0% found this document useful (0 votes)
633 views2 pages

Reading Comprehension-Money Matters

Abby wants to raise money for a trip to summer camp. She charges $2.00 per hour to clean houses. If she cleans houses for four hours a week, how much money will she earn in three weeks? Abby will earn $________ in three weeks cleaning houses. Multiply hours per week by three weeks.

Uploaded by

Alina Costin
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
633 views2 pages

Reading Comprehension-Money Matters

Abby wants to raise money for a trip to summer camp. She charges $2.00 per hour to clean houses. If she cleans houses for four hours a week, how much money will she earn in three weeks? Abby will earn $________ in three weeks cleaning houses. Multiply hours per week by three weeks.

Uploaded by

Alina Costin
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 2

Money matters Name ____________________________

Copyright 2006 T. Smith Publishing. All rights reserved. www.tlsbooks.com


Money Matters
Solve each problem.



show your work
1. Abby wants to raise money for a trip to summer camp. She
charges $2.00 per hour to clean houses. If she cleans
houses for four hours a week, how much money will she
earn in three weeks?

Abby will earn $________ in three weeks cleaning houses.

2. Abby also enjoys making bracelets. She charges $2.75 for
each of her creations. How much money will Abby earn
towards her camping trip if she sells six bracelets before
she leaves?

Abby will earn $________ if she sells six bracelets.

3. Grandmother promised to give Abby ten percent of the
total cost of the camping trip.

Grandmother will give Abby $________.

4. Abby receives $5.00 per week for allowance. If she can
save two and one-half weeks worth of allowance for the
trip, how much will she have saved?

Abby can save $________ of her allowance.

5. Abby will also need to buy four new arrows for the
camping trip. Each arrow costs $1.99. How much extra
money will Abby need to earn to buy the arrows?

Abby needs $________ to buy four new arrows.

6. Use all of the information in problems 1-5 to determine how
much money Abby still needs to go on the trip and buy
the arrows she needs.

Abby still needs $________ to go on the camping trip and
buy four new arrows.

Money matters Name ____________________________
Copyright 2006 T. Smith Publishing. All rights reserved. www.tlsbooks.com
Money Matters
Solve each problem.



show your work
1. Abby wants to raise money for a trip to summer camp. She
charges $2.00 per hour to clean houses. If she cleans
houses for four hours a week, how much money will she
earn in three weeks?

Abby will earn $ 24.00 in three weeks cleaning houses.
multiply hours per week
by three weeks.
4 x 3 = 12
multiply that total by
price.
12 x $2.00 = $24.00
2. Abby also enjoys making bracelets. She charges $2.75 for
each of her creations. How much money will Abby earn
towards her camping trip if she sells six bracelets before
she leaves?

Abby will earn $ 16.50 if she sells six bracelets.
multiply the price of each
bracelet by the number
sold.
$2.75 x 6 = $16.50
3. Grandmother promised to give Abby ten percent of the
total cost of the camping trip.

Grandmother will give Abby $ 6.80.
multiply the cost of the
trip by .10.
$68.00 x .10 = $6.80
4. Abby receives $5.00 per week for allowance. If she can
save two and one-half weeks worth of allowance for the
trip, how much will she have saved?

Abby can save $ 12.50 of her allowance.
multiply allowance per
week by 2.5.
$5.00 x 2.5 = $12.50
5. Abby will also need to buy four new arrows for the
camping trip. Each arrow costs $1.99. How much extra
money will Abby need to earn to buy the arrows?

Abby needs $ 7.96 to buy four new arrows.
multiply the cost of each
arrow by the number of
arrows needed.
$1.99 x 4 = $7.96
6. Use all of the information in problems 1-5 to determine how
much money Abby still needs to go on the trip and buy
the arrows she needs.

Abby still needs $ 16.16 to go on the camping trip and buy
four new arrows.
First determine that Abby
need a total of
$75.96 (trip plus arrows)
Subtract what Abby will
earn/receive from total
needed to find the
difference. 75.96-59.80=
$16.16

You might also like

pFad - Phonifier reborn

Pfad - The Proxy pFad of © 2024 Garber Painting. All rights reserved.

Note: This service is not intended for secure transactions such as banking, social media, email, or purchasing. Use at your own risk. We assume no liability whatsoever for broken pages.


Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy