Midterm Quizzes
Midterm Quizzes
QUIZ 1 – CVP
In the variable costing income statement, which
ANALYSIS, VARIABLE & line separates the variable and fixed costs?
b. F + T/V
If a firm produces more units than it sells, If all goes according to plan except that total
absorption costing, relative to variable costing, fixed costs rise,
will result in
Select one:
Select one:
a. total sales will be lower than expected.
a. higher income and assets.
b. income will be higher than expected.
b. lower income and assets.
c. total contribution margin will be lower than
c. higher income but lower assets. expected.
d. lower income but higher assets. d. income will be lower than expected.
Question 7 Question 10
At the break-even point, total contribution As volume increases, average cost per unit
margin is
Select one:
Select one:
a. increases.
a. equal to total variable costs.
b. increases in proportion to the change in
b. equal to total fixed costs. volume.
c. zero. c. decreases.
Question 8 Question 11
Over the relevant range, total revenues and Variable costing has an advantage over
total costs absorption costing for which of the following
purposes?
Select one:
a. all of the answer
a. remain constant.
b. determining the CVP relationship among the
b. can be graphed as straight lines. major factors of selling price, sales mix, and
c. decrease. sales volume
d. increase, but at a decreasing rate
c. analysis of profitability of products, c. P11.30
territories, and other segments of a business
d. P11.55.
d. minimizing the effects of inventory changes
on net income
Question 13
Production in units
Direct material
P3.00 per unit 8,000
Manufacturing costs:
Direct labor
2.50 per unit Direct labor P3
per unit
Variable manufacturing overhead
1.80 per unit Direct material 5
per unit
Fixed manufacturing overhead
4.00 per unit (based on an estimate of 50,000 Variable overhead 1
units per year) per unit
Variable selling expenses Fixed overhead
.25 per unit P100,000
Fixed SG&A expense Net income (absorption method)
P75,000 per year P30,000
During its first year of operations Langley Sales price per unit
manufactured 51,000 units and sold 48,000. The P40
selling price per unit was P25. All costs were
equal to standard. Refer to Ford Company. If Ford Company had
used variable costing, what amount of income
Refer to Langley Corporation. Under absorption before income taxes would it have reported?
costing, the standard production cost per unit
for the current year was a. P30,000
a. P7.30. c. P67,500
b. P13.05.
d. can't be determined from the information
given
Question 14
Select one:
Question 15
Select one:
Select one:
Question 2
c. $98,000
Question 6 d. $71,000
d. added to or deducted from the cost of goods c. Mangoes used to make mango graham cake
sold for the period
d. Grapes used to manufacture wine
Question 9
Select one:
Question 10
Select one:
b. Direct labor
c. Administrative costs
d. Factory overhead