0% found this document useful (0 votes)
37 views2 pages

Revision For Financial Test 2024

Uploaded by

terenceleecw
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
37 views2 pages

Revision For Financial Test 2024

Uploaded by

terenceleecw
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 2

Revision for Financial Mathematics Test

Profit = Sales (Revenue) − Costs

1 a Which is better value? 2.5 L of soft drink for $3.55 or 1.2 L for $1.80.

b Find the cost of 100 g of each product then decide which is the best buy:
600 g of green apples for $1.44 or 750 g of red apples for $2.25.
2 An item decreases in value by 20% to $68.
What was the original price of the item?
3 A store is having a sale where all items are being discounted by 25%.
Find the sale price of an item that has a marked price of $94.
4 A store marks up all of its items by 32%.
a If the cost price of a particular item is $75, what will be its selling price?
b If the selling price of a particular item is $82.50, what was its cost price?

5 a Calculate how much Einmon earns if he works 30 hours at the normal rate of
$18.30 per hour, 4 hours at time-and-a-half, and 5 hours at double time.
b In a week, Akeeshan works 17 hours at the normal rate, 6 hours at time-and-a-half, and 3
hours at double time. What is his hourly rate if he earns $560?

6 Complete the following table showing profits and losses.

Cost price Selling price Profit (+) or % profit or loss


Loss (–)
$240 $300

$450 –$90

$6000 +$2000

–$1305 15% loss

7 Daksh works at a car dealership. He is paid a retainer of $1860 per month, and also receives a
commission of 0.5% on his monthly sales. If he makes $320 000 worth of sales in a month,
calculate his earnings for the month.

Year 9 Mathematics……………..Revision for Chapter 1……………………………..LTB


8 Rishen invests $2000 for 18 months in a simple interest account that pays 5% p.a. Calculate
the simple interest earned and the amount available at the end of the 18 months.
9 How much interest will Andy earn if he invests $6000 in a savings account that pays 5.5%
compounded annually for 3 years? Give your answer correct to two decimal places.
10. Riley earns $24000 per year. The first $6000 is tax free but 20% tax must be paid on the rest.
How much tax does Alex pay?
11. Nick has an annual salary of $54 600. His payslip each month shows deductions for taxation of
$819.
a Calculate Nick’s net income each month.
b What percentage of Nick’s monthly pay is being paid in taxation?

Harder Problems:
12. Daniel invested $8000 into a bank for 3 years. He is unsure whether to invest at simple interest
or compound interest.
Using 3.5% p.a. as an interest rate, calculate how much more Daniel will make using
compound interest rather than simple interest.

13. After 24 months, a compound interest account that pays 6% p.a. has a balance
of $10 940. How much was initially invested in the account? Give your answer correct to the
nearest dollar.

n
 r 
A P 1 +
= 
 100 

You will be given the above formula for the test.

Year 9 Mathematics……………..Revision for Chapter 1……………………………..LTB

You might also like

pFad - Phonifier reborn

Pfad - The Proxy pFad of © 2024 Garber Painting. All rights reserved.

Note: This service is not intended for secure transactions such as banking, social media, email, or purchasing. Use at your own risk. We assume no liability whatsoever for broken pages.


Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy