You count the number of mini Christmas trees left. There are 22. How
much more money will they make if they sell all of the Christmas trees?
Grandma doesn’t want a small tree, so the salesman brings you over to the biggest, most beautiful trees
you’ve seen. You peek at the price. $145! The salesman says this is his best seller, and he is sure he will
sell at least 25 of them today. If he sells as many as he hopes, how much will he make on these trees today?
Fill in the table with information about the lights you and grandma choose to buy for the tree.
Glistening Lights To Adorn the Tree
Length per String Total # of Strings Total Length of Total Length of
Lights Cost Per String Total Cost
(Feet) Purchased Lights (Feet) Lights (Inches)
Twinkling
Snowflakes
3 feet 4 $19
Multi-Colored
Bulbs
4 feet 6 $13
Snow White
Bulbs
4 feet 7 $12
Snowfall $6
Striped $3
Love Hearts $9
Candy Cane $8
PRESENT #1 PRESENT #2
The piece of wrapping paper for this gift is shown below. Fill The piece of wrapping paper for this gift is shown below. Fill
in the missing dimensions and find the perimeter and area. in the missing dimensions and find the perimeter.
2 units
6 units
4 units ____ units
Area= _____________ Area= 48 square units
PRESENT #3 PRESENT #4
The piece of wrapping paper for this gift is shown below. Fill
The piece of wrapping paper for this gift is shown below. Fill
in the missing dimensions and find the perimeter and area. in the missing dimensions and find the area.
3 units
3 units
____ units
10 units
Area= _____________ Area= ____________
Candy Button 1 9
Candy Ring 10 5
Candy Stick 100 2
Candy Arch 1,000 3
Peppermint 10,000 9
Lollipop 100,000 2
Gumdrop 1,000,000 4
Grandmother’s Work of Art
GRANDMA’S HOUSE VALUE: 4,293,259
Mini Toothpaste 3 $2 $6
Soap 6 $3 $18
Shampoo & Conditioner 5 $5 $25
Lotion 6 $8 $48
Total Cost: $97
448 miles
_______________ _______________
About 7.5 hours
If you had to take four 8-hour breaks during your trip
(to let the horses rest, of course), how long would it If you had to take four 30-minute breaks during
take you to get there in total? your trip (to fill up on gas), how long would it
(HINT: Add the number of hours it takes to ride to grandma’s to take you to get there in total?
the total number of hours you take for breaks.)
88 hours (!!!!)
__________________ _______________
About 9.5 hours
It costs roughly $180 per month to feed a horse. If you have
to feed your horse for each day of the trip to grandma’s (see
above, and don’t include the trip home), how much would you What is the difference between the amount of
pay to feed them on the trip there?
time the trip would take by car vs. by sleigh?
(HINT: First, you’ll need to find out how many days it will take to
get to grandma’s. There are 24 hours in a day.)
About 24 dollars
________________ _______________
ABOUT 78.5 hours
(Answer may vary… let students justify their answers!)
A MOUTHFUL OF MATH
The pumpkin pie is done, and now it’s time for cookie baking. Use your math skills to help divvy
up the delicious spread of cookies you and grandma have prepared!
You and grandma made a total of 24 Grandma wants to keep half of the
dozen cookies. How many cookies did you cookies for your family and bring the
make? other half to her neighborhood friends.
How many cookies will you be keeping?
126 trees
You count the number of mini Christmas trees left. There are 22. How
much more money will they make if they sell all of the Christmas trees?
$198
Grandma doesn’t want a small tree, so the salesman brings you over to the biggest, most beautiful trees
you’ve seen. You peek at the price. $145! The salesman says this is his best seller, and he is sure he will
sell at least 25 of them today. If he sells as many as he hopes, how much will he make on these trees today?
$3,625
Fill in the table with information about the lights you and grandma choose to buy for the tree.
Glistening Lights To Adorn the Tree
Length per String Total # of Strings Total Length of Total Length of
Lights Cost Per String Total Cost
(Feet) Purchased Lights (Feet) Lights (Inches)
Twinkling
Snowflakes
3 feet 4 12 144 $19 $76
Multi-Colored
Bulbs
4 feet 6 24 288 $13 $78
Snow White
Bulbs
4 feet 7 28 336 $12 $84
Blinking Bulbs 5 feet 2 10 120 $15 $30
Total Cost for Lights: $268
Grandma lets you choose ornaments. She wants you to get 4 of one kind, 7 of another kind,
Ornament Cost Per
6 of another kind, and 5 of your favorite type of ornament.
Happiness $4 Create a table below to show your selections, each ornaments total cost, and your TOTAL cost.
Snowfall $6
Striped $3
Love Hearts $9
Candy Cane $8
PRESENT #1 PRESENT #2
The piece of wrapping paper for this gift is shown below. Fill The piece of wrapping paper for this gift is shown below. Fill
in the missing dimensions and find the perimeter and area. in the missing dimensions and find the perimeter.
2 units
6 units
4 units 8 units
Area= 8 square units Area= 48 square units
PRESENT #3 PRESENT #4
The piece of wrapping paper for this gift is shown below. Fill
The piece of wrapping paper for this gift is shown below. Fill
in the missing dimensions and find the perimeter and area. in the missing dimensions and find the area.
3 units
3 units
8 units
10 units
Area= 30 square units Area= 24 square units