Главна страна
Сјајан чланак

Леонард Ојлер (нем. Leonhard Euler; Базел, 15. април 1707 — Санкт Петербург, 18. септембар 1783) био је швајцарски математичар и физичар. Живео је и радио у Берлину и Санкт Петербургу. Ојлер је дошао до великих открића у потпуно различитим областима као што су математичка анализа и теорија графова. Увео је у употребу велики број термина који се користе у савременој математици и унапредио математичку нотацију, посебно у оквиру анализе. Ојлер је заслужан за савремени запис математичке функције. Значајан допринос дао је и на пољима механике, оптике и астрономије.
Сматра се да је Ојлер један од врло значајних математичара 18. века и међу највећим математичарима свих времена. Такође је и један од најплоднијих — сачувано је око 900 његових радова. Ојлеров лик је неколико пута штампан на поштанским маркицама у Швајцарској, Немачкој и Русији, на новчаници од 10 швајцарских франака а астероид 2002 Ојлер је добио име у његову част. Лутеранска црква га је уврстила у свој календар светаца. Сећању на Ојлера су посветили 24. мај.
Добар чланак
Српска војска Крајине (скраћено СВК) била је оружана сила Републике Српске Крајине. Војска крајишких Срба основана је 17. октобра 1992. године. Настала је спајањем јединица Територијалне одбране Републике Српске Крајине (ТОРСК), дијелова Југословенске народне армије и Милиције Крајине. Оружане снаге састојале су се од копнене војске и ваздухопловства.
Реформа у јесен 1992. године ојачала је структуру СВК. Од тада се војска састојала од Главног штаба, штабних јединица, армијских корпуса, као и ваздухопловства и противвваздушне одбране. Уопштено, крајишки корпуси су се састојали од штаба, неколико бригада, артиљеријских дивизиона, противтенковских дивизиона, дивизиона ПВО итд. Истовремено, у неким корпусима су постојали специјални одреди, окплопни батаљони и итд, а у 11. корпусу је била Барањска дивизија, која се састојала од три бригаде и 11. оклопног пука. Основне корпусне јединице су биле бригаде. У СВК је било неколико врста бригада: лака пјешадијска, пјешадијска и моторизована. У љето 1995. године формиран је Корпус специјалних јединица, у чијем саставу су, према Давору Марјану, биле оклопна, специјална и гардијска бригада.
Српска војска Крајине престала је да постоји 1996. године, почетком интеграције Источне Славоније, Барање и Западног Срема у састав Хрватске.
Изабрани списак
Породица Сопрано је америчка криминалистичка драмска ТВ серија коју је креирао Дејвид Чејс. Серија прати лик Тонија Сопрана (Џејмс Гандолфини), италијанско-америчког мафијаша, који се бори са разним личним и професионалним препрекама и проблемима. Серија такође истражује односе Тонија Сопрана са члановима његове биолошке и криминалне породице, пре свега са супругом Кармелом (Еди Фалко) и његовим рођаком, штићеником Кристофером Молтисантијем (Мајкл Империоли). На почетку серије Тони отпочиње терапију са др Џенифер Мелфи (Лорејн Брако) након што је имао панични напад.
Серија је премијерно приказана 10. јануара 1999. на HBO-у, а приказивање је завршено 10. јуна 2007. Услиједило је емитовање у Сједињеним Америчким Државама као и на међународном нивоу. Осамдесет и шест епизода серије Поридице Сопрано емитовано је у шест сезона.
Вести
- 9. април — Кина и Европска унија уводе додатне царине на робу из САД као одговор на америчке царине . Кинеске царине су ступиле на снагу одмах, док европске царине ступају на снагу 15. априла.
- 8. април — У урушавању крова дискотеке у Санто Домингу у Доминиканској Републици, погинуло је више од 113 људи.
- 5. април — Сједињене Државе су по наредби председника Доналда Трампа увеле царину од 10% за увоз робе у САД из свих других држава, док је за поједине државе царина још виша. Србија, Босна и Херцеговина и Северна Македонија су међу државама са највишим царинама, са 37%, 36% и 33% респективно.
- 1. април — Министри одбране Мађарске и Србије, Криштоф Салаи Бобровницки и Братислав Гашић, потписали су споразум у области одбране у Палати Србије.
- 28. март — Око 5.000 људи је погинуло у земљотресу који је погодио Мјанмар јачине 7,7 степени по Рихтеровој скали. Потрес се осетио и у Бангладешу, Индији, Тајланду, Лаосу и Кини.
- 21. март — Преминула је још једна особа због повреда претрпљених током урушавања надстрешнице у Новом Саду. Тиме је број жртава порастао на 16.
- 16. март — У Кочанима у Северној Македонији је погинуло најмање 59 особа док је преко 196 повређено у пожару у дискотеци Пулс.
На данашњи дан
- 69 — Вителије, заповедник рајнских легија, однео је победу над Отоном у близини Кремоне и наметнуо се за римског цара.
- 1205 — Бугарски цар Калојан је нанео тежак пораз крсташима и заробио латинског цара Балдуина I Фландријског.
- 1865 — Председник САД Абрахам Линколн смртно рањен у атентату који је извео Џон Вилкс Бут неколико дана по завршетку грађанског рата.
- 1909 — Након војне побуне против владе, руља је започела масакре над Јерменима у вилајету Адана.
- 1912 — Брод Титаник ударио је у ледену санту и потонуо следеће ноћи, усмртивши 1503 особе.
- 1931 — У Шпанији проглашена република после абдикације и бекства из земље краља Алфонса XIII.
- 1999 — Најмање 75 људи погинуло, а 25 тешко рањено у Метохији у нападу на две избегличке колоне које су ракетирали авиони НАТО.
Да ли сте знали?

- … да су Османлије део Калемегдана (на слици) код Римског бунара звали Фићир бајир, у преводу Брег за размишљање?
- … да је најкраћи рат у историји вођен 1896. године између Британске империје и Занзибара, а трајао је 38 минута?
- … да се коњ којег је Калигула прогласио за сенатора звао Инцитат (брзоноги)?
- … да се први стрип звао Жути клинац?
- … да се камиље млеко не може згрушати?
- … да се у тунелима Петроварадинске тврђаве налази темпларски крст?
- … да je први авион у историји полетео 17. децембра 1903. године и њиме су управљала Браћа Рајт?
Изабрана слика
Википедија
Википедија је енциклопедијски пројекат слободног садржаја на интернету који развијају и одржавају добровољци помоћу викисофтвера. Чланке на Википедији можете мењати без обавезне регистрације.
Првобитна верзија Википедије започета је 15. јануара 2001, док је издање на српском језику започето 16. фебруара 2003. године у 21:52. Википедија тренутно садржи више од 64,7 милиона чланака написаних на 309 језика, од којих је преко 705.000 на српском.
Доприноси
Чланке на Википедији заједнички пишу добровољци широм света, а већину страница може да уређује свако ко има приступ интернету. Притом је неопходно поштовати усвојена правила и смернице.
Постоје странице помоћи у којима је објашњено како се израђују нови или уређују постојећи чланци, како се отпремају или користе слике и друго. У било којем тренутку можете да затражите помоћ других уредника или да се обратите свом изабраном ментору.
Заједница
До сада су на Википедији на српском језику 416.403 корисника отворила налог, а од тога су 2.483 активна. Сви уредници су добровољци који улажу радне напоре у оквиру различитих тематских целина.
Посетите нашу Радионицу и Портале и сазнајте како ви можете помоћи. Конструктивне дискусије и сувисли коментари о садржају чланака су увек добродошли. Странице за разговор користите за размену мишљења и указивање на мањкавости у садржају чланака.
Сродни пројекти
Викиречник слободни речник
Викицитат слободни цитати
Викикњиге слободне књиге
Викизворник слободна библиотека
Викиновости слободне вести
Викиверзитет слободни материјали за учење
Викиврсте директоријум врста
Медијавики развој вики софтвера
Википодаци слободна база знања
Викиостава слободно складиште медија
Википутовање слободни водич за путовања
Метавики координација заједнице