Revision For Financial Test 2024
Revision For Financial Test 2024
1 a Which is better value? 2.5 L of soft drink for $3.55 or 1.2 L for $1.80.
b Find the cost of 100 g of each product then decide which is the best buy:
600 g of green apples for $1.44 or 750 g of red apples for $2.25.
2 An item decreases in value by 20% to $68.
What was the original price of the item?
3 A store is having a sale where all items are being discounted by 25%.
Find the sale price of an item that has a marked price of $94.
4 A store marks up all of its items by 32%.
a If the cost price of a particular item is $75, what will be its selling price?
b If the selling price of a particular item is $82.50, what was its cost price?
5 a Calculate how much Einmon earns if he works 30 hours at the normal rate of
$18.30 per hour, 4 hours at time-and-a-half, and 5 hours at double time.
b In a week, Akeeshan works 17 hours at the normal rate, 6 hours at time-and-a-half, and 3
hours at double time. What is his hourly rate if he earns $560?
$450 –$90
$6000 +$2000
7 Daksh works at a car dealership. He is paid a retainer of $1860 per month, and also receives a
commission of 0.5% on his monthly sales. If he makes $320 000 worth of sales in a month,
calculate his earnings for the month.
Harder Problems:
12. Daniel invested $8000 into a bank for 3 years. He is unsure whether to invest at simple interest
or compound interest.
Using 3.5% p.a. as an interest rate, calculate how much more Daniel will make using
compound interest rather than simple interest.
13. After 24 months, a compound interest account that pays 6% p.a. has a balance
of $10 940. How much was initially invested in the account? Give your answer correct to the
nearest dollar.
n
r
A P 1 +
=
100