0% found this document useful (0 votes)
158 views47 pages

2014 2 Nine Weeks Study Guide: Answers

This document provides examples of solving algebraic expressions using properties like distribution, combining like terms, and factoring. It includes step-by-step workings for distributing expressions, combining like terms, factoring trinomials, and using properties to solve word problems involving rates, ratios, and proportions. The document aims to demonstrate various algebraic techniques.

Uploaded by

api-325782732
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PPTX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
158 views47 pages

2014 2 Nine Weeks Study Guide: Answers

This document provides examples of solving algebraic expressions using properties like distribution, combining like terms, and factoring. It includes step-by-step workings for distributing expressions, combining like terms, factoring trinomials, and using properties to solve word problems involving rates, ratios, and proportions. The document aims to demonstrate various algebraic techniques.

Uploaded by

api-325782732
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PPTX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 47

nd

2014
2
Nine
Weeks
Study
Guide
Answers
15) 3(20 + 3) = 3 23 = 69
1
1)Page
x - 3

using order of operations


2) 9x + 3
3) -3x + 4y - 18 because we must work what is
inside the parenthesis first.
4) 24x 21
3(20 + 3) = 3 20 + 3
5) 9k 12
6) 3.1m + 4.17x 3 = 60 + 9 using distributive
7) 5(3a2 + 5 b) property because 3 must be
multiplied by each term inside
8) 4(5a - 4)
the parenthesis.
For this
9) 12(a -12)
problem I found distributive
10) 18x + 4
property quicker but it would
11) 28x 27
depend on the problem.
12) $40; $60
13) How much money Libby has or the value
1
in dollars

Distribut
expressions.
e

Simplify these
Combin
4(a + 2b) + 3(a 5b)
e like
4a
+
8b
+
3a

15b
terms
7a 7b
Distribute-

remember the
minus sign
belongs to the
2.

Combin
5(a + 3b) - 2(3a 8b)
e like
5a
+
15b
-6a
+
16b
terms

-a +31b

Simplify these expressions.


4a 6ab 7b 7a 4 +
-3a 3ab
3ab+ 3
7b - 1

3x + 3x2 8 + -4x + 4x2 - 2


+ 7x2 -x - 10
3

Clean
expressions.
up!

Simplify these
-3a + 5 7b 5a + 2b (-3a + 5 7b 3)5a + 2b + 3
-8a 5b + 8
Clean
up!

-3a + 7 8 3a (-2a)
-3a + 7 8 3a + 2a
-4a - 1
4

What could we divide into both


2
7x
21
terms?
7; If we factor out a 7
(divide each term by 7),
2
7(x
3) like?
what would it look
What could we divide into both
2
6x
9x
terms?
3x; If we factor out a 3x,
what would it look
like?
3x(2x

Distribute.
5(2a + 6)
10a + 30
-4(6b + 3)
-24b - 12
-5(3c - 7)
-15c + 35

(6a + 8)
Distribute.
3a + 4
-(8b + 12)
-2b - 3
-(3c - 7)
Mixed
-1.5c + 3.5
Form
or
3
7
1
1
- 2 c+
-1 c +3
2
Imprope
r Form

Decimal
Form

Distributeremember the
minus sign
belongs to the
8.

Simplify these expressions.


Combin
2(4a 3) 8(4a + 7)
e like
8a

32a

56
terms
-24a 62
Distribute-

remember the
minus sign
belongs to the
parenthesis.

Combin
5(a + 3b) - (3a 8b)
e like
5a
+
15b
-3a
+
8b
terms

2a + 23b

0.2(6a + 8)
Distribute.
1.2a + 1.6
-0.3(8b + 12)
-2.4b 3.6
-0.4(3c - 7)
-1.2c + 2.8
9

For a basketball game,


students pay $3 and adults
pay $4. What would the 410
the gate
inTotal
3s +collected
4a = 410 at
represent?
If 70 students attend,
how many adults
$3(70)
+
$4a
=
$410
attended?
$210 + $4a = $410
-$210
-$210
$4a = $200
$4
$4
a = 50
10

How many sides to a


four
rectangle?
How do you calculate

Add all
FOUR
perimeter
for
it? sides
x-2

x
y
perimeter

x
perimeter

x + y + x + yx - 2 + x + x or
2 +2(x
x 2) +
or
or
2x 2x - 4 + 2x
2x + 2y
or 4x 4
11

If Mrs. Nolin spent $17.50 in a


school week (5 days) on the
yogurt parfaits, how much did
she average per day? Write
the equation
and
solve.
5x = $17.50
5
5
$3.50 per day
12

014 2nd Nine Weeks Study G


2

16) Tim sold 6 hamburgers


17) 18 + 3t > 60; t > 14
18) 25 t = $31.25; t = $1.25
19) 11 videos = v
20) 8 yrs.
21) x 21
22) x > -6
23) x 3
24) w = $6.70
25) w 7.5 Therefore w 8 weeks
26) h 11 hr
27) 12 x 14 frame
28) + 240 above, -240 below, descending -15m,
ascending + 15m
29) x = 5
30) x = 4
31) x = 8
13
32) 18 cups of dried pineapple

If Hannah only sold spirit beads


at $.25 ea. while Sarah sold 4
spirit beads
(at $.25 ea.) and 8 panther
tattoos at
+ .25(4)
+ .5(8)
$.50.25h
ea. and
together
they =
= 8 beads
8 1+ 4spirit
have $8,.25h
how +
many
.25h
+
5
=
8
did Hannah sell? -5
.25h
-5 =
.25
.25
3
12 spirit beads
14

Write an equation for twice j +


one-half of x minus b equals 24
2j + x b = 24

Write an equation 3 plus onehalf of x equals 24.


3 + x = 24

15

Write an equation for 8 more


than twice a number is 36 and
2x
+
8
=
36
solve.
-8
2x -8 = 28
2
2
x = 14
Write an equation for threefourths of a number less 3
x
-3
=
6
equals 6.
+3
4
4
x
=
9

+3
3
3

x = 12

16

When measuring a tomato plant in


science we noticed it grew of an
inch each day. If we started
measuring on Monday when it was
five inches, during which day
should it reach
10 inches?
Monday
= 5

Tuesday = 5
Wednesday = 6
Thursday = 7
Friday = 8
Saturday = 8
Sunday = 9
Monday = 10

17

For a basketball game,


students pay $3 and adults
pay $4. We know we sold 50
student tickets. How many
adult tickets did we sell if we
collected $870? Write the
$3(50) + $4a = $870
equation
and
$150
+ solve.
$4a = $870
-$150
-$150
$4a = $720
$4
$4
a = 180

18

It costs $250 for a D.J. and


$100 for security to have a
dance. Write an inequality
for how many students need
to attendance a dance at $5
each5s
to make
(250money.
+100) Then
>0
solve. 5s 350 > 0
+350 +350
5s > 350
5
5
s > 70

19

Match the equations to their


number lines.
5x 200
100
6x 200 <
160
2x 20 >
100

4
0

5
0

6
0

7
0

8
0

4
0

5
0

6
0

7
0

8
0

4
0

5
0

6
0

7
0

8
0

3x + 20
20

We are saving for a new ipad.


It costs $480. We have $50
saved and can earn $20 a yard
raking leaves. What is the
least amount of yards we need
to rake? Write an inequality
20y
+
50

480
and then solve.
-50
-50
20y 430
20
20
y 21.5
at least 22 yards
21

Solve and graph the following


2x

-4x >
inequalities.

2
8
x
2 4

x+5>
-5
8
x
>3
-5
1

-4
8 <
x
-4

-4

-3

-2

-1

-2
0

x -8
2 2
x
-16
18

17 16 15 14

22

Solve and graph the following


-2x + 4
-4x + 2
inequalities.

-2
-2
> 10
-4x > 8
-4
-4

-4
-2 -4
-2x
-2
-2
-6
x
3
1

x
-4

-3

< -2
-2

-1

23

Translate into an inequality, solve,


and graph 24 minus twice a
number is at least 16.

24 - 2x
-24
16
-2x
-24
-2
-2
-8
x
4
1

24

What does miles per hour mean?

Average
speed
What does miles per gallon tell
you?
Average distance per
gallon of gasoline
25

Estimate what we could earn in 4


hours if we can earn $3.20 in 18
minutes.
Estimation allows us to

round to easier numbers


so
$3.20 in 18 minutes would
become
$3 in 20 minutes or $9 per
hour
4 hours would become 5
26

If we drove 475 miles on 15.5


gallons of gasoline, to the nearest
mile, what is our miles per gallon?
475 m
15.5 g

15.5 475

? miles
1g
m

31 miles per

27

If we earned $100 in 8 hours, what


is our hours rate of earnings ?
$100
8 hours

$? per hour
1 hour

$12.50 per hour

28

If your pulse is 72 beats per


minute, how many beats per 10
seconds?
72 beats
? beats
=
10 seconds
60 seconds
12 beats
How many beats per 15 seconds?
72 beats
? beats
=
15 seconds
60 seconds
18 beats

29

Keep the following in proportion


and fill in the chart.
6 18 16 24 2 20 26
=
= 24 = 36 = 3 = 30 = 39
9 27

30

If 12 out of 72 students made an A


on the last quiz, what was the
simplified ratio?
1
12
=
72
6
If 20 out of 60 students made an A
on the last quiz, what was the
simplified ratio?
20
1
=
60
3
31

Which of the following ratios


equals 3:4?
60 apples
45 apples
72 apples
60 apples

60 apples
75 apples

60 apples
70 apples
32

Which of the following ratios does


not equal 1:4?
60 apples
15 apples
240 apples

60 apples

12 apples
48 apples

30 apples
150 apples
33

You are wanting to get into shape


and check into the prices for four
gyms. They are as follows.
#1 $30 per month +
#2 $20 per month +
#3 $10 per month +
#4 $0 per month +

$2
$3
$4
$5

per
30 class
+ 2(12) =
$54
20 class
+ 3(12) =
per
$56
10
+ 4(12) =
per
class
$58
0 class
+ 5(12) =
per
$60

If you want to go 3 times a week for


4 weeks, which is the best deal.

You are wanting to get into shape


and check into the prices for four
gyms. They are as follows.
#1 $30 per month +
#2 $20 per month +
#3 $10 per month +
#4 $0 per month +

$2
$3
$4
$5

per
30 class
+ 2(8) =
$46
20 class
+ 3(8) =
per
$44
10
+ 4(8) =
per
class
$42
0 class
+ 5(8) =
per
$40

If you want to go 2 times a week for


4 weeks, which is the best deal.

You accidentally dropped your cell phone


in the toilet and tried to flush it down.
Unfortunately, it got stuck and a plumber
had to be called. The plumber charges
$50 plus $20 per hour. Write an
expression to$50
show+his
charges.
$20h

What are the charges for one


$50 + $20(1)
hour?
= charges
$70
What are the
for two
$50 + $20(2)
hours?
$90
What are the=charges
for one-half of
one hour? $50 + $20()

You shopped around and found a


different plumber. The plumber charges
$25 plus $50 per hour. Write an
expression to show her charges.

$25 + $50h
What are the charges for one
$25 + $50(1)
hour?
= charges
$75
What are the
for two
$25 + $50(2)
hours?
$125 for one-half of
What are the=charges
one hour? $25 + $50()

Factor the following.


5x + 25 5(x + 5)
16x - 8

8(2x - 1)

16x2 8x 8x(2x - 1)
4ab 8a 4a(b - 2)
4a 8b

4(a 2b)

Factor the following.


6x - 6
6(x - 1)
24x + 9

3(8x + 3)

15x2 5x 5x(3x - 1)
27x - 9

9(3x - 1)

27x 6

3(9x 2)

What are some ways you


could use the distributive
property to multiply 92 x 104
without pencil and paper?
90 x 104 + 2
x 104
100 x 92 + 4
x 92
100 x 92 + 4 x 90
+4x2

What two whole number is


7 between?
Since is less than
one, it must be
between
7
and
8.
Convert to a decimal.
= 0.6 so 7 = 7.6
Convert to a percent.

Yearbooks cost $44.99 plus $2.99 for


your name and $1.99 per icon. If you
order one with your name and one icon,
your sister orders one with her name and
two icon, and your brother orders one
with only his name, estimate the amount
of
money
cost
your parents.
About
45it+will
3+
2=
50

About
yours 45 + 3 +2 + 2 = 52 hers
About 45 + 3
= 48 his
About $150

What would be possible answers for is


this a reasonable estimate?

Yes, this is a reasonable


estimate.
No, it is too low.
No, it looks too high.
Yes, it is too high or too
low is NOT a possible

Which one shows it being solved using


the distributive property?

4 (10 + 4)
4
( 10
4)
4 +14
4
10 +
564 4
40
+ 16
56
Order of
Distributive operations

If you add a 3 inch wide mat about an 8


x 10 picture, what size frame do you
need?
3
10
3

8
3

14 x 16

If you add a 2 inch wide mat about an 4


x 6 picture, what size frame do you
need?
2
6
2

4
2

8 x 10

If you add a 4 inch wide mat about an 5


x 8 picture, what size frame do you
need?
4
8
4

5
4

13 x 16

You might also like

pFad - Phonifier reborn

Pfad - The Proxy pFad of © 2024 Garber Painting. All rights reserved.

Note: This service is not intended for secure transactions such as banking, social media, email, or purchasing. Use at your own risk. We assume no liability whatsoever for broken pages.


Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy