100% found this document useful (1 vote)
204 views2 pages

Money

This document contains a math assignment for a 4th grade class. It includes questions about converting amounts of money between rupees and paise, performing addition and subtraction of monetary values, calculating total costs and unit costs based on given amounts. The assignment contains 7 questions covering topics like conversions between rupees and paise, addition and subtraction of monetary values, calculating total costs from given purchase amounts, and determining unit costs.

Uploaded by

Abhishek Patra
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
100% found this document useful (1 vote)
204 views2 pages

Money

This document contains a math assignment for a 4th grade class. It includes questions about converting amounts of money between rupees and paise, performing addition and subtraction of monetary values, calculating total costs and unit costs based on given amounts. The assignment contains 7 questions covering topics like conversions between rupees and paise, addition and subtraction of monetary values, calculating total costs from given purchase amounts, and determining unit costs.

Uploaded by

Abhishek Patra
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 2

BAL BHARATI PUBLIC SCHOOL

GANGA RAM HOSPITAL MARG


CYCLE-IV CLASS-IV (2016-17)
ASSIGNMENT NO- 12
SUBJECT- MATHS
MONEY

1. Fill in the blanks:

a) 50 =__________paise
b) 48 paise +52 paise = _____________
c) ___________25 paise coins make 1.
d) 5008 paise = __________
e) Take away 5 paise from 7 rupees you get _____________

2. Convert the following amount of money into paise


I. 25 rupess = __________ paise
II. 20 rupess = __________paise
III. 55 rupess 42 paise = ___________paise

3. Subtract the following


I. 53.52 from 725.20
II. 24.15 from 55.22
III. 22.14 from 93.60

4. Add the following


a) 33.35 and 50.25
b) 22.35 and 44.15
c) 16.05 and 32.25

5. Mr.Sushil bought the following items from the shop:

a. A packet of tea for 25.75

b. 3 kg of wheat for 98.90

c. A packet of chocolate for 150.20

He gave a 500-rupee note to the shopkeeper. How much money did the
shopkeeper return?
6. If the cost of 1 litre ice cream pack is 130, what will be the cost of 3 litre
pack?

7. Mrs Sethi paid 1060 for 20 chocolates to the shopkeeper. What was the
cost of one chocolate

You might also like

pFad - Phonifier reborn

Pfad - The Proxy pFad of © 2024 Garber Painting. All rights reserved.

Note: This service is not intended for secure transactions such as banking, social media, email, or purchasing. Use at your own risk. We assume no liability whatsoever for broken pages.


Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy