AAA Summary Sheet
AAA Summary Sheet
Prepayment of expenses
Issuing shares
(
$ 14 ÷14 kg=$ 3.50 1
)(
Direct materials
Relevant Not Relevant ( 1 kg × $ 8 )+ ( 2 kg × $ 3 ) + kg × $ 3 + litre
Costs or revenue that differ Costs or revenues that are the same 2 4
regardless of the option
Direct labour $0 $0
Avoidable costs Unavoidable costs
Variable $0 $0
Sunk costs
overhead
Future costs that are different Future costs that are the same
Opportunity costs
Avoidable fixed
costs
8 ×6 × 4=192 kg per month
$ 50 per month ÷ 192 kg=$ 0.26 per kg
Total cost per kg $4.26/kg $3.50
Accept or reject a special order Therefore it makes much more sense to buy the chocolate icing from the supplier
than making it in-house.
- Typically for goods and services at a reduced price However, other qualitative factors might come into play:
- Usually a onetime order that does not affect normal sales - What is the quality of the outsourced icing?
- Can it be delivered on time when we need it?
- Management must consider several factors when deciding - Are we buying from another small business or a large international
whether to accept a special order: conglomerate?
1. The capacity required to fulfill the special order - What actions might the supplier engage in that could affect us?
2. Whether the price offered by the buyer will cover the cost Keep or drop a product (or service or department)
of producing the product 1. Compare CM and fixed costs
3. The role of fixed costs in the analysis 2. Compare total net income if the segment/product/service is
4. Qualitative factors retained vs dropped
Example: FFD has been asked to fill a special order Example: FFD has been trialling cronuts
For a breast cancer fundraiser, Hazel wishes to order 500 pink and white donuts Is it something that the business should keep or drop?
at a cost of $3 each. Information that we need:
What do we need to know? How many cronuts are sold?
- Do we have the capacity to make another 500? How much we charge for each cronut?
- How much do we normally charge for donuts? The variable costs for cronuts?
- What is the cost to make these donuts? Fixed costs – are they eliminated? What is avoidable?
Critical information The business would also save on oven rental of $200 per week because the
FFD can make up to 3000 donuts per week and normally they make 2400 donuts. cronuts require cooking in the oven rather than frying like a traditional donut.
The retail price in the FFD store for the donuts is $4 – plain glazed, flavoured The materials and labour are also more expensive because of the different
glazes and with or without sprinkles. manufacturing process.
The variable cost to make donuts is $0.50 of materials and $1 of labour. There are Are they profitable?
variable selling and admin costs of $0.40. Cronuts
There are also fixed costs of $5000 for store rental, wages for staff who work on Sales – 120/week at $4
120 × $ 4=$ 480
the front counter and equipment hire. Variable expenses
There are more sprinkles required on the fundraiser donuts which will cost an
Materials $1 $120
extra $0.10.
Labour $1 $120
Current cost to produce Fundraiser special
order
Selling + admin
$0.60
120 × $ 0.60=$ 72
Direct materials
($ 0.50+ $ 0.10)×500=$ 300 Contribution margin
480−120−120−72=$ 168
Direct labour
$ 1× 500=$ 500 Fixed costs $200
Variable
$ 0.40 ×500=$ 200 Net income/profit
168−200=−$ 32
overhead
Therefore they should drop the cronut idea.
Qualitative considerations:
- How much social media exposure is received from the cronuts?
- Do people who come in for cronuts also buy something else?
Making decisions when resources are scarce or limited
- The initial step in allocating scarce or constrained resources is
to determine the unit contribution margin
o This is the selling price per unit minus the variable cost
per unit
- If constraints are not managed, a bottleneck usually results,
meaning that production slows and a back-up occurs at stages
prior to the bottleneck