Vita:Johann Sebastian Bach
Új téma nyitása
Ebből a szócikkből szerepelt érdekesség a kezdőlapon a következő szöveggel: Tudtad-e, hogy…
|
Kiejtés
[szerkesztés]Szerintem a név kiejtése nem okvetlenül kell ide, végül is valószínűleg mindenki hallotta már kiejtve és nem is tér el sokban az írott változattól. Alensha 2005. március 28., 23:07 (CEST)
- Én személy szerint azért írtam oda fonetikusan is, mert a magyar társadalom 70% rosszul ejti ki a nevet, mert nem bah hanem báh (rövid á-val). Gondoltam ideírom. A többit meg már csak a kinézet kedvéért. Ha mindenképpen ragaszkodunk a bah kiejtéshez, akkor viszont a többit is le kéne fordítani Bach János Sebestyénre... (hmmm... Patak János Sebsetyén :-D) --NZs 2005. március 28., 23:43 (CEST)
- Sebasztián??? Nem SZ? --grin ✎ 2005. április 4., 10:56 (CEST)
Szerintem ez egy ésszerű kezdeményezés, hisz a Wikipédiát gyerekek is olvashatják, akik még nem tudnak idegen nyelveken, vagy pedig német nyelvtudással és nyelvérzékkel sem rendelkezők. Engem sokszor zavart, hogy - például - francia matematikusok nevéhez nincs kiejtési útmutató matematikai cikkekben (pl. hogy kell ejteni Desarques-t, Dandelint vagy éppen Ceva nevét [ő olasz, de akkor is]). Dandelin-banben máig is vagyok biztos (Dandölen? Dandölin?). Itt van például Łukasievits [lengyel] is (Jukasevics? Jukasevic? Lukasevics?). Meg Smullyan [finnn]. Gubb
- Az ötlet nem rossz, de akkor keresni kellene valami olyan rendszert, amivel minden hang leírható. Pl. hogy adjuk vissza az angol "th" hangot? Alensha 2005. március 28., 23:34 (CEST)
- Egyezzünk meg, hogy t-nek vagy sz-nek írjuk-e. Természetesen ha egy hang nincs a magyarban, azt úgysem tudjuk tökéletesen visszaadni (legfeljebb fonetikus abc segítségével, de azt legalább annyian nem tudják kiolvasni, mint ahányan németül nem tudnak). Ez nem a javaslat gyenge pontja, hanem a nyelvek közti szükségszerű különbség szükségszerű megjelenése. Gubb 2005. március 29., 00:06 (CEST)
- → X-SAMPA erre való, ugye (meg alapjában véve az IPA is, csak az nem mindenütt látszik). --grin ✎ 2005. április 4., 10:56 (CEST)
Amiben viszont nem vagyok biztos, az az, hogy pl. a Sachsen-Weimart lehet, hogy Szász-Weimar néven kellene emlegetni. --NZs 2005. március 28., 23:50 (CEST)
Kedves Alensha!
A rövid ás kiejtés magyarul modorosnak hat, mintahogy az ógörög hangsúlyokat sem énekeljük bele a beszédünkbe. Klj 2007. május 16., 21:28 (CEST)
- Már aki! Csak a saját nevedben beszélj, mert én például beleéneklem, az utolsó hajtottig... :o) – Bennó (beszól) 2007. május 16., 21:31 (CEST)
Hibák
[szerkesztés]A Jelentősége alatt oltári baromságok vannak összehordva:
1."Bach ezenfelül mestere volt különböző zeneszerzési technikáknak, pl. a kontrapunktikus szerkesztésnek, a polifóniának, ill. a harmóniáknak."
- Valamirevaló zeneszerző már a reneszánsz óta nem létezhet összhangzattani jártasság nélkül. Ha már kontrapunktikus szerkesztés, illő lenne megemlíteni a Fúga művészetét. A homofóniához a korálharmonizációit.
2."Voltak elméleti munkái is, ilyen pl. a Wohltemperiertes Klavier."
- A WTC nem elméleti munka, hanem egy didaktikai célokra is alkalmas műciklus.
3."Ő használta először a hüvelykujját billentyűsjáték közben."
"Már François Couprin is használta a hüvelykujját a clavisjátéknál."
4."Életében, ill. a halálát követő kb. 70 évben kevéssé ismerték (pl. a Máté-passió következő előadására 1829. március 29-én került sor, Felix Mendelsohn-Bartholdy vezényletével), ellentétben pl. Georg Friedrich Händellel vagy Georg Philipp Telemann-nal."
- Itt illene megjegyezni, hogy Mozart bizony nemegy WTC fúgát megharmonizált, Beethoven pedig, mint pianista, kitűnt Wohltemperiertes-játékával. Valamint, hogy a rokokó ízlésváltozás miért szorította háátérbe J.S. Bach muzsikáját. Mozart nem megharmonizálta, hanem meghangszerelte a fúgákat. Jgy
5."protestáns-lutheránus" helyett szebb lenne egyszerúen a szimpla lutheránus, vagy evangélikus.
6."Bach soha nem pihent meg; tudását mindig fejlesztette. Ezért ért el olyan eredményeket, melyeket mások nem." Ki volt ez az észlény, aki ezt beleírta?
Klj 2007. május 16., 21:47 (CEST)
Temperálás
[szerkesztés]Jó, tudom, még nincs kész, de:
„Bach dolgozta ki a ma is használatos egyenletesen temperált hangrendszert.” Ez biztosan nem igaz, és egy erősen vitatott kérdés mindenesetre, hogy Bach hogyan hangolta a hangszereit. Az Enwikin például sok érdekeset lehet erről olvasni – Villanueva vita 2009. szeptember 25., 12:11 (CEST)
- Igen, ez így igaz. Ez még a korábbi változatból maradt benne. A művészetéről szóló részt még erősen át kell dolgozni, de haladok-haladok . Az észrevételeket szívesen fogadom! – Istvánka posta 2009. szeptember 25., 12:16 (CEST)
Unokaöccséről kérdés
[szerkesztés]A tanuulóévei fejezet második mondata így kezdődik: Itt osztálytársai voltak unokaöccse Johann Ernst Bach... Ennek a Bach II-nek kellene okos embernek utána nézni forrásokban, mert ő akkor még meg sem született.
(Megjegyzés: az eredeti szövegbe a Bach és II közé beszúrtam egy space-t, amely szerkesztést azért nem vonok vissza, mert egyúttal kiemelt cikkbe nem illő elütéseket és helyesírási hibát is javítottam.) --Porrimaeszmecsere 2014. február 7., 22:59 (CET)
Johann Christoph képe
[szerkesztés]Ami itt szerepel, az Johann Christoph Bach I. képe, Sebastian bátyja Johann Christoph Bach III. volt.
Megjegyzés allapról áthoz
[szerkesztés]"Mühlhausenben írta meg a tanácsválasztás alkalmából készült Gott ist mein König, BWV 71-es kantátáját. Ez volt az első műve, amely nyomtatásban is megjelent. Erre az időre tehetjük a d-moll toccata és fúga keletkezését is."
Pár napja kaptam a kezembe Carl Geiringer Régizene c. könyvének II. kötetét, amelynek már az előszava is azzal a kérdéssel foglalkozik, hogy mik azok a !tények!, amik miatt kimondhatjuk, miért NEM Bach írta a d-moll toccata és fúgát. A könyv egyébként is elég ígéretesnek ígérkezik (mármint számomra, aki még nem olvastam), ajánlom mindenkinek! Mihelyt fény derül számomra e kérdés miértjét illetően, pár mondatban összegzem, és felteszem. Ha majd jónak látjátok, ki lehetne javítani ezt a bekezdést. Ne írjunk már hülyeséget.. :)
JG
- Én ezt úgy tanultam zenetöriből, hogy a "J. S. Bach: d-moll toccata és fúga orgonára" az a karaktersorozat, amiből csak a kettőspont igaz. Ugyanis nem J. S. Bach írta, eredetileg nem d-mollban van, nem toccata és fúga az eredeti címe, és nem orgonára íródott. – SzekelyGa Parla… 2018. február 17., 10:26 (CET)
Kiveszem ezt a dátumot, mivel nem ortodox illetőségű személyről van szó. Voxfax vita 2021. március 31., 10:55 (CEST)
- Visszatettem, ui. a protestáns államok, így Türingia is száz évvel a katolikus Gergely-naptár bevezetése után is azt használta. :( Voxfax vita 2021. március 31., 12:06 (CEST)