Content-Length: 101223 | pFad | http://pl.wikipedia.org/wiki/Lillian_Moller_Gilbreth

Lillian Moller Gilbreth – Wikipedia, wolna encyklopedia Przejdź do zawartości

Lillian Moller Gilbreth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lillian Moller Gilbreth
Ilustracja
Lillian Moller Gilbreth, 1921 r.
Data i miejsce urodzenia

24 maja 1878 r.
Oakland

Data i miejsce śmierci

2 stycznia 1972 r.
Phoenix

Zawód, zajęcie

psycholożka, inżynierka

Lillian Moller Gilbreth (ur. 24 maja 1878 r. w Oakland, zm. 2 stycznia 1972 r. w Phoenix) – amerykańska psycholożka, inżynierka, pionierka w stosowaniu psychologii do badań nad czasem i ruchem.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się 24 maja 1878 r. w Oakland[1] jako najstarsza z 9 dzieci. Skrajnie introwertyczna, korzystała z edukacji domowej, którą zapewniali jej rodzice, a dopiero w wieku 9 lat poszła do publicznej szkoły. Ze względu na chorowitość matki, spoczywał na niej często obowiązek zajmowania się domem i młodszym rodzeństwem. Chociaż dodatkowo jej ojciec nie był zwolennikiem edukacji wyższej kobiet, ukończyła licencjat (1900 r.) i studia magisterskie (1902 r.)[2] w dziedzinie literatury[3] na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley[1] i była pierwszą kobietą, która wygłosiła na tej uczelni tzw. commencement speech(inne języki) na rozdaniu dyplomów dla swojego rocznika. Przewidywała dla siebie karierę nauczycielki[2].

Pod wpływem męża Franka, który badał efektywność pracy, zaczęła również zajmować się tą tematyką. Wspólnie adaptowali nauki społeczne do inżynierii przemysłowej, skupiając się na pracownikach, a nie czynnikach pozaludzkich[1], przy czym ona sama była pionierką w stosowaniu psychologii do badań nad czasem i ruchem[4]. Na potrzeby badań na efektywnością pracy zajęła się psychologią stosowaną. W tej dziedzinie opublikowała w 1914 r. pracę doktorską, którą obroniła rok później na Uniwersytecie Browna[4].

Wraz z mężem używała nowatorskiego wówczas narzędzia, jakim był film, do analizowania działań i sugerowania usprawnień pod kątem efektywności pracy[3]. Gilbrethowie wspólnie opracowali metodę badania przebiegu i czasu trwania ruchów roboczych[4], która dostarczyła narzędzi do analizy ruchów i czasu ich trwania przy konkretnym zadaniu[1]. Publikowała artykuły i pisała książki na ten temat wraz z mężem[3], m.in. Motion Study (1911 r.). Jej wiedza psychologiczna uzupełniała perspektywę fizjologiczną i mechaniczną jej męża, co miało wpływ na książki Fatigue Study (1916 r.) and Applied Motion Study (1917 r.)[1].

Po jego niespodziewanej śmierci w 1924 r. udała się w jego zastępstwie na konferencję, na którą miał jechać, i wygłosiła przemówienie w jego zastępstwie. W następnych latach kontynuowała wspólnie rozpoczętą pracę. Opublikowała m.in. książki The Home-Maker oraz Her Job and Management in the Home, a także projektowała kuchnie indywidualnie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W okresie wielkiego kryzysu oraz II wojny światowej pracowała jako konsultantka dla rządu[3]. Wykładała również na Uniwersytecie Purdue (1935–1948), Newark College of Engineering (1941–1943) oraz University of Wisconsin (1955 r.)[1].

W 1921 r. została pierwszą kobietą, którą przyjęto do Society for Industrial Engineers, a później jako pierwsza kobieta otrzymała Hoover Medal(inne języki) (1966 r.) za służbę publiczną oraz działalność na polu inżynierii przemysłowej. W 1984 r. National Society of Professional Engineers oraz American Psychological Association doprowadziły do wydania w USA znaczka pocztowego z jej podobizną. W 1995 r. została wprowadzona do National Women's Hall of Fame[3].

Do jej najbardziej znanych innowacji należą półki w lodówce oraz kosz na śmieci otwierany nożnym pedałem[3]. Ślub z Frankiem Gilbrethem wzięła w 1904 r.[1] i wraz z nim miała 12 dzieci. Na podstawie historii dorastania w takim domu[3] dwoje z jej dzieci (Frank Jr. i Ernestine) opublikowały humorystyczne książki autobiograficzne: Cheaper by the Dozen (1949 r.) oraz Belles on Their Toes (1950 r.), które zekranizowano w 1950 i 1952 r.[1]

Zmarła 2 stycznia 1972 r. w Phoenix[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g h i Lillian Evelyn Gilbreth | Time management, Industrial engineering, Efficiency | Britannica [online], www.britannica.com [dostęp 2024-09-22] (ang.).
  2. a b Feminist Voices - Lillian Gilbreth [online], Feminist Voices [dostęp 2024-09-22] (ang.).
  3. a b c d e f g Lillian Moller Gilbreth [online], National Women's History Museum [dostęp 2024-09-22] (ang.).
  4. a b c Lillian Frank Gilbreth [online], nowestandardy.pl [dostęp 2024-09-22].








ApplySandwichStrip

pFad - (p)hone/(F)rame/(a)nonymizer/(d)eclutterfier!      Saves Data!


--- a PPN by Garber Painting Akron. With Image Size Reduction included!

Fetched URL: http://pl.wikipedia.org/wiki/Lillian_Moller_Gilbreth

Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy