Content-Length: 403126 | pFad | http://pl.wikipedia.org/wiki/FK_Borac_Banja_Luka

FK Borac Banja Luka – Wikipedia, wolna encyklopedia Przejdź do zawartości

FK Borac Banja Luka

Przejrzana
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Borac
Ilustracja
Pełna nazwa

Fudbalski Klub Borac

Barwy

           

Data założenia

4 lipca 1926

Liga

Premijer liga

Państwo

 Bośnia i Hercegowina

Siedziba

Banja Luka

Adres

Vladike Platona 6, 78000 Banja Luka, Republika Serbska

Stadion

Gradski stadion

Sponsor techniczny

Kelme

Prezes

Goran Lukić

Menedżer

Dejan Čato

Trener

Mladen Žižović

Asystent trenera

Bojan Puzigaća

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Trzeci
strój
Strona internetowa

Fudbalski Klub Boracbośniacki klub piłkarski z siedzibą w Banja Luce. Kilkukrotny zdobywca mistrzostwa Bośni i Hercegowiny oraz Pucharu Bośni i Hercegowiny, zdobywca Pucharu Jugosławii.

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Stary herb klubu obowiązujący w czasach SFRJ

Pomysł założenia klubu zrodził się prawdopodobnie w 1925 roku. W Banja Luce istniało już kilka małych klubów piłkarskich, głównie uczniowskich, studenckich i pracowniczych. Klub założyli sprzedawcy, m.in. Mile i Brane Stefanović, Nikola i Mile Pucar, Branko i Božidar Ilić, Rudi Hiter, Mustafa Softić, Zdravko Šerbl, Savo Novaković, Žarko Vranješević, Emil Zrelec. Po niemalże rocznej korespondencji z władzami uzyskano zgodę na powołanie klubu. Spotkanie założycielskie odbyło się 4 lipca 1926 roku. Podczas zgromadzenia przyjęto regulamin, który podpisali Mustafa Softić oraz Rudi Hiter, który został pierwszym prezesem klubu. Klub na początku funkcjonował pod nazwą Radnički sportski klub Borac (Robotniczy Klub Sportowy Wojownik). Nazwę klubu zaproponował Veselin Masleša, nawołując aby nawiązywała ona do walk o swoje prawa pracownicze[1]. Pierwszym sukcesem nowo powstałego klubu było zwycięstwo w 1928 roku w turnieju rozegranym w Sarajewie[2].

W 1941 klub zawiesił pod przymusem władz swoją działalność wraz z momentem przybycia do Banja Luki Ante Pavelicia, przywódcy NDH[2]. 23 czerwca 1945 mieszkańcy Banja Luki rozegrali pierwszy mecz piłkarski po zakończeniu II wojny światowej, co uznano za symboliczny powrót Boraca. Klub zmienił nazwę na Fudbalski klub Borac (Klub Piłkarski Borac). W 1950 rozpoczął rozgrywki w trzeciej lidze, awansując do drugiej ligi w 1958[3].  

Borac awansował do pierwszej ligi Jugosławii w sezonie 1961/62, jednak już po roku spadł z powrotem do drugiej ligi[3]. Ponowny awans do najwyższej ligi klub uzyskał w sezonie 1970/71 i tym razem rozegrał w pierwszej lidze cztery sezony z rzędu[4].

Sezon 1974/75 Borac spędził w drugiej lidze. Dzięki dobrej grze powrócił do pierwszej ligi i tym razem utrzymał się w niej przez 5 sezonów - do 1980 roku. Ponadto w 1975 dotarł do finału Pucharu Jugosławii, gdzie przegrał z Hajdukiem Split 0:1. Ponieważ Hajduk zdobył w tamtym sezonie również mistrzostwo Jugosławii, wystartował w bardziej prestiżowym Pucharze Mistrzów, natomiast Borac wziął udział w Pucharze Zdobywców Pucharów w sezonie 1975/76. W pierwszej rundzie drogą losowania trafił na luksemburski klub US Rumelange. Borac po dwóch efektownych zwycięstwach (9:0 i 1:5) awansował do 1/8 finału, gdzie zmierzył się z belgijskim klubem RSC Anderlecht, późniejszym zdobywcą trofeum. Anderlecht wygrał pierwsze spotkanie 3:0. Rewanż rozgrywany w Banja Luce Borac wygrał tylko 1:0 i odpadł z rozgrywek[5].  

Następne 9 sezonów Borac spędził w drugiej lidze. W 1988 roku klub osiągnął swój największy sukces na arenie krajowej w czasach SFRJ – po zwycięskim 1:0 finale z Crveną zvedzą zdobył Puchar Jugosławii, pozostając przy tym cały czas klubem drugoligowym[6]. Dzięki temu drugi raz klub mógł zagrać w rozgrywkach międzynarodowych – w Pucharze Zdobywców Pucharów w sezonie 1988/89. Borac odpadł z turnieju już po pierwszej rundzie. Przeciwnikiem zespołu z Banja Luki był zwycięzca Pucharu ZSRR, Metalist Charków. Pierwszy mecz wygrali Jugosłowianie wynikiem 2:0, jednak w Charkowie przegrali aż 4:0 odpadając z turnieju[7].

Od 1989 roku do momentu wybuchu wojny domowej w 1992, klub nieprzerwanie rozgrywał spotkania na pierwszym poziomie rozgrywek. W sezonie 1990/91 Borac zajął najwyższe w swojej historii startów w lidze piłkarskiej SFRJ, czwarte miejsce[8]. W 1992 Borac wygrał Puchar Europy Środkowej, znany także pod nazwą Puchar Mitropa. Jednocześnie to była ostatnia edycja tych rozgrywek[9][10]. Po sezonie 1991/92 Borac wycofał się z rozgrywek ligi SFRJ[11][12]. W latach 1992-1995 zespół z Banja Luki rozgrywał swoje mecze w miejscowości Valjevo w dzisiejszej Serbii. Klub w tym okresie rozegrał 116 spotkań w ligach Federalnej Republiki Jugosławii[13]. W tym czasie klub zaczął brać również udział w rozgrywkach o Puchar Republiki Serbskiej, który to został zdobyty przez Boraca czterokrotnie[14].

Na podstawie Układu w Dayton w 1995 roku ogłoszono powstanie Bośni i Hercegowiny oraz zakończenie wojny. Do sezonu 1999/2000 regularnie zmieniano format i ilość uczestników rozgrywek o mistrzostwo kraju. Dopiero od sezonu 2000/2001 powstała Premijer liga Bosne i Hercegovine, jako odpowiednik polskiej Ekstraklasy. Jako niższy stopień rozgrywek ustalono dwie ligi będące odpowiednikami polskiej 1. ligi - 1. ligę Federacji Bośni i Hercegowiny oraz 1. ligę Republiki Serbskiej[15]. Borac może poszczycić się pięciokrotnie zdobytym tytułem mistrza Republiki Serbskiej, jako że Banja Luka jest stolicą Republiki Serbskiej[14].

W pierwszej lidze Bośni i Hercegowiny Borac zadebiutował w sezonie 2002/03, zajmując 7 miejsce[16]. W sezonie 2003/04 klub dotarł do finału Pucharu Bośni i Hercegowiny, gdzie po remisie 1:1 przegrał 2:4 w konkursie rzutów karnych z klubem Modriča Maxima. W sezonie 2009/2010 Borac wygrał puchar kraju, po wygranym dwumeczu finałowym z Željezničarem dzięki golom zdobytym na wyjeździe (1:1 u siebie i 2:2 na wyjeździe)[17]. W sezonie 2010/2011 klub został po raz pierwszy mistrzem Bośni i Hercegowiny[18], a 10 lat później powtórzył to osiągnięcie[19].

Dzięki dobrym wynikom w rozgrywkach ligowych, Borac po 18 latach przerwy mógł przystąpić do rozgrywek międzynarodowych. Jako zwycięzca pucharu w sezonie 2010/11 przystąpił do eliminacji do Ligi Europy. Klub z Bośni odpadł po pierwszym dwumeczu ze szwajcarskim klubem Lausanne-Sport. Jako mistrz kraju w sezonie 2011/12 Borac po raz pierwszy w historii przystępował do eliminacji do Ligi Mistrzów, gdzie po raz kolejny uległ w pierwszym dwumeczu, tym razem izraelskiej drużynie Maccabi Hajfa. W sezonie 2012/13 Borac odpadł z eliminacji do Ligi Europy w pierwszej rundzie kwalifikacyjnej po dwumeczu z czarnogórskim Čelikiem Nikšić w wyniku niekorzystnej różnicy bramek zdobytych na wyjeździe[20].

Na kolejne występy w Europie Borac musiał czekać do pandemicznego sezonu 2020/21, gdzie w eliminacjach do Ligi Europy pokonał w 1 rundzie Sutjeskę Nikšić, ulegając jednak w rundzie drugiej portugalskiemu Rio Ave[21]. Rok później zespół wziął udział w eliminacjach do Ligi Mistrzów, przegrywając po dogrywce z rumuńskim zespołem CFR Cluj. Po raz pierwszy Borac nie odpadł całkowicie z eliminacji, a mógł rozpocząć od drugiej rundy eliminacje do nowoutworzonych rozgrywek UEFA, Ligi Konferencji. Zespół z Banja Luki nie wykorzystał jednak tej szansy, remisując u siebie 0:0 i przegrywając na wyjeździe 4:0 z północnoirlandzkim klubem Linfield[22]. W sezonie 2022/23 klub odpadł po pierwszej rundzie eliminacji Ligi Konferencji, przegrywając w serii rzutów karnych z B36 Tórshavn, klubem z Wysp Owczych[23].

W 2024 nowym prezesem klubu został Goran Lukić[24].

W sezonie 2023/24 Borac zdobył po raz trzeci mistrzostwo kraju[25]. Jednocześnie zespół prowadzony przez Vinko Marinovicia dotarł do finału pucharu, gdzie w dwumeczu uległ Zrinsjkiemu, dwukrotnie wynikiem 1:0[26].

11 czerwca 2024 z klubu odszedł Marinović, a nowym trenerem został Mladen Žižović[27].

W sezonie 2024/25 Borac rozpoczął eliminacje do europejskich rozgrywek od eliminacji do Ligi Mistrzów, w pierwszej rundzie wygrywając po konkursie rzutów karnych z albańskim klubem Egnatia Rrogozhinë[28][29], w drugiej przegrywając z greckim PAOK[30]. Porażka ta zdegradowała Boraca do eliminacji do Ligi Europy, gdzie w trzeciej rundzie podejmował on farerski KÍ Klaksvík, wygrywając po dogrywce i awansując do czwartej rundy kwalifikacji[31][32]. Czwarty dwumecz w tym sezonie rozgrywany był z węgierskim klubem Ferencvárosi TC. Klub z Bośni i Hercegowiny przegrał w rzutach karnych, jednakże porażka w IV rundzie kwalifikacji Ligi Europy daje przegranemu klubowi możliwość występów w fazie ligowej Ligi Konferencji[33].

W Lidze Konferencji w sezonie 2024/25 Borac dotychczas wygrał z cypryjskim klubem APOEL[34], austriackim LASK[35], zremisował z greckim Panathinaikosem[36] oraz przegrał z islandzkim Víkingurem Reykjavík[37] i irlandzkim Shamrock Rovers[38].

Inne informacje

[edytuj | edytuj kod]

Kibice

[edytuj | edytuj kod]

Lešinari

[edytuj | edytuj kod]
Logo Lešinari

W 1987 roku założona została grupa kibiców Lešinari (Sępy). Była ona jedną z największych grup kibicowskich w byłej Jugosławii, a obecnie jest jedną z największych w Bośni i Hercegowinie. Lešinari prowadzą zorganizowany doping na trybunie północnej, korzystając z bębnów, niekiedy także rac oraz petard. Charakterystycznym dla grupy jest fakt tworzenia indywidualnych opraw na niemalże każde spotkanie domowe zespołu. Grupa organizuje także zorganizowane wyjazdy na mecze wyjazdowe[39].

Pierwszym hymnem klubu był utwór “Banjalučki Borac” z 1972 roku, autorstwa Mustafy Mujezinovicia[40].

Obecnie za hymn klubu uważa się utwór zespołu Medeni Mesec, "Borac". Utwór ten jest odtwarzany przed i po każdym spotkaniu domowym klubu oraz po zdobytych bramkach[41].

Stadion

[edytuj | edytuj kod]
Widok na Stadion Miejski w Banja Luce z lotu ptaka

Borac rozgrywa swoje spotkania na Stadionie Miejskim w Banja Luce. Obiekt może pomieścić 9730 kibiców. Posiada trzy trybuny, w tym jedną krytą[42]. W 2022 roku prezydent Republiki Serbskiej Milorad Dodik zapowiedział budowę nowego stadionu w Banja Luce, który miałby pełnić funkcję stadionu narodowego Republiki Serbskiej[43].

Relacje z innymi zespołami

[edytuj | edytuj kod]

W ostatnich latach naturalnymi rywalami Boraca są najmocniejsze zespoły w lidze, głównie z terenów Federacji Bośni i Hercegowiny. Mecze z tymi klubami bardzo często określane są derbami, jak np. spotkania z Zrinjskim[44], FK Sarajevo[45] czy Željezničarem[46].

Derbami Krajiny określane są spotkania przeciwko Rudarowi Prijedor[47].

Borac ma oficjalną zgodę kibicowską oraz dobre relacje z serbskim klubem Vojvodina Novi Sad[48][49].

Banja Luka

[edytuj | edytuj kod]

Lokalnym rywalem Boraca jest klub FK BSK Banja Luka, który aktualnie występuje w 1. lidze Republiki Serbskiej[50][51][52]. W 2022 kluby podpisały porozumienie o wzajemnej współpracy[53]. Inne kluby z Banja Luki to FK Naprijed, z którym Borac także ma oficjalną umowę o współpracy[54] oraz Željezničar.

Skład

[edytuj | edytuj kod]

Stan na 28 listopada 2024[55].

Nr Poz. Piłkarz
1 BR Macedonia Północna Damjan Siskovski
2 OB Holandia Bart Meijers
4 OB Serbia Nikola Pejović
5 PO Macedonia Północna Boban Nikolov
6 OB Chorwacja Niko Datković
7 NA Serbia Nikola Srećković
8 PO Słowenia Aleks Pihler
9 NA Bośnia i Hercegowina Esmir Hasukić
10 NA Bośnia i Hercegowina David Vuković
11 NA Bośnia i Hercegowina Damir Hrelja
13 BR Serbia Filip Manojlović
15 PO Bośnia i Hercegowina Srđan Grahovac (kapitan)
16 OB Kolumbia Sebastián Herrera
18 OB Bośnia i Hercegowina Aleksandar Subić (drugi wicekapitan)
20 OB Bośnia i Hercegowina Zoran Kvrzić
21 BR Bośnia i Hercegowina Nikola Ćetković
Nr Poz. Piłkarz
22 NA Bośnia i Hercegowina David Čavić
23 PO Bośnia i Hercegowina Stojan Vranješ (wicekapitan)
24 OB Jurich Carolina
27 NA Bośnia i Hercegowina Enver Kulašin
30 NA Słowenia Gregor Bajde
31 OB Bośnia i Hercegowina Savo Šušić
45 PO Serbia Petar Karaklajić
49 NA Bośnia i Hercegowina Stefan Marčetić
50 PO Bośnia i Hercegowina Sergej Bogdanić
51 PO Bośnia i Hercegowina Luka Misimović
77 PO Austria Stefan Savić
88 PO Chorwacja Dino Skorup
92 BR Bośnia i Hercegowina Nikola Miličević
93 OB Czarnogóra Marko Vukčević
98 PO Słowenia Sandi Ogrinec
99 NA Serbia Đorđe Despotović

Europejskie puchary

[edytuj | edytuj kod]

Legenda do wszystkich tabel:

  • Q – runda eliminacyjna, 1/16, 1/8, 1/4, 1/2 – odpowiednia faza rozgrywek, Grupa – runda grupowa, 1r gr – pierwsza runda grupowa, 2r gr – druga runda grupowa, F – finał, R – runda, PO – play-off
  • k. – rzuty karne, los. – losowanie, Dogr. – dogrywka, w. – zasada bramek strzelonych na wyjeździe
Sezon Rozgrywki Runda Przeciwnik Dom Wyjazd Ogólnie
1975/76 Puchar Zdobywców Pucharów 1R Luksemburg Rumelange 9–0 5–1 14–1
2R Belgia RSC Anderlecht 1–0 0–3 1–3
1988/89 Puchar Zdobywców Pucharów 1R Metalist Charków 2–0 0–4 2–4
2010/11 Liga Europy 2Q Szwajcaria Lausanne Sports 1–1 0–1 1–2
2011/12 Liga Mistrzów 2Q Izrael Maccabi Hajfa 3–2 1–5 4–7
2012/13 Liga Europy 1Q Czarnogóra Čelik Nikšić 2–2 1–1 3–3, w.
2020/21 Liga Europy 1Q Czarnogóra Sutjeska Nikšić 1–0 (D)
2Q Portugalia Rio Ave 0–2 (D)
2021/22 Liga Mistrzów 1Q Rumunia CFR Cluj 2–1 1–3 3–4, Dogr.
Liga Konferencji Europy 2Q Irlandia Północna Linfield 0–0 0–4 0–4
2022/23 Liga Konferencji Europy 1Q Wyspy Owcze B36 Tórshavn 2–0 1–3 3–3, k: 3–4
2023/24 Liga Konferencji Europy 2Q Austria Austria Wiedeń 1–2 0–1 1–3
2024/25 Liga Mistrzów 1Q Albania Egnatia Rrogozhinë 1–0 1–2 2–2 k: 4–1
2Q Grecja PAOK 0–1 2–3 2–4
Liga Europy 3Q Wyspy Owcze KÍ Klaksvík 3–1 1–2 4–3, Dogr.
PO Węgry Ferencvárosi TC 1–1 0–0 1–1, k: 2–3
Liga Konferencji Faza
ligowa
Austria LASK Linz 2–1 (D) 20. miejsce
Cypr APOEL 1–0 (W)
Cypr Omonia Nikozja 0–0 (D)
Irlandia Shamrock Rovers 0–3 (W)
Grecja Panathinaikos 1–1 (D)
Islandia Víkingur Reykjavík 0–2 (W)
1/16 Słowenia Olimpija Lublana

Osiągnięcia

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Нека се зове Борац | ФК БОРАЦ [online], 19 lipca 2023 [dostęp 2024-11-28] (serb.).
  2. a b Први пехар и забрана рада клуба 1941. | ФК БОРАЦ [online], 19 lipca 2023 [dostęp 2024-11-28] (serb.).
  3. a b Обнова клуба и први улазак међу прволигаше | ФК БОРАЦ [online], 19 lipca 2023 [dostęp 2024-11-28] (serb.).
  4. Други пут прволигаши | ФК БОРАЦ [online], 19 lipca 2023 [dostęp 2024-11-28] (serb.).
  5. Финале купа и први европски наступи | ФК БОРАЦ [online], 19 lipca 2023 [dostęp 2024-11-28] (serb.).
  6. Друголигаш освојио куп Југославије | ФК БОРАЦ [online], 19 lipca 2023 [dostęp 2024-11-28] (serb.).
  7. Други излазак у Европу | ФК БОРАЦ [online], 19 lipca 2023 [dostęp 2024-11-28] (serb.).
  8. Season 1990-91 – Historical Lineups [online] [dostęp 2024-11-28] (ang.).
  9. Европски трофеј | ФК БОРАЦ [online], 19 lipca 2023 [dostęp 2024-11-28] (serb.).
  10. Mitropa Cup [online], www.rsssf.org [dostęp 2024-11-28].
  11. Season 1991-92 – Historical Lineups [online] [dostęp 2024-11-28] (ang.).
  12. Season 1992-93 – Historical Lineups [online] [dostęp 2024-11-28] (ang.).
  13. Борац у Србији, финале Купа Републике Српске | ФК БОРАЦ [online], 19 lipca 2023 [dostęp 2024-11-28] (serb.).
  14. a b Борац у Србији, финале Купа Републике Српске | ФК БОРАЦ [online], 19 lipca 2023 [dostęp 2024-11-28] (serb.).
  15. Istorija [online], www.nfsbih.ba [dostęp 2024-11-28] (bośn.).
  16. Iordan Tsirov, Dragoljub Jovanović: Bosnia-Hercegovina 2002/03. rsssf.com. [dostęp 2021-05-27]. (ang.).
  17. Igor Kramarsic, Dragan Krsmanovic, Dragoljub Jovanovic, Ranko Arezina: Bosnia-Hercegovina - Cup Histories. rsssf.com. [dostęp 2021-05-27]. (ang.).
  18. Igor Kramarsic, Zoran Stojakovic: Bosnia-Herzegovina - List of Champions. rsssf.com. [dostęp 2021-05-27]. (ang.).
  19. Borac prvak Bosne i Hercegovine!. nfsbih.ba, 2021-05-23. [dostęp 2021-05-27]. (bośn.).
  20. Европа након 18 година | ФК БОРАЦ [online], 19 lipca 2023 [dostęp 2024-11-28] (serb.).
  21. N.T.V. Arena, Rio Ave na samom kraju slomio Borac [online], NTV Arena, 17 września 2020 [dostęp 2024-11-28] (bośn.).
  22. Mecze - FK Borac (Banja Luka) [online], www.90minut.pl [dostęp 2024-11-28].
  23. B36 Tórshavn - FK Borac Banja Luka, Jul 14, 2022 - UEFA Conference League Qualifiers - Match sheet [online], www.transfermarkt.com [dostęp 2024-11-28] (ang.).
  24. IZGLEDA DA JE GOTOVO Banjalučki privrednik će biti novi predsjednik Borca [online], Srpskainfo, 14 stycznia 2024 [dostęp 2024-11-28] (serb.).
  25. Javna medijska ustanova JMU Radio-televizija Vojvodine, Borac iz Banjaluke šampion BiH, Vojvodina čestitala bratskom klubu [online], JMU Radio-televizija Vojvodine [dostęp 2024-11-28] (serb.).
  26. HŠK Zrinjski po treći put osvojio Kup Bosne i Hercegovine [online], www.nfsbih.ba, 23 maja 2024 [dostęp 2024-11-28] (bośn.).
  27. Banjaluka.com, Zvanično: Borac imenovao novog trenera! [online], Banjaluka, 11 czerwca 2024 [dostęp 2024-11-28] (bośn.).
  28. Европски реванш: Уз добру игру до наредне рунде | ФК Борац [online], 15 lipca 2024 [dostęp 2024-11-28] (serb.).
  29. Борчев европски пут: Историјска побједа у Елбасану | ФК Борац [online], 18 lipca 2024 [dostęp 2024-11-28] (serb.).
  30. Наш европски пут: Пораз у Бањалуци уз декор за памћење | ФК Борац [online], 1 sierpnia 2024 [dostęp 2024-11-28] (serb.).
  31. Европски пут: Пораз у Торшавну, одлука пада у Бањалуци | ФК Борац [online], 8 sierpnia 2024 [dostęp 2024-11-28] (serb.).
  32. Европски пут: Борчева ноћ за историју | ФК Борац [online], 16 sierpnia 2024 [dostęp 2024-11-28] (serb.).
  33. Европски пут: Наш Борац игра Конференцијску лигу! | ФК Борац [online], 30 sierpnia 2024 [dostęp 2024-11-28] (serb.).
  34. Конференцијска лига: Чудесна ноћ у Никозији | ФК Борац [online], 26 października 2024 [dostęp 2024-11-28] (serb.).
  35. Borac Banja Luka - LASK 2:1 [online], www.flashscore.pl [dostęp 2024-11-28].
  36. УЕФА Конференцијска лига: Борчева историјска ноћ | ФК Борац [online], 4 października 2024 [dostęp 2024-11-28] (serb.).
  37. Víkingur (Reykjavík) 2-0 FK Borac (Banja Luka) [online], www.90minut.pl [dostęp 2024-11-28].
  38. Шамрок Роверс - Борац 3:0 | ФК Борац [online], 13 grudnia 2024 [dostęp 2024-12-15] (serb.).
  39. Лешинари Бања Лука — Сајт навијача Бањалучког Борца [online] [dostęp 2024-11-28].
  40. Napisana prije 52 godine: Poslušajte prvu himnu FK Borac VIDEO – BL Portal [online], www.bl-portal.com [dostęp 2024-11-28] (bośn.).
  41. FK Borac Banjaluka [HIMNA]. BorikBLok TV 2019-04-07. [dostęp 2024-11-28].
  42. Stadion Gradski Banja Luka – Stadiony.net [online], stadiony.net [dostęp 2024-11-28].
  43. BiH: Powstanie nowy stadion narodowy Republiki Serbskiej [online], stadiony.net [dostęp 2024-11-28].
  44. l, WWin liga BiH: Prvi derbi protiv Borac završen bez pobjednika [online], HŠK Zrinjski Mostar, 15 września 2024 [dostęp 2024-11-28].
  45. (NAJAVA/VIDEO) Revanš derbi: Sarajevo i Borac u borbi za tri ogromna boda | MeridianSportBH [online], 19 kwietnia 2024 [dostęp 2024-11-28] (ang.).
  46. Filip Makrić, Kraj u Banjaluci: Borac sa 1:0 riješio derbi (FOTO, VIDEO) [online], Nezavisne novine, 20 października 2024 [dostęp 2024-11-28] (serb.).
  47. Krajiški derbi za početak Premijer lige BiH, a "Marakana" za evropski start [online], Mondo Bosna, 25 lipca 2020 [dostęp 2024-11-28] (ang.).
  48. Лешинари [online] [dostęp 2024-11-28].
  49. Miloš Subotin, Today, Vojvodina FC and Borac from Banjaluka signed a memorandum about cooperation [online], ФК Војводина, 8 czerwca 2024 [dostęp 2024-11-28] (ang.).
  50. FK BSK Banja Luka - Profil klubu [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-11-28].
  51. Banjaluka ne brine za fudbalsku budućnost: [online], www.atvbl.rs [dostęp 2024-11-28] (bośn.).
  52. N.N, Kup RS: Banjalučki derbi Borca i BSK-a [online], Nezavisne novine, 20 sierpnia 2024 [dostęp 2024-11-28] (serb.).
  53. ZA JAČI BANJALUČKI FUDBAL: BORAC I BSK IDU ZAJEDNIČKIM PUTEM | ФК Борац [online], 19 września 2022 [dostęp 2024-11-30] (serb.).
  54. ФК Борац и ФК Напријед заједно иду напријед | ФК Борац [online], 19 kwietnia 2024 [dostęp 2024-11-30] (serb.).
  55. https://www.transfermarkt.pl/fk-borac-banja-luka/kader/verein/3900/saison_id/2024/plus/1

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]










ApplySandwichStrip

pFad - (p)hone/(F)rame/(a)nonymizer/(d)eclutterfier!      Saves Data!


--- a PPN by Garber Painting Akron. With Image Size Reduction included!

Fetched URL: http://pl.wikipedia.org/wiki/FK_Borac_Banja_Luka

Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy