0% found this document useful (0 votes)
22 views2 pages

Latihan Soal Bahasa Inggris Kelas 2 SD

The document is a daily English test focusing on shopping and costs, presenting a shopping list with various items and their prices. It includes multiple-choice questions about the total costs of items, the cost per kilogram, and fill-in-the-blank sentences related to costs. Additionally, there are matching sentences to pictures related to children's activities at the beach.

Uploaded by

bimbelkayyisah
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
22 views2 pages

Latihan Soal Bahasa Inggris Kelas 2 SD

The document is a daily English test focusing on shopping and costs, presenting a shopping list with various items and their prices. It includes multiple-choice questions about the total costs of items, the cost per kilogram, and fill-in-the-blank sentences related to costs. Additionally, there are matching sentences to pictures related to children's activities at the beach.

Uploaded by

bimbelkayyisah
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 2

LATIHAN SOAL BAHASA INGGRIS

DAILY TEST

A. Answer the question by choosing the correct between a, b, c or d !


SHOPPING LIST COST IN TOTAL
3 kilograms of rice for dinners $ 2 per kg $6
1 kilograms of carrots for our pet rabbit $ 4 per kg $4
2 kilograms of fishes for our pet cat $ 6 per kg $ 12

2 kilograms of potatoes to make fries $ 7 per kg $ 14


7 bottles of water to take to school $ 1 per bottle $7

1. How much does the rice cost in total?


a. $ 2 b. $ 6 c. $ 8
2. How much do the carrots cost per kilogram?
a. $ 4 b. $ 2 c. $ 10

3. How much do the fishes cost in total?


a. $ 6 b. $ 12 c. $ 14

4. How much do the potatoes cost per kilogram?


a. $ 9 b. $ 3 c. $ 7

5. How much does the water cost in total ?


a. $ 1 b. $ 7 c. $ 6

6. Circle the correct words.

$5 $ 10 $8 $4 $2

The eggs cost / costs $ 8. The carrots cost / costs $ 4.

The corn cost / costs $ 5. The peas cost / costs $ 2.

The orange juice cost / costs $ 10.


7.

$1 $9 $3 $4 $6 $2

The ____________________________cost $ 6 per kilogram.

The ___________________________ cost $ 4 per kilogram.

The water cost ___________________per bottle.

The onion cost ___________________ per kilogram

The ______________________ cost $ 2 per kilogram.

The _________________________ cost $ 9 per kilogram.

8. Aldi : How much does the corn cost?

Rena : The corn cost ____________per kilogram $4

9. Wira : How much____________ the fishes cost?

Dita : The ____________ cost ________________ per kilogram. $8

10. Gio : ______________________ do the bean cost?

Nisa : The __________ cost ______________ per kilogram. $3

B. Match the sentences to the pictures !

1. They are playing soccer next to palm tree

2. Two children are drinking a coconut.

3. The children are playing a sand at the beach.

4. There are many sea shell near the beach.

You might also like

pFad - Phonifier reborn

Pfad - The Proxy pFad of © 2024 Garber Painting. All rights reserved.

Note: This service is not intended for secure transactions such as banking, social media, email, or purchasing. Use at your own risk. We assume no liability whatsoever for broken pages.


Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy