Content-Length: 111598 | pFad | http://pl.wikipedia.org/wiki/LGV_Est_europ%C3%A9enne

LGV Est européenne – Wikipedia, wolna encyklopedia Przejdź do zawartości

LGV Est européenne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
LGV Est européenne (kolor brązowy)

LN 6, Ligne Nouvelle 6 (Nowa Linia nr 6), także LGV Est européenne, często skracane do LGV Est – francuska linia kolejowa wysokich prędkości, docelowo łącząca Paryż z Strasburgiem. Linia będzie miała 406 km długości.

Linia umożliwia kursowanie pociągów z prędkościami do 350 km/h.

Budowa linii

[edytuj | edytuj kod]
Drugi etap linii

Konstrukcję LGV Est podzielono na dwa etapy:

  • jako pierwszy wybudowo odcinek z Vaires-sur-Marne na przedmieściach Paryża do Baudrecourt w departamencie Mozela, w pobliżu Metz i Nancy. W okolicach Baudrecourt linia została połączona z istniejącymi klasycznymi liniami Metz – Saarbrücken oraz Metz – Strasburg. Odcinek ten otwarto 10 czerwca 2007.
  • drugi odcinek połączy Baudrecourt z Vendenheim na przedmieściach Strasbourga. Do czasu jego otwarcia pociągi TGV do Strasburga będą docierać po klasycznej linii Metz – Strasburg, jadąc z prędkością 160 km/h. Otwarcie drugiego odcinka jest planowane nie wcześniej niż w roku 2016.

Poza budową nowej linii, wykonano lub planuje się wykonać również:

  • wybudowanie trzech nowych dworców na nowej linii:
  • modernizację klasycznych linii kolejowych, w szczególności między dworcem wschodnim w Paryżu i Vaires-sur-Marne oraz między Strasburgiem i Kehl,
  • modernizację dworców w centrach miast, do których dotrą pociągi TGV,
  • elektryfikację linii kolejowych w Wogezach, umożliwiającą pociągom TGV dotarcie do miast położonych w tym rejonie.

Po oddaniu linii do eksploatacji skróceniu uległy czasy podróży pociągiem do najważniejszych miast w północno-wschodniej Francji oraz w zachodnich Niemczech i Szwajcarii.

Trasa Czas przejazdu
przed otwarciem odcinka I
(dla najszybszego pociągu)
po otwarciu odcinka I
po otwarciu odcinka II
(planowany)
Paryż – Reims 1:25 0:45
Paryż – Metz 2:45 1:30
Paryż – Nancy 2:40
Paryż – Luksemburg 3:55 2:15
Paryż – Frankfurt nad Menem 6:20 3:45
Paryż – Strasburg 3:57 2:20 1:50
Paryż – Monachium 8:33 6:00 5:30
Paryż – Bazylea 5:00 4:00 3:30
Paryż – Zurych 6:00 5:00 4:30
Lille – Strasburg (5:23) 3:10 2:40
Lille – Meuse TGV - 1:45

Wykonawcy

[edytuj | edytuj kod]

Głównym inwestorem projektu jest RFF (Réseau ferré de France), zarządca infrastruktury kolejowej we Francji. Prace budowlane, podzielone na osiem części, prowadziły firmy SNCF, ISL, Tractebel, Scétauroute i Setec, które wygrały przetargi na ich realizację. Po raz pierwszy we Francji zastosowano system przetargowy przy budowie linii kolejowej. Tym niemniej całość prac przy budowie torowisk, sygnalizacji i sieci trakcyjnej była koordynowana przez SNCF.

Finansowanie

[edytuj | edytuj kod]
Skład TGV na linii LGV Est européenne

Projekt o łącznej wartości 3,125 mld €, został sfinansowany przez następujące podmioty:

Zaangażowanie władz samorządowych w projekt jest konsekwencją dekretu rządu Francji z marca 1997, regulującego funkcjonowanie RFF. Zabrania on finansowanie projektu postulowanego przez władze lokalne, jeśli przewidywane zyski nie gwarantują pokrycia kosztów inwestycji, o ile postulujący nie sfinansują częściowo inwestycji w takim stopniu, który zapewni, że wpływy z eksploatacji pokryją pozostające dla RFF koszty. Zapewnienie taboru kolejowego do obsługi linii jest już zadaniem przewoźników, przede wszystkim SNCF.

Budżet projektu zwiększył się o około 290 mln € w porównaniu z zakładanym w roku 1997, cała nadwyżka zostanie pokryta przez rząd Francji oraz RFF.

Szczególne cechy projektu

[edytuj | edytuj kod]

Budowa linii LGV Est européenne wyróżnia się spośród innych projektów tego typu, realizowanych wcześniej we Francji.

  • Oddanie do użytku pierwszego odcinka, planowane pierwotnie na rok 2006 zostało przełożone na rok 2007. Data uruchomienia drugiego odcinka pozostaje wciąż niepewna, mimo że prace przygotowawcze są bardzo zaawansowane.
  • Po raz pierwszy w finansowaniu linii TGV miały udział samorządy lokalne. Wysokość wkładu każdego z partycypantów ustalono po licznych negocjacjach, w funkcji zysku w czasie przejazdu nową linią do Paryża. Jest prawdopodobne, że ten sam sposób zostanie również zastosowany przy budowie drugiego odcinka linii.
  • Jest możliwe, że pociągi relacji Paryż – Niemcy pojadą przez Mannheim, włączony już w niemiecką sieć szybkiej kolei ICE, łączącej Monachium, Stuttgart i Frankfurt nad Menem, a nie przez Strasburg jak pierwotnie zakładano.
  • LGV Est européenne jest również najszybszą z istniejących linii, pozwalającą na osiąganie prędkości do 350 km/h. Jednak prędkość pociągów TGV wynosi tylko 320 km/h.
  • Jest to również pierwsza linia wysokich prędkości we Francji, po której mogą kursować pociągi inne niż TGV (w szczególności niemieckie pociągi ICE).

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]








ApplySandwichStrip

pFad - (p)hone/(F)rame/(a)nonymizer/(d)eclutterfier!      Saves Data!


--- a PPN by Garber Painting Akron. With Image Size Reduction included!

Fetched URL: http://pl.wikipedia.org/wiki/LGV_Est_europ%C3%A9enne

Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy