0% found this document useful (0 votes)
117 views

Task3c Assessment

Uploaded by

api-534102323
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
117 views

Task3c Assessment

Uploaded by

api-534102323
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF or read online on Scribd
You are on page 1/ 3
Lesson S: Summative assessment (Tn class) Name Date _ Ready? Mathematics a ies Question Sheet Solve the problems. @ Martin and Alexia are rock climbing. Each person's rate stays the same for the first hour they climb. + Martin climbs 34 meters in the first Z hour. + Alexia climbs 17, meters in the first 3 hour. Which statements are true? Choose all that apply. A Martin climbs at a rate of 20 meters per hour. B Alexia takes 3+ of an hour to climb one meter. © Martin climbs at a rate of 35 meter per hour. D_ Alexia climbs at a rate of 21 meters per hour. E Martin takes 35 of an hour to climb one meter. F Alexia climbs at a rate of 3 meter per hour. @ Sarah is training for a bike race. She rides her bike 53 miles in + hour. What is Sarah's rate in miles per hour? Express your answer as a mixed number. Show your work. Answer: _____miles per hour EB Donovan bought 53 kilograms of flour for $8.25. Tell whether each statement is Irue or False. a. The product (33}(2.) gives the price of one kilogram of flour. Cite C1 False b. Donovan paid less than $1.25 per kilogram of flour. Otrue Lfalse $1.00 can purchase 2 kilogram of flour. Cite Cfalse eC ursewtnm Assoriaes, HUE Copying permite for dassoom use SGrade7 Lesson9 Ratios volving ComplexFractions Name aes Date G A stand at a farmer's market sells different types of apples, as shown in the table. Apple A Apple B Apple Cost (6) 6.90 0.90 05, oar Weight 6ib 1oz Fie Which type of apple costs the least per pound? Show your work, Answer: ___ G Jari can mow Z acre in 8 minutes, I her rate is constant, can Jami mow 1 acres in ‘one hour? Explain yaur reasoning. Grade7 Lesson9 Ratios involving ComplexFractons Copying permed lo elssroom use Lesson 9 quiz answer sheet Name bate: 1. Circle all that apply A B CG DE F 2. Show your work for number 2 here Answer: miles per hour 3. Tell whether each statement is True or False and circle it a. True False b. True False c True False 4, Show your work for number 4 here Answer: 5. Circle the answer and explain your reasoning below Yes No Explain your reasoning

You might also like

pFad - Phonifier reborn

Pfad - The Proxy pFad of © 2024 Garber Painting. All rights reserved.

Note: This service is not intended for secure transactions such as banking, social media, email, or purchasing. Use at your own risk. We assume no liability whatsoever for broken pages.


Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy