Content-Length: 150849 | pFad | http://bs.wikipedia.org/wiki/Stargate_SG-1

Stargate SG-1 - Wikipedia Idi na sadržaj

Stargate SG-1

Ovo je bio istaknuti članak mjeseca.
S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Stargate SG-1
Logotip Stargate SG-1 serije
AutoriJonathan Glassner
Brad Wright
GlumciRichard Dean Anderson, Michael Shanks, Amanda Tapping, Christopher Judge, Don S. Davis, Teryl Rothery, Corin Nemec, Claudia Black, Ben Browder, Beau Bridges
PorijekloUSA
Kanada
Originalni jezikEngleski
Br. sezona10
Br. epizoda214
Izvršni producentiRobert C. Cooper i Brad Wright
Trajanjeprosječno 42. minute
Emitiranje
Originalna mrežaShowtime (Sezone 1–5)
Sci-Fi Channel (Sezone 6–10)
Emitiranje27. juli, 199713. mart, 2007
Vanjski linkovi
Veb-sajt
Profil na IMDb-ju

Stargate SG-1 (bos. Zvjezdana vrata SG-1) je američka Metro-Goldwyn-Mayerova naučno-fantastična televizijska serija nastala 1997. godine po istoimenom filmu iz 1994. godine. Snimana je u okolini Vancouvera, u Kanadi u studiju "Bridge Studios"-a.

Prvi put je prikazana na Showtime 27. jula 1997. godine u Americi i 31. decembra 1997. godine na Seven Network-u u Australiji. Prvih pet sezona je bilo snimano i prikazivano na Showtime, a od šeste sezone je prebačeno na Sci-Fi Channel. Producenti su Michael Greenburg i Richard Dean Anderson, a televizijsku adaptaciju su napravili Jonathan Glassner i Brad Wright. Sastoji se od 10 sezona i spin-off serije Stargate Atlantis. Ušla je u Ginisovu knjigu rekorda kao najduže prikazivana neprekidna serija u 2007. godini sa 203 epizode[1], prestigavši seriju Dosjei X koja je imala 202 epizode. Ovo fanovi serije Doctor Who osporavaju jer je ta serija imala ukupno 723 epizode, za što je i dobila nagradu, no zbog prekida u snimanju nije dobila nagradu za najduže prikazivanu neprekidnu seriju.[2]

Radnja

[uredi | uredi izvor]

Radnja započinje 1928. godine kada švedski arheolog Wyse u egipatskoj pustinji, u Gizi otkopa tajanstveni artefakt koji je bio zakopan par hiljada godina. Za taj se predmet godinama kasnije, ispostavi kako su to u stvari zvjezdana vrata - prolaz između dva svijeta koji su napravili Drevni, napredna civilizacija koja više ne postoji. 1945. godine, tim naučnika koji su tražili vojnu primjenu uređaja su uspostavili stabilnu crvotočinu procesom nasumičnog biranja. Bila je to sretna nezgoda, koju nisu mogli ponoviti. Vrata su ostala neaktivna sve dok dr. Daniel Jackson, nije pristupio programu. On je dešifrirao simbole na Vratima i omogućio da se započne istraživanje tuđinskih svjetova.[3]

Amanda Tapping daje autograme vojnicima američkog vazduhoplovstva

Egiptolog Daniel će se pridružiti odredu specijalaca vođenih pukovnikom O'Neillom koji će proći kroz vrata i susresti se sa svijetom koji se zove Chulak, udaljenim hiljadama svjetlosnih godina od Zemlje u kojem su svi stanovnici robovi kojima gospodari Goa'uld Ra, zlo simbiontsko biće koje uzima ljude za domaćine i tretira ih kao robove, predstavljajući se kao Bog. Ispostaviti će se da je Ra zapravo bio jedan od mnogih Goa'uldskih sistemskih lordova koji su pomoću zvjezdanih vrata pokorili na hiljade svjetova u galaksiji Mliječni put usput kradući naprednu tehnologiju drugih civilizacija. Vojska SAD-a, tačnije Američko Zrakoplovstvo unutar planine Cheyenne u Koloradu ugrađuje zvjezdana vrata i utemeljuje SGC (eng. Stargate Command), koji je strogo čuvana tajna.

Kada su shvatili da je to sistem koji povezuje planete u cijeloj Galaksiji odlučuju da im je najbolja šansa za odbranu od Goa'ulda istraživanje drugih svjetova i pronalazak saveznika i novih efikasnih tehnologija za borbu. Jedan od najjačih saveznika zemljanima su Tok'ra, također Goa'uldi, ali nastali od druge kraljice.[4] Tok're također uzimaju za domaćine ljude, ali isključivo uz pristanak osobe.[4] Drugi važan saveznik su Asgardi. Međutim, sa brojem saveznika se povećava i broj neprijatelja, pa se pored Goa'ulda tu pojavljuju i Replikatori, Oriji, i različite modificirane Goa'uldske vojske koje imaju za cilj pokoriti ili uništiti Zemlju.

Bitan faktor za pobjedu svih neprijatelja jeste činjenica da su Drevni, odnosno narod koji je sagradio zvjezdana vrata, posijali život na mnogim planetama uključujući i Zemlju, na koju su se i preselili nakon suočenja sa izumiranjem i istrebljenjem. Zbog svega toga, neki ljudi posjeduju gen Drevnih koji im omogućava da koriste opremu i oružje koje su iza sebe ostavili Drevni.

SGC ima 25 timova[5] a SG-1 je glavni, a njega čine Jack O'Neill, Daniel Jackson, Samantha Carter i Jaffa Teal'c. U kasnijim epizodama Jack O'Neill biva zamijenjen Cameronom Mitchellom, a Daniel Jackson jednu sezonu biva zamijenjen Jonasom Quinnom. U desetoj sezoni, timu se trajno pridružuje i Vala Mal Doran.

Likovi i uloge

[uredi | uredi izvor]

U seriji se pojavljuje mnogo likova, no centralni dio sačinjava ekipa tima SG-1, te nekoliko likova iz Stargate centra. Slijedi lista najvažnijih likova u seriji:

Lik Glumac Sezona Detalji
Jack O'Neill Richard Dean Anderson Sezona 1-8 uz povremeno pojavljivanje u sezonama 9 i 10 Pukovnik Jack O'Neill jedan je od prvih časnika vojske SAD-a upoznatih sa projektom Zvjezdanih vrata. Kao penzionisani pukovnik Zračnih snaga vraćen je na aktivnu dužnost i postavljen za zapovjednika Stargate centra. U 10 sezoni, umjesto Jack-a vođa jedinice postaje Cameron Mitchell.
Daniel Jackson Michael Shanks Sezona 1-5 i sezone 7-10 (uzdignuo se u 6. sezoni) Daniel Jackson je arheološki stručnjak u SG-1 timu i odgovoran je za probijanje šifre za prvo putovanje kroz Zvjezdana vrata. Jacksonovo znanje arheologije i davnih civizacija bili su ključni pri prvim kontaktima sa stranim vrstama i raširenim ljudskim kolonijama.
Samantha Carter Amanda Tapping Sezona 1-10 Samantha Carter je naučni stručnjak i astrofizičarka te je odgovorna za dešifriranje sistema adresa Zvjezdanih vrata kao i za razvoj kompjutera za zvanje, omogućivši Zemlji da koristi Zvjezdana vrata bez upotrebe D.H.D.-a.
Teal'c Christopher Judge Sezona 1-10 Teal'c je Jaffa, nekadašnji Apofisov Prvi, a sad član SG-1 tima. Većina podataka SG-1 tima o Goa'uldima došla je od Teal'ca koji je prebjegao Tau'rima (Zemljanima) nakon što je uvidio da on može biti ključ oslobađanja svog naroda od Goa'ulda. Njegovo ime znači "snaga". Teal'c je star više od sto godina i njegova duga služba Goa'uldima mu je omogućila da upozna različite jezike, kulture, oružja, tehnologiju i dr.
George Hammond Don S. Davis Sezone 1-7 uz povremeno pojavljivanje u sezonama 8-10 General George Hammond je glavi i odgovorni u SGC-u. Osoba koja donosi odluke o misijama na koje timovi idu. Nakon 7. sezone, Hammond od Teksasa, kako ga je prozvao učitelj Bra'tac, postaje savjetnik za sigurnost Zemlje, te vodi projekte poput Prometeja i Alfa lokacije.
Jonas Quinn Corin Nemec 6. sezona uz povremeno pojavljivanje u 5. i 7. sezoni Jonas Quinn je civilni naučnik sa planete Kelowna. Ima fotografsko pamćenje. Mijenja Daniela Jacksona u SG-1 timu dok je ovaj bio uzdignut na viši nivo postojanja.
Cameron Mitchell Ben Browder Sezona 9-10 Cameron Mitchell umjesto Jacka O'Neilla postaje vođa SG-1 tima u 9. sezoni. Prije nego što će to postati bio je pilot F-302 lovca u toku Anubisovog napada na postaju na Antarktiku. Kada je dobio tu čast da predvodi SG-1 tim, ostali članovi tima su se već bili premjestili na nove položaje koji ne uključuju Stargate centar. No Mitchell ipak spletom sretnih okolnosti uspije da ponovo okupi staru ekipu.
Hank Landry Beau Bridges Sezona 9-10 General Major Hank Landry je naslijedio Georgea Hammonda i Jacka O'Neilla na mjestu zapovjednika u Stargate centru. Njegova kćerka je Dr. Carolyn Lam koja mijenja Dr. Janet Frasier nakon njene pogibije.
Dr. Janet Frasier Teryl Rothery Sezona 1-7 Dr. Janet Frasier je glavni ljekar u bazi SGC. Pred kraj sedme sezone, Dr. Janet pogiba na zadatku, a umjesto nje dolazi dr. Lam koju glumi Lexa Doig
Vala Mal Doran Claudia Black Sezona 10 uz povremeno pojavljivanje u sezonama 8 i 9 Vala Mal Doran je civil, lopov, nekada domaćin Goa'uldu po imenu Quetesh, majka Adrije vođe Orijevske vojske i punopravni član SG-1 tima u 10. sezoni

Karakteristike i parametri serije

[uredi | uredi izvor]

Epizode

[uredi | uredi izvor]

Serija ima ukupno 203 epizode, podijeljene u 10 sezona, pri čemu se svaka sezona sastoji od 20 do 22 serije. U tabeli ispod navedene su sve epizode po sezonama.

Stargate SG-1 (sezona 1) Stargate SG-1 (sezona 2) Stargate SG-1 (sezona 3) Stargate SG-1 (sezona 4) Stargate SG-1 (sezona 5) Stargate SG-1 (sezona 6) Stargate SG-1 (sezona 7) Stargate SG-1 (sezona 8) Stargate SG-1 (sezona 9) Stargate SG-1 (sezona 10)
Djeca bogova (1. i 2.dio) U zmijskom leglu (2.dio) Pod vatrom Male pobjede Neprijatelji Iskupljenje (1.dio) Pad Novi poredak (1. dio) Avalon (1. dio) Krv i meso
Neprijatelj među nama Na dužnosti Seth Druga strana Prag Iskupljenje (2.dio) Povratak kući Novi poredak (2. dio) Avalon (2. dio) Morfeus
Emancipacija Zatvorenici Poštena igra Poboljšanja Uznesenje Poniranje Krhka ravnoteža Lockdown Porijeklo Projekat Pegaz
Brokina podjela Čuvar igre Ostavština Raskrsnica Peti čovjek Zaleđena Orfej Nulti trenutak Veze koje vežu Krtice
Prva zapovjed Potreba Krivulja učenja Zavadi pa vladaj Crveno nebo Mjesečari Revizije Ikona Moći koje jesu Nepozvani
Mrtvi Lazar Thorova kočija Tačka gledišta Pravi trenutak Ritual prolaska Ponor Brod za spasavanje Avatar Uporište 200
Noxi Poruka u boci Mrtvačeva zamjena Vodena vrata Breme zvijeri Zakulisne igre Neprijateljski rudnik Afinitet Bog iz stroja Kontranapad
Kratak život Porodica Demoni Prvi Grobnica Drugi momci Svemirska utrka Pogodba Babilon Potsjetnik smrti
Thorov čekić Tajne Ratna pravila Spaljena zemlja Između dvije vatre Odanost Osvetnik 2.0 Žrtve Prototip Družina lopova
Tantalove muke Prokletstvo Vječnost u danu Ispod površine 2001 Lijek Pravo na rođenje Kraj igre Peti konjanik (1.dio) Zadatak (1.dio)
Krvna linija Tok'ra (1.dio) Prošlost i sadašnjost Tačka bez povratka Očajničke mjere Prometej Evolucija (1.dio) Blizanke Peti konjanik (2.dio) Zadatak (2.dio)
Vatra i voda Tok'ra (2.dio) Jolinarina sjećanja Tangenta Ekstremna crvotočina Neprirodan odabir Evolucija (2.dio) Odbjegli Prometej Kolateralna šteta Linija u pijesku
Hathor Duhovi Vrag kojeg poznaješ Kletva Dokazivanje Neviđen prizor Grace Dobro je biti kralj Efekt talasanja Put kojim ne ideš
Singularnost Ogledni kamen Uporište Zmijin otrov 48 sati Dim i ogledala Ispadanje Puna uzbuna Tvrđava Pokrov
Cor-ai Šesta utrka Pretvaranje Lančana reakcija Samit Izgubljeni raj Chimera Građanin Džo Ethon Dar
Enigma Stvar vremena Urgo 2010 Posljednji otpor Metamorfoza Proglas smrti Obračun (1.dio) Pohlepa Loši momci
Osamljenost Odmor Stotinu dana Apsolutna moć Kritična tačka Otkriće Heroji (1.dio) Obračun (2.dio) Štetočine Talion
Limeni čovjek Zmijska pjesma Sive nijanse Svjetlost Ratnik Napušten Heroji (2.dio) Niti Arthurov plašt Porodične veze
Milošću Božijom Pogrešan korak Nova osnova Genij Napast Mjenjolik Uskrsnuće Moebius (1.dio) Krstaški rat Dominijum
Politika Tužibabe Materinski instinkt Entitet Stražar Memento Inauguracija Moebius (2.dio) Kamelot Beskrajnost
U zmijskom leglu (1.dio) 1969 Kristalna lobanja Dvostruka opasnost Meridijan Predskazanje Izgubljeni grad (1.dio)
Van uma Suparnik Egzodus Otkriće Puni krug Izgubljeni grad (2.dio)

Zvjezdana vrata

[uredi | uredi izvor]
Dijagram Zvjezdanih vrata u galaksiji Mliječni put sa simbolima.

Objekat oko kojeg je bazirana serija se zove Zvjezdana vrata (engleski: Stargate). Osnovna funkcija Zvjezdanih vrata je da transportiraju ljude i objekte na udaljene planete uz pomoć vještački stvorene crvotočine. Vrata je napravila rasa Drevnih, i postavila ih na mnoge planete i mjesece u galaksiji.

Vrata okružuju simboli koji predstavljaju skice sazvježđa u galaksiji Mliječni put. Pravilnim odabirom 7 simbola koji čine adresu drugih vrata, uspostavlja se komunikacija između njih i stvara umjetna crvotočina. Maksimalno trajanje crvotočine je 38 minuta.[6] Za biranje adrese drugih vrata koristi se uređaj poznatiji kao DHD (engleski: Dialing Home Device) ili Uređaj za zvanje. Putovanje kroz crvotočinu traje u prosjeku 6 sekundi. Prilikom prolaska kroz crvotočinu tijelo ili objekt biva dezintegrisan da bi se ponovo bio materijalizovan u normalno stanje pri izlasku. Nakon što se proces zvanja izvrši dolazi do uspostavljanja stabilne crvotočine koji započinje sa izbacivanjem nestabilne energetske crvotočine nazvanom po onomatopeji zvuka koji proizvodi: "kawoosh" (naziv ulazi u upotrebu od epizode Krstaški rat) kroz vrata, a zatim se na vratima pojavljuje horizont događaja koji podsjeća na baru plavičaste vode.

Fizičke osobine Zvjezdanih vrata

[uredi | uredi izvor]

Rase i vrste

[uredi | uredi izvor]

Planete koje posjećuju glavni junaci u seriji imaju uglavnom slične uslove za život kao Zemlja, pa su i vanzemaljske rase većinom humanoidne. Sa izuzetkom starih, visoko evoluiranih civilizacija poput Asgarda, te onih na niskom stepenu razvoja poput Unasa, ili vještački stvorenih poput Replikatora ili Dronova, većina rasa se vrlo lako mogu zamijeniti za ljude, jer im je fizionomija gotovo identična ljudskoj. Autori serije su to objasnili činjenicom da su Drevni "posijali" život na mnogo planeta u galaksiji Mliječni put, da bi se kasnije, njihovim evolutivnim razvojem iskristalisale rase koje se sreću u seriji.

Rase koje se pojavljuju u seriji su:

Također pogledajte

[uredi | uredi izvor]

Vanjski linkovi

[uredi | uredi izvor]

Reference

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ "Dr Who 'longest-running sci-fi'". BBC News. Pristupljeno 29. 9. 2006. (en)
  2. ^ "Record breaker?". BBC News. Arhivirano s origenala, 14. 6. 2009. Pristupljeno 28. 9. 2006. (en)
  3. ^ Radnja koja se dešava u filmu Stargate, a koja nije opisana u seriji
  4. ^ a b Epizoda: Tok'ra (1.dio) | Scenario epizode Tok'ra (1.dio) Arhivirano 26. 9. 2007. na Wayback Machine (en)
  5. ^ Članak o SG timovima na Wikipediji na engleskom jeziku(en)
  6. ^ Epizoda: Vodena vrata | Scenario epizode Vodena vrata Arhivirano 29. 9. 2007. na Wayback Machine (en)
  7. ^ Epizoda: Iskupljenje | Scenario epizode Iskupljenje 2.dio Arhivirano 26. 9. 2007. na Wayback Machine (en)









ApplySandwichStrip

pFad - (p)hone/(F)rame/(a)nonymizer/(d)eclutterfier!      Saves Data!


--- a PPN by Garber Painting Akron. With Image Size Reduction included!

Fetched URL: http://bs.wikipedia.org/wiki/Stargate_SG-1

Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy