100% found this document useful (1 vote)
3K views1 page

Money G5

The document is a math assignment on the topic of money for class 5. It contains 3 questions. Question 1 has 5 parts asking students to convert amounts between rupees and paise. Question 2 has 6 parts asking students to perform addition, subtraction, multiplication and division of monetary amounts. Question 3 contains a table of item prices and asks 3 questions involving calculating total costs of purchases based on the prices and quantities listed.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
100% found this document useful (1 vote)
3K views1 page

Money G5

The document is a math assignment on the topic of money for class 5. It contains 3 questions. Question 1 has 5 parts asking students to convert amounts between rupees and paise. Question 2 has 6 parts asking students to perform addition, subtraction, multiplication and division of monetary amounts. Question 3 contains a table of item prices and asks 3 questions involving calculating total costs of purchases based on the prices and quantities listed.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 1

SECOND CYCLE

CLASS – V MATHS
ASSIGNMENT NO – 9 TOPIC – MONEY

Q1. Convert:-

i. Re 0.06 in to paise
ii. 6683 paise in to rupees
iii. 79 paise in to rupees
iv. Rs 33.25 in to paise
v. Rs 20 ¼ in to paise

Q2. Do as directed :-

i. Rs 693.05 + Rs 707.75 + Rs 15.70


ii. Add 135 rupees 50 paise, 90 rupees 9 paise and 110 rupees 15 paise
iii. Rs 1039.50 – Rs 995.75
iv. Subtract 1535 rupees 75 paise from 1930 rupees 50 paise
v. Multiply Rs 6895.75 x 16
vi. Divide Rs 9371.25 ÷ 15

Q3. Read the following table and then answer the questions:-

Item Price ( in Rs.)


Rice 55.50
Wheat 21.75
Sugar 33.00
Dal 38.50
Ghee 170.00
a. How much money Piyush has to pay if he buys 3kg rice, 1 kg wheat and 4 kg ghee?
b. Kajal bought 5 kg sugar, 3 kg dal and 2 kg wheat. How much money does she need to
pay?
c. Rohit purchased 4 kg rice, 3 kg wheat, 2 kg sugar and paid Rs 1000 to the shopkeeper.
How much money did he get back?

--- xx---

You might also like

pFad - Phonifier reborn

Pfad - The Proxy pFad of © 2024 Garber Painting. All rights reserved.

Note: This service is not intended for secure transactions such as banking, social media, email, or purchasing. Use at your own risk. We assume no liability whatsoever for broken pages.


Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy