Гері Беккер
Ге́рі Сте́нлі Бе́ккер (англ. Gary Becker; 2 грудня 1930, Поттсвілл, Пенсільванія — 3 травня 2014, Чикаго[12]) — американський економіст.
Лауреат Нобелівської премії 1992 р. «за розповсюдження сфери мікроекономічного аналізу на цілий ряд аспектів людської поведінки і взаємодії, включаючи неринкову поведінку».[13] Навчався у Принстонському університеті, докторський ступінь здобув у Чиказькому університеті.
У 1967 був нагороджений медаллю Джона Бейтса Кларка.
На думку Беккера, економічний підхід дає цілісну схему для розуміння людської поведінки, до вироблення якої здавна і безуспішно прагнули багато поколінь вчених. За підрахунками Беккера інвестиції в людський капітал[джерело?] в США приносять вищу норму відсотка, ніж інвестиції в цінні папери.
У 1957 році вийшла книга Беккера «Економіка дискримінації», заснованої на його докторської дисертації, яка і відкрила новий розділ в економічній теорії. Теорія дискримінації описує створення дискримінації за рахунок специфічних переваг деяких агентів, які формують групу, які не бажають вступати в контакти з представниками іншої групи. Таким чином кожен економічно активний агент має схильність до дискримінації, що відображає коефіцієнт дискримінації, рівний тому, що готовий пожертвувати агент заради того, щоб не вступати в стосунки з представниками іншої групи. Беккер представив конкурентну модель ринку праці базованої на спостережуваних фактах неоднакової оплати праці білих і чорних працівників. Для цього він ввів у функції корисності роботодавців «пристрасть» до дискримінації. Ця робота врешті-решт дала поштовх цілої серії пояснень стійким відмінностей в заробітках.
У 1968 році вийшла стаття Беккера «Злочин і покарання: економічний підхід», в якій розроблено економічний підхід до аналізу злочинності, відкривши новий напрям економіка злочину і покарання, використовуючи економічний імперіалізм. Злочин як вид діяльності, яку деякі люди вибирають раціонально, порівнюючи очікувані вигоди і очікувані витрати у вигляді ймовірного арешту і покарання, з урахуванням свого суб'єктивного ставлення до ризику бути покараним.[13]
У 1962 році вийшла стаття Беккера «Інвестиції в людський капітал: теоретичний аналіз», а в 1964 році — книга «Людський капітал: теоретичний і емпіричний аналіз». У цих роботах економічний підхід дає цілісну схему для розуміння людської поведінки. Згідно з підрахунками Беккера, інвестиції в людський капітал в США приносять вищу норму відсотка, ніж інвестиції в цінні папери.
Людський капітал — це наявний у кожного запас знань, навичок, мотивацій. Інвестиціями в нього можуть бути: освіта, накопичення професійного досвіду, охорона здоров'я, географічна мобільність, пошук інформації.
Початкові інтереси дослідника полягали в оцінці економічної віддачі від освіти. Беккер першим здійснив статистично коректний підрахунок економічної ефективності освіти. Для визначення доходу, наприклад, від вищої освіти з довічних заробітків тих, хто закінчив коледж, віднімати довічні заробітки тих, хто не пішов далі середньої школи. Витрати навчання, поряд з прямими витратами (плата за навчання, гуртожиток і т. д.), Як головний елемент містять «втрачені заробітки», тобто дохід, не дополученний учнями за роки навчання. По суті втрачені заробітки вимірюють цінність часу учнів, витраченого на навчання, і є альтернативними витратами його використання.
У 1965 році вийшла стаття Беккера «Теорія розподілу часу», в якій формулюється по-новому теорія споживання, в якій сім'я (домогосподарство) виробляє основні товари — харчування, освіту і т. ін. За рахунок використання ринкових товарів і часу її членів, що також забезпечує первинне розподіл праці. Члени сім'ї пропонують свого часу на ринку праці за оплату, а її розмір забезпечує можливі витрати часу кожного споживача.
Гері Беккер є одним з основоположників сучасних досліджень домогосподарств. Він започаткував унітарний підхід до вивчення поведінки домогосподарства. Згідно з цим підходом домогосподарство діє як єдиний механізм, яким керує один лідер і єдина функція корисності визначає поведінку колективу людей, об'єднаних у домогосподарство. Рішення в домогосподарстві приймаються спільно, через що воно максимізує єдиний набір цілей для всіх його учасників.
У 1960 році виходить стаття Беккера «Економічний аналіз народжуваності», в якій аналізуються сім'я, включаючи шлюб, розлучення, народжуваність і соціальна захищеність. Основа для економіки домашнього господарства, яка вивчає споживання і трудові ресурси, є сімейні рішення, центр ухвалення яких є не індивід, а домогосподарство.
- «Економічна теорія дискримінації» (The Economics of Discrimination,1957);
- «Людський капітал» (Human Capital, 1964);
- «Теорія розподілу часу» (A Theory of the Allocation of Time, 1965);
- «Економічна теорія» (Economic Theory, 1971)
- «Економічний підхід до поведінки людини» («Pride and prejudice». The economic approach to human behavior, 1976)
- «Трактат про родину» (A Treatise on the Family, 1981)
За свої досягнення у сфері економічної теорії був нагороджений:
- 1965 — премія B.C. Войтинського Мічиганського університету
- 1967 — медаль Джона Бейтса Кларка
- 1968 — премія за професійні досягнення Чиказького університету
- 1985 — премія Френка Сейдмана
- 1987 — премія Джона Коммонса
- 1991 — премія Адама Сміта
- 1992 — Премія у сфері економічних наук пам'яті Альфреда Нобеля,
- 1997 — премія Папської академії наук
- 2000 — Національна наукова медаль США
- 2004 — премія Джона фон Неймана
- 2004 — премія Джейкоба Мінсера від Суспільства економіки праці
- 2007 — Президентська медаль Свободи
- 2008 — премія Бредлі від Фонду Бредлі
- Довбенко М. Бекер Гаррі Стенлі // Економічна енциклопедія: в трьох томах. Т. 1. / Редкол.: С. В. Мочерний (відп. ред.) – К.: Видавничий центр «Академія», 2000. с. 98-99. ISBN 966-580-077-9 (Т. 1)
- ↑ а б в г д е Robert D. Hershey Jr. Gary S. Becker, 83, Nobel Winner Who Applied Economics to Everyday Life, Dies // The New York Times / J. Kahn — Manhattan: New York Times Company, A. G. Sulzberger, 2014. — ISSN 0362-4331; 1553-8095; 1542-667X
- ↑ Nobel-winning U.S. economist Gary Becker dies at 83 - university // reuters.com — 2014.
- ↑ Nobel-winning economist Gary Becker dies at 83: university // Business Insider / H. Blodget — NYC: 2014.
- ↑ Samman A. THE 1930s AS BLACK MIRROR // Journal of Cultural Economy — Routledge, Taylor & Francis, 2012. — Vol. 5, Iss. 2. — P. 213–229. — ISSN 1753-0350; 1753-0369 — doi:10.1080/17530350.2012.660792
- ↑ Find a Grave — 1996.
- ↑ ANALYSIS SCRATCH MY BACK TRANSCRIPT OF A RECORDED DOCUMENTARY — BBC.
- ↑ Gary Becker - obituary // The Daily Telegraph / C. Evans — London: 2014. — ed. size: 622719 — ISSN 0307-1235; 1477-3805
- ↑ а б в г д е ж и к л м н п р с т у ф х ц ш щ ю я аа аб ав аг Математичний генеалогічний проєкт — 1997.
- ↑ а б www.pas.va
- ↑ NNDB — 2002.
- ↑ а б https://www.econometricsociety.org/society/organization-and-governance/fellows/memoriam
- ↑ Помер Нобелівський лауреат Гері Беккер. Архів оригіналу за 5 травня 2014. Процитовано 4 травня 2014.
- ↑ а б The Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel 1992. NobelPrize.org (амер.). Процитовано 17 грудня 2022.
Це незавершена стаття про науковця США. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |
- Народились 2 грудня
- Народились 1930
- Уродженці Поттсвілла (Пенсільванія)
- Померли 3 травня
- Померли 2014
- Померли в Чикаго
- Випускники Принстонського університету
- Випускники Чиказького університету
- Науковці Чиказького університету
- Співробітники Колумбійського університету
- Члени Папської академії наук
- Члени і члени-кореспонденти Національної академії наук США
- Члени Американської академії мистецтв і наук
- Члени Американського філософського товариства
- Нагороджені Президентською медаллю Свободи
- Нагороджені медаллю Джона Бейтса Кларка
- Нагороджені Національною медаллю науки США
- Лауреати Премії імені Нобеля з економіки
- Дійсні члени Економетричного товариства
- Почесні доктори Університету Маямі
- Економісти США
- Інститут Катона
- Президенти Американської економічної асоціації
- Економічна теорія
- Блогери США
- Автори нехудожньої літератури США XXI століття
- Лібертаріанці США
- Економісти