Content-Length: 249688 | pFad | http://pl.wikipedia.org/wiki/Mormi_z%C5%82ocisty

Mormi złocisty – Wikipedia, wolna encyklopedia Przejdź do zawartości

Mormi złocisty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mormi złocisty
Catopuma temminckii
(Vigors & Horsfield, 1827)[1]
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ssaki

Podgromada

żyworodne

Infragromada

łożyskowce

Rząd

drapieżne

Rodzina

kotowate

Rodzaj

mormi

Gatunek

mormi złocisty

Podgatunki
  • C. t. temminckii (Vigors & Horsfield, 1827)[1]
  • C. t. moormensis (Hodgson, 1831)
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[25]

Zasięg występowania
Mapa występowania

Mormi złocisty[26], mormi[27][l], kot złoty azjatycki[27], azjatycki kot złocisty (Catopuma temminckii) – gatunek drapieżnego ssaka z podrodziny kotów (Felinae) w obrębie rodziny kotowatych (Felidae), jeden z dwóch gatunków swego rodzaju oprócz mormi borneańskiego. Wymienia się 3 podgatunki. Długość głowy i tułowia 66,2 do 105 cm, masa samic 8,5 kg, samców do 15,7 kg. Cechuje się znaczną zmiennością ubarwienia, najczęściej złotego bądź czerwonobrązowego, niekiedy w ciapki, na twarzy nosi białe pasy. Zasiedla lasy Azji Południowo-Wschodniej i sprawnie się wspina, ale poluje na ziemi, głównie na gryzonie, koczkodanowate, kanczyle, łuskonośne, ptaki. Ciąża trwa 78-80, matka rodzi najczęściej jedno kocię, rzadziej do trzech. Zagrażają mu wylesianie i polowania.

Budowa

[edytuj | edytuj kod]
Twarz zwierzęcia zdobią białe pasy

Długość głowy i tułowia mormi złocistego wynosi od 66,2 do 105 cm, czemu towarzyszy ogon mierzący pomiędzy 42,5 a 57,5 centymetra. Samiec osiąga masę ciała pomiędzy 12 a 15,7 kg, podczas gdy samica około 8,5 kg. W efekcie samiec waży więcej[28], jest też większy od samicy[25]. Czyni to mormi złocistego większym od mormi borneańskiego[29], nie wspominając o istotnie mniejszym lamparciku marmurkowym[30].

Mormi złociste wbrew swej nazwie różnią się kolorem futra. Może być ono jednobarwne: koloru złotego, brązu ciemnego, brązu bladego, cynamonu, szarości, jasnej czerwieni czy nawet czarne. Niekiedy też zdobią je ciemne ciapki i paski. Obserwuje się je w szczególności u mieszkańców niektórych części Chin[28] i Bhutanu. Mogą one tworzyć rozety. Mówi się wtedy o typie ocelota. Najczęściej jednak chodzi o złoto czy czerwony brąz. Brzuszna strona klatki, brzucha i przednich kończyn białe są z lekkim plamkowaniem[25].

Zwraca uwagę ciemny tył uszu, zaokrąglonych i krótkich. Z kolei w środku mają one kolor bladoszary. Twarz zwierzęcia ma także białą linię biegnącą do dołu z rogu oka, niezbyt długą, jak również inną białą linię ciągnącą od okolic nosa, porównywaną przez Sunquistów z wąsem[28].

Zwierzę podwija koniec ogona[25]. Ogon w dystalnej jednej trzeciej nosi na dole białawą pręgę[28]. Koniec ogona i kończyn są zaś czarne[25].

Systematyka

[edytuj | edytuj kod]
Najbliższym krewnym mormi złocistego jest mormi borneański

Gatunek po raz pierwszy zgodnie z zasadami nazewnictwa binominalnego opisali w 1827 roku brytyjscy zoolodzy Nicholas Aylward Vigors i Thomas Horsfield, umieszczając go w rodzaju Felis i nadając mu epitet gatunkowy temminckii[1]. Miejsce typowe to Sumatra, Indonezja[31][32]. Holotyp to czaszka i skóra młodocianego samca (sygnatura BMNH:Mamm:1855.12.24.250) ze zbiorów Muzeum Historii Naturalnej w Londynie[33]. Podgatunek (jako odrębny gatunek) po raz pierwszy zgodnie z zasadami nazewnictwa binominalnego opisał w 1831 roku angielski etnograf i przyrodnik Brian Houghton Hodgson, umieszczając nowo opisany takson w rodzaju Felis i nadając mu epitet gatunkowy moormensis[2]. Miejsce typowe to Nepal[8]. Holotyp to czaszka dorosłego samca (sygnatura BMNH:Mamm:GERM 118.a) ze zbiorów Muzeum Historii Naturalnej w Londynie[34]. Okaz typowy został przywieziony żywy do Wielkiej Brytanii jako podarunek premiera Nepalu[2].

C. temminckii czasami obejmuje C. badia jako podgatunek, ale analiza genetyczna wykazuje, że lepiej jest uważać te dwa gatunki za odrębne[35].

Mormi złocisty należy do rodzaju mormi[28]. Do tego rodzaju należy jeszcze inny gatunek, mianowicie mormi borneański, słabo poznany i bardzo rzadki[29]. W przeszłości zdarzało się różnym autorom zaliczać do tego samego rodzaju również lamparcika marmurkowego[36], niemniej obecnie gatunek ten umieszczany jest w odrębnym monotypowym rodzaju[30]. O odrębności świadczy odmienna budowa czaszki, ogona czy stawu skokowego[25].

Oba te rodzaje należą do podrodziny kotów w obrębie rodziny kotowatych[37].

Handbook of the Mammals of the World wyróżnia 3 podgatunki[28]:

  • C. t. dominicanorum Sclater, 1898,
  • C. t. temminckii, podgatunek nominatywny,
  • C. t. tristis Milne-Edwards, 1872[28].

Jednak ostatnie oceny wspierają podział na dwa podgatunki[8][35], dlatego autorzy Illustrated Checklist of the Mammals of the World (kontynuacji Handbook of the Mammals of the World) rozpoznają obecnie dwa podgatunkiC. t. temminckii i C. t. moormensis[35].

Etymologia

[edytuj | edytuj kod]

Tryb życia

[edytuj | edytuj kod]
Mormi złocisty, choć poluje zwykle na ziemi, świetnie się wspina

Aktywność mormi złocistego przypada raczej na noc, wtedy też wykonano 69% przedstawiających go zdjęć. Niemniej aktywny jest również w dzień[28] i zmierzchem. Badania w Parku Narodowym Phu Khieu wskazały dwa piki aktywności za dnia i wieczorem[25]. Wspina się świetnie, jednakże poluje prawdopodobnie na ziemi[28].

Rozród mormi złocistego nie został dobrze poznany. Wszystkie posiadane informacje pochodzą od zwierząt obserwowanych w niewoli[28]. Jest to i tak więcej niż w przypadku mormi borneańskiego, gatunku o rozrodzie nieznanym nauce[29]. Cykl miesiączkowy zmierzony u jednej z samic trwał 39 dni, przy czym 6 dni trwała ruja. Po współżyciu z samcem samica zachodzi w ciążę trwającą jakieś 78–80 dni. Po tym czasie wydaje na świat najczęściej pojedyncze kocię, aczkolwiek opisywano mioty liczące do 3 noworodków. Młode osiągają dojrzałość płciową w wieku 2 lat[28]. Pokolenie trwa 6 lat[25].

Rozmieszczenie geograficzne

[edytuj | edytuj kod]

Mormi złocisty występuje w południowej i południowo-wschodniej Azji, zamieszkując w zależności od podgatunku[35]:

Zasięg gatunku obejmuje następujące państwa: Bangladesz, Bhutan, Chińska Republika Ludowa, Indie, Indonezja, Kambodża, Laos, Malezja, Mjanma, Nepal, Tajlandia, Wietnam. Tereny te leżą na wysokości od poziomu morza do 3738 m w Bhutanie, a nawet 3960 m w Khangchendzonga w Indiach[25] w Himalajach[28].

Ekologia

[edytuj | edytuj kod]
Kotowate są hiperdrapieżnikami. Mormi złocisty także żywi się mięsem

Siedlisko mormi złocistego stanowią nizinne tropikalne lasy deszczowe bądź podzwrotnikowe wilgotne lasy wiecznie zielone, ale także suche lasy liściaste. Ponadto autorzy wspominają o okazjonalnych doniesieniach z terenów trawiastych, skalistych[28] czy porosłych krzewami. Widywano tego ssaka w lasach pofragmentowanych czy zdegradowanych działalnością ludzką, pojedynczą samicę znaleziono w resztkach lasu pomiędzy dwiema plantacjami kawy[25]. Różni to morgi złocistego od swego borneańskiego krewniaka, bardziej prawdopodobnie uzależnionego od lasów[29]. Zwierzę wydaje się prowadzić tryb życia bardziej naziemny niż sympatryczne z nim kotowate pantera mglista, pantera sundajska czy lamparcik marmurkowy[25].

Kotowate są hiperdrapieżnikami, ograniczającymi się w zasadzie do pokarmów mięsnych[37]. Dotyczy to również mormi złocistego. Na Półwyspie Malajskim w jadłospisie zwierzęcia odnotowano lutunga ciemnego, myszowate, kanczyle, ptaki[28], węże[25] i jaszczurki. Opisywano także zabijanie przez niego kóz, owiec, a nawet cieląt wołów. Odnośnie polowania występują wyłącznie informacje anegdotyczne[28] (to i tak więcej niż w przypadku mormi borneańskiego, o którego odżywianiu nie wiadomo kompletnie nic[29]), wedle których poluje on głównie na ziemi pomimo dobrej umiejętności wspinaczki[28].

Nie bardzo wiadomo, jakie zagęszczenie osiąga gatunek, dane z kamer wskazują na wartości podobne jak w przypadku pantery mglistej i sundajskiej czy lamparcika marmurkowego[25]. U tej pierwszej na 100 km² przypada między 0,3 a 5,14 osobnika[40], u sundajskiej od 0,8[41] do 1,9[42]. Poszczególne wyniki są jednak zmienne zależnie od miejsca. Odnotowane terytoria miały 33u samicy i 48 km² u samca, zachodząc obficie na terytoria sąsiadujących osobników[25].

Zagrożenia i ochrona

[edytuj | edytuj kod]
W zoo w Laosie

Całkowita liczebność gatunku spada, spadek mieści się prawdopodobnie między 20 a 30%. Największe spadki dotyczą Wietnamu i Chin, gdzie notowano go co prawda w 3 prowincjach, ale w pojedynczych miejscach. Prawdopodobnie w obu tych państwach mormi nie przetrwa długo[25].

IUCN po raz pierwszy rozpoznała gatunek w 1986, jeszcze w rodzaju Felis, uznała jednakowoż status za nieokreślony (I). Oceną taką powtórzyła w 1988, 1990 i 1994, w tym ostatnim umieszczając go już w rodzaju Catopuma. W 1996, powracając do Felis, organizacja uznała zwierzę za gatunek niższego ryzyka. W 2002 przyznała mu status gatunku narażonego na wyginięciu (VU), by w 2008 zmienić klasyfikację na gatunek bliski zagrożenia (NT), umieszczając go w tym ostatnim roku w rodzaju Pardofelis. W 2014 powtórzono klasyfikację jako NT, aczkolwiek blisko VU. IUCN wskazuje na ubóstwo danych pozwalających rzetelnie ocenić status gatunku. Obejmuje go załącznik I CITES. Polowań zakazano w Bangladeszu, Chinach, Indiach, Indonezji, Kambodży, kontynentalnej Malezji, Mjanmie, Nepale, Tajlandii i Wietnamie, nie zawsze jednak w krajach tych prawa się rzeczywiście przestrzega. Laos polowania limituje[25].

Zagrożenia czyhające na mori złocistego to polowania i niszczenie jego siedlisk, w szczególności wobec niezwykle wysokiego tempa wylesiania w Azji Południowo-Wschodniej[25]. Lasy zmieniane są w tereny użytkowane przez człowieka, siedliska niszczą tamy. W niektórych okolicach wzmaga się zabijanie zwierzęcia, przez co uzyskuje się części jego ciała i skóry na sprzedaż[25]. Swego czasu zabroniono handlu produktami z tygrysa, w tym jego kośćmi, używanymi niegdyś na dużą skalę w medycynie ludowej. Zakaz handlu tygrysimi kośćmi spowodował zastępowanie ich kośćmi innych kotowatych[37], także mormi złocistego. Skóry zdarte z mormi złocistego specjalnie malowano, by wyglądały na tygrysie. Ponadto zabijany jest nie tylko celem zysku z handlu, ale także z zemsty za polowania na drób. Jest także zjadany. Polowania nasilone są zwłaszcza w Chinach i Wietnamie, ale poluje na niego też rdzenna ludność Bangladeszu[25].

  1. Błędna identyfikacja Felis aurata Temminck, 1825.
  2. Miejsce typowe: Dardżyling, Indie[4]; holotyp: być może w zbiorach Muzeum Historii Naturalnej w Londynie; etymologia: łac. nigrescens, nigrescentis ‘czarniawy’, od nigrescere ‘być czarnym’, od niger ‘czarny’[5].
  3. Nomen nudum.
  4. Miejsce typowe: Chińska Republika Ludowa[8]; holotyp: zamontowana skóra dorosłego samca (sygnatura MNHN-ZM-MO-1867-535) ze zbiorów Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu[9]; etymologia: łac. tristis ‘smutny, ponury’[10].
  5. Miejsce typowe: Kuatun, Fujian, Chińska Republika Ludowa[8]; holotyp: czaszka i skóra samca (sygnatura BMNH:Mamm:1899.12.27.1)[12]; okaz typowy podarował ogrodowi zoologicznemu Towarzystwa Zoologicznego w Londynie 6 grudnia 1897 roku irlandzki ornitolog John David Digues La Touche, gdzie zwierzę żyło aż do śmierci 26 marca 1898 roku[13]; etymologia: Dominikanie, katolicki zakon męski[14].
  6. Miejsce typowe: Syczuan, Chińska Republika Ludowa[4][15]; lektotypy: czaszki dorosłego samca i samicy (sygnatury ZIN O. 6333 i ZIN S. 6174) ze zbiorów Muzeum Zoologicznego przy Instytucie Zoologicznym Rosyjskiej Akademii Nauk w Petersburgu; okaz typowy zebrany w 1894 roku[15]; Piotr Pietrowicz Siemionow-Tian-Szanskij (1827–1914), rosyjski geograf, badacz Azji Środkowej w latach 1856–1857, entomolog[16].
  7. Miejsce typowe: Syczuan, Chińska Republika Ludowa[4]; holotyp: skóra (sygnatura BMNH:Mamm:1908.6.13.2) ze zbiorów mUzeum Historii Naturalnej w Londynie; okaz typowy zebrał Mason Mitchell[18]; etymologia: Mason Mitchell, brytyjski ornitolog[19].
  8. Miejsce typowe: Weishi, Junnan, Chińska Republika Ludowa[4]; skóra, być może w zbiorach Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie[20]; etymologia: dr Rudolf Emil Mell (1878–1970) niemiecki entomolog, kolekcjoner, pedagog w Chinach[21].
  9. Miejsce typowe: Tengueh, południowo-zachodni Junnan, Chińska Republika Ludowa[4][8]; holotyp: skóra która znajdowała się w Royal Asiatic Society Museum w Szanghaju[8].
  10. Nowa nazwa dla Felis (Catopuma) melli Matschie, 1922.
  11. Kombinacja nazw; niepoprawna późniejsza pisownia Felis dominicanorum P.L. Sclater, 1898.
  12. Nazwa mormi używana jest również w odniesieniu do rodzaju Catopuma.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d N.A. Vigors & T. Horsfield. Descriptions of two Species of the genus Felis, in the collection of the Zoological Society. „The Zoological Journal”. 3, s. 451, 1827. (ang.). 
  2. a b c d B.H. Hodgson. Some Account of a new Species of Felis. „Gleanings in Science”. 3, s. 177, 1831. (ang.). 
  3. E. Blyth. Synoptical List of the Species of Felis inhabiting the Indian Region and the adjacent parts of Middle Asia. „Proceedings of the Zoological Society of London”. 1863, s. 185, 1863. (ang.). 
  4. a b c d e J.R. Ellerman & T.C.S. Morrison-Scott: Checklist of Palaearctic and Indian mammals 1758 to 1946. Wyd. 2. London: Trustees of the British Museum (Natural History), 1966, s. 312. (ang.).
  5. The Key to Scientific Names, nigrescens [dostęp 2023-12-24].
  6. J.E. Gray: Catalogue of the Specimens and Drawings of Mammals, Birds, Reptiles, and Fishes of Nepal and Tibet, presented by B. H. Hodgson, esq., to the British Museum. Wyd. 4. London: The Trustees, 1863, s. 3. (ang.).
  7. A. David. Rapport adressé a mm. les professeurs-administrateurs du Muséum d’histoire naturelle. „Nouvelles archives du Muséum d’histoire naturelle”. 7, s. 92, 1870. (fr.). 
  8. a b c d e f A.C. Kitchener, C. Breitenmoser-Würsten, E. Eizirik, A. Gentry, L. Werdelin, LA. Wilting, N. Yamaguchi, A.V. Abramov, P. Christiansen, C. Driscoll, J.W. Duckworth, W.E. Johnson, S.J. Luo, E. Meijaard, P O’Donoghue, J. Sanderson, K. Seymour, M. Bruford, C. Groves, M. Hoffmann, K. Nowell, Z. Timmons & S. Tobe. A revised taxonomy of the Felidae : The final report of the Cat Classification Task Force of the IUCN Cat Specialist Group. „Cat News”. Special Issue (80), s. 36–37, 2017. (ang.). 
  9. MO-1867-535, [w:] Mammals (ZM) [online], Muséum national d’Histoire naturelle [dostęp 2024-12-24] (fr. • ang.).
  10. The Key to Scientific Names, tristis [dostęp 2023-12-24].
  11. A. Milne-Edwards: Études pour servir a l’histoire de la faune mammalogique de la Chine. W: H. Milne-Edwards: Recherches pour servir à l’histoire naturelle des mammifères: comprenant des considérations sur la classification de ces animaux. T. 1. Paris: G. Masson, 1868–1874, s. 223, ryc. 31. (fr.).
  12. 1899.12.27.1. [w:] Data Portal [on-line]. Natural Museum History. [dostęp 2024-12-24]. (ang.).
  13. R.I. Pocock. The Marbled Cat (Pardofelis marmorata) and some other Oriental Species, with the Definition of a new Genus of the Pelidæ. „Proceedings of the Zoological Society of London”. 102 (3), s. 749, 1932. (ang.). 
  14. a b P.L. Sclater. Report on the Additions to the Society’s Menagerie in December 1897. „Proceedings of the Zoological Society of London”. 1898, s. 2, ryc. 1, 1898. (ang.). 
  15. a b А.В. Абрамов & Г.Ф. Барышников: Каталог типовых экземпляров коллекции Зоологического института АН СССР. Млекопитающие (Mammalia). Cz. 2: Выпуск 2. Хищные (Carnivora), хоботные (Proboscidea), десмостилии (Desmostylia). Ленинград: Наука, 1990, s. 16. (ros.).
  16. The Key to Scientific Names, semenovi [dostęp 2023-12-24].
  17. K.A. Satunin. Neue Katzenarten aus Central-Asien. „Ежегодникъ Эooлoгическагo Музея Императорскoй Акaдeмiи Нaукъ”. 9, s. 524, 1904. (niem.). 
  18. 1908.6.13.2. [w:] Data Portal [on-line]. Natural Museum History. [dostęp 2024-12-24]. (ang.).
  19. a b R. Lydekker. Exhibition of, and remarks upon, a skin of a Wild Cat from Sze-chuen. „Proceedings of the Zoological Society of London”. 1908 (2), s. 433, 1908. (ang.). 
  20. a b R. Mell. Beiträge zur Fauna Sinica. I. Die Vertebraten Südchinas; Feldlisten und Feldnoten der Säuger, Vögel, Reptilien, Batrachier. „Archiv für Naturgeschichte”. Abteilung A. 88 (10), s. 36, 1922. (niem.). 
  21. The Key to Scientific Names, melli [dostęp 2023-12-24].
  22. A. de C. Sowerby. A new cat from west China. „The China Journal of Science & Arts”. 2, s. 352, 1924. (ang.). 
  23. A.B. Howell. A new name for Felis (Catopuma) melli Matschie, and note on the nomenclature of Felis pardus centralis Lönnberg. „Proceedings of the Biological Society of Washington”. 39, s. 143, 1926. (ang.). 
  24. A.B. Howell. Mammals from China in the collections of the United States National Museum. „Proceedings of the United States National Museum”. 75, s. 33, 1929. (ang.). 
  25. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s J. McCarthy i inni, Catopuma temminckii, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2015, wersja 2021-3 [dostęp 2022-03-27] (ang.).
  26. W. Cichocki, A. Ważna, J. Cichocki, E. Rajska-Jurgiel, A. Jasiński & W. Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 134. ISBN 978-83-88147-15-9. (pol. • ang.).
  27. a b Zwierzęta: encyklopedia ilustrowana. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005, s. 158. ISBN 83-01-14344-4.
  28. a b c d e f g h i j k l m n o p 10. Asian Golden Cat, s. 141, w: M.E. & F.C. Sunquist, Family Felidae (Cats), [w:] D.E. Wilson & R.A. Mittermeier (redaktorzy), Handbook of the Mammals of the World, t. 1. Carnivores, Barcelona: Lynx Edicions, 2009, s. 54-169, ISBN 978-84-96553-49-1 (ang.).
  29. a b c d e 9. Bay Cat, s. 141, w: M.E. & F.C. Sunquist, Family Felidae (Cats), [w:] D.E. Wilson & R.A. Mittermeier (redaktorzy), Handbook of the Mammals of the World, t. 1. Carnivores, Barcelona: Lynx Edicions, 2009, s. 54-169, ISBN 978-84-96553-49-1 (ang.).
  30. a b 8. Marbled Cat, s. 141, w: M.E. & F.C. Sunquist, Family Felidae (Cats), [w:] D.E. Wilson & R.A. Mittermeier, Handbook of the Mammals of the World, t. 1. Carnivores, Barcelona: Lynx Edicions, 2009, s. 54-169, ISBN 978-84-96553-49-1 (ang.).
  31. D.E. Wilson & D.M. Reeder (redaktorzy): Species Catopuma temminckii. [w:] Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. [dostęp 2022-03-27].
  32. N. Upham, C. Burgin, J. Widness, M. Becker, J. Zijlstra & D. Huckaby: Catopuma temminckii (Vigors & Horsfield, 1827). [w:] ASM Mammal Diversity Database (Version 1.13) [on-line]. American Society of Mammalogists. [dostęp 2024-12-24]. (ang.).
  33. 1855.12.24.250. [w:] Data Portal [on-line]. Natural Museum History. [dostęp 2024-12-24]. (ang.).
  34. GERM 118.a. [w:] Data Portal [on-line]. Natural Museum History. [dostęp 2024-12-24]. (ang.).
  35. a b c d C.J. Burgin, D.E. Wilson, R.A. Mittermeier, A.B. Rylands, T.E. Lacher & W. Sechrest: Illustrated Checklist of the Mammals of the World. Cz. 2: Eulipotyphla to Carnivora. Barcelona: Lynx Edicions, 2020, s. 398. ISBN 978-84-16728-35-0. (ang.).
  36. J. Ross i inni, Pardofelis marmorata, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2020, wersja 2019-3 [dostęp 2020-03-06] (ang.).
  37. a b c M.E. & F.C. Sunquist, Family Felidae (Cats), [w:] D.E. Wilson & R.A. Mittermeier, Handbook of the Mammals of the World, t. 1. Carnivores, Barcelona: Lynx Edicions, 2009, s. 54-, ISBN 978-84-96553-49-1 (ang.).
  38. T.S. Palmer. Index Generum Mammalium: a List of the Genera and Families of Mammals. „North American Fauna”. 23, s. 165, 1904. (ang.). 
  39. B. Beolens, M. Watkins & M. Grayson: The Eponym Dictionary of Mammals. Baltimore: The Johns Hopkins University Press, 2009, s. 407–408. ISBN 978-0-8018-9304-9. (ang.).
  40. L. Grassman i inni, Neofelis nebulosa, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2021, wersja 2022-1 [dostęp 2022-03-24] (ang.).
  41. A. Hearn i inni, Neofelis diardi, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2015, wersja 2024-2 [dostęp 2024-11-23] (ang.).
  42. Jedediah Brodie, Anthony J. Giordano, Density of the Vulnerable Sunda clouded leopard Neofelis diardi in a protected area in Sabah, Malaysian Borneo, „Oryx”, 46 (3), 2012, s. 427–430 (ang.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • The Key to Scientific Names, J.A. Jobling (red.), [w:] Birds of the World, S.M. Billerman et al. (red.), Cornell Lab of Ornithology, Ithaca (ang.).








ApplySandwichStrip

pFad - (p)hone/(F)rame/(a)nonymizer/(d)eclutterfier!      Saves Data!


--- a PPN by Garber Painting Akron. With Image Size Reduction included!

Fetched URL: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mormi_z%C5%82ocisty

Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy