Парламентарни избори в България (1881)
Датите са по Юлианския календар (стар стил), освен ако не е указано иначе.
Парламентарните избори през 1881 г. се провеждат в Княжество България през юни и са за Второ велико народно събрание. Органът е свикан за втори път в Свищов, за да разгледа измененията в конституцията, предложени от княз Александър I Батенберг. Предложените изменения са отзвук от исканията на консерваторите по време на първите избори през 1879 г.[1] Предложените изменения включват ограничаване на гражданските свободи, намаляване на народните представители и въвеждане на държавен съвет.
Кампания
[редактиране | редактиране на кода]Първоначално, Либералната партия не е против предложените поправки, тъй като смята, че българският народ се противопоставя на тях и застава зад Либералната партия. Вярвайки, че това ще се отрази на резултатите от изборите, Либералната партия е уверена, че ще доминира в новото събрание. Това доверие се изпарява, когато Русия решава да подкрепи княза по време на изборите. Руските войски са на разположение на избирателните секции, за да „помагат на неграмотните“ и да „пазят реда“.
Резултати
[редактиране | редактиране на кода]Пробатенбергските консерватори успяват да си осигурят мнозинството, което искат.[2]
Последици
[редактиране | редактиране на кода]На 1 юли 1881 г.[3] се свиква Второ велико народно събрание в Свищов. Преобладаващото консерваторско мнозинство подкрепя конституционните изменения, отнемайки по-малко от два часа, за да бъдат приети всички. Княз Александър Батенберг на практика извършва държавен преврат. След това много вбесени либерали напускат България. Режимът на Батенберг обаче е слаб от самото начало, тъй като реалната власт е на двамата руски генерали, изпратени от Санкт Петербург, Леонид Соболев и Александър Каулбарс. В крайна сметка режимът рухва и конституцията е възстановена на 6 септември 1883 г.[4]
Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ Crampton, R.J. A Concise History of Bulgaria. New York, Cambridge University Press, 2005. с. 90–91.
- ↑ THE BULGARIAN ELECTIONS // Sacramento Daily Union, July 1, 1881. Посетен на 2 май 2021.
- ↑ Хронология на Народното събрание // Народно събрание на Република България. Народното събрание на Република България. Посетен на 2 май 2021.
- ↑ Кратка историческа справка // Народно събрание на Република България. Народно събрание на Република България. Посетен на 2 май 2021.
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата 1881 Bulgarian Constitutional Assembly election в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |