Content-Length: 106173 | pFad | http://lt.wikipedia.org/wiki/%C5%A0vitrigaila

Švitrigaila – Vikipedija Pereiti prie turinio

Švitrigaila

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Švitrigaila
Lietuvos didysis kunigaikštis
Gediminaičiai
Gimė ~1370 m.
Mirė 1452 m. vasario 10 d. (~82 metai)
Palaidotas (-a) Vilniaus katedroje
Tėvas Algirdas
Motina Julijona
Lietuvos didysis kunigaikštis
Valdė 1430 m. – 1432 m. (~2 metai)
Pirmtakas Vytautas
Įpėdinis Žygimantas I Kęstutaitis
Naugardo-Severskio kunigaikštis
Valdė 14051408, 14301435 m.
Pirmtakas Teodoras Liubartaitis
Kijevo kunigaikštis
Valdė 1435 m. – 1440 m. (~5 metai)
Pirmtakas Mykolas Simonaitis Alšėniškis
Įpėdinis Aleksandras Olelka
Vikiteka Švitrigaila

Boleslovas Švitrigaila (rašytiniuose šaltiniuose Svidryhajła, Świdrygiełło, Svitrigaylo, Svidrigailo, Swidrigailo, Boleslau Switrigail, g. apie 1370 m. – 1452 m. vasario 10 d.) – Lietuvos didysis kunigaikštis (14301432 m.). Lietuvos politikoje aktyviai reiškėsi nuo XIV a. paskutiniojo dešimtmečio iki savo mirties.

Švitrigaila buvo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo ir Tverės kunigaikštytės Julijonos sūnus. Motinos buvo pakrikštytas stačiatikiu. Kartu su Jogaila 1386 m. Krokuvoje perkrikštytas kataliku ir gavo krikščionišką Boleslovo vardą. Tuo metu jis valdė Polocką.

Lietuvos didysis kunigaikštis

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iškart po Vytauto mirties pareiškė pretenzijas į Lietuvos didžiojo kunigaikščio sostą. Po išrinkimo didžiuoju kunigaikščiu paskelbė apie visišką savo savarankiškumą ir ryšių su Lenkija nutraukimą. Šis žingsnis sukėlė Lenkijos pasipiktinimą ir 1430 m. pabaigoje (spalio – lapkričio mėn.) lenkai užėmė Podolę. 1430 m. lapkričio 7 d. tarp Lietuvos ir Lenkijos buvo sudarytos paliaubos iki kitų metų rugpjūčio 15 d. Pagal paliaubų sąlygas Lietuvai turėjo būti grąžintas Kamenecas, Smotričas, Červonogrodas. Lenkai šių sąlygų nesilaikė ir pilių Lietuvai atiduoti neskubėjo, dėl to Švitrigaila pradėjo puolimą, užėmė Zbražą, Kremenecą, Oleską, tačiau Smotričo paimti nepavyko. Liepos 3 d. Švitrigaila paprašė pagalbos iš Ordino, su kuriuo birželio 19 d. buvo sudaręs savitarpio pagalbos sutartį. Tuo tarpu spaudžiami lenkų lietuviai paliko Vladimirą ir Zbražą, lenkų bajorijos kariuomenė artėjo prie Lucko. Prie Stirės lietuvių kariuomenė pralaimėjo mūšį su lenkais. Po to lenkai apgulė Lucką. Rugpjūčio 13 d. lenkų puolimas prieš Lucką buvo atmuštas, buvo sudarytos trumpos paliaubos, kurių pabaigoje sudaryta Čartorisko sutartis. Švitrigaila nieko nežinojo apie pasunkėjusią Lenkijos padėtį. Kryžiuočiai rugpjūčio 17 d. paskelbė Lenkijai karą, rugpjūčio 23 d. įsiveržė į Lenkiją ir ėmė naikinti Niešavo, Inovroclavo, Vroclaveko apylinkes. Tuo pačiu metu moldavai užpuolė Lenkiją iš pietų ir siaubė Sniatino, Haličo ir Kameneco sritis.

Pilis Kremenece

Karas baigėsi sudarius Čartorisko sutartį, pagal kurią Podolė buvo padalinta tarp Lietuvos ir Lenkijos. Lenkijai atiteko Kamenecas, Smotiričas, Skala, Červonogrodas, Lietuvai – Braclavas, Sokolecas, Žvingorodas, Latičovas. Paliaubos buvo sudarytos iki 1433 m. birželio 24 d.

Švitrigaila pratęsė Vytauto Didžiojo siekius vainikuotis Lietuvos karaliumi, bet Lenkijos politikų pastangomis buvo nušalintas nuo valdžios. Rėmėsi daugiausia stačiatikiška LDK bajorija.

Švitrigaila
Gimė: 1370 m. Mirė: 1452 m. vasario 10 d.
Karališkieji titulai
Prieš tai:
Vytautas
Lietuvos didysis kunigaikštis

1430 - 1432
Po to:
Žygimantas I Kęstutaitis








ApplySandwichStrip

pFad - (p)hone/(F)rame/(a)nonymizer/(d)eclutterfier!      Saves Data!


--- a PPN by Garber Painting Akron. With Image Size Reduction included!

Fetched URL: http://lt.wikipedia.org/wiki/%C5%A0vitrigaila

Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy