6 Grade 6.RP.A Ratio & Rates Student Guided nOTES
6 Grade 6.RP.A Ratio & Rates Student Guided nOTES
6.RP.A
Student
Guided nOTES
Need to print a smaller
version for interactive
notebooks?
Select multiple
Ratio
Rate
Unit Rate
Equivalent
ratio
Ratio table
Scaling
Unit Price
Ratios
I can __________________________________
_______________________________________
_______________________________________
ststss
A ratio of 4 black arrows to 6 white arrows
could be written in 3 different ways.
4 to ___ ___ : 6 R
2 to ___ ___ : 3 D
Just like with _________, you should always
________ if needed.
Ratios
Example ♯1
Write the ratio in simplest form that compares
the number of sad faces to happy faces. Write
it in 3 different ways.
M Y M Y Y M M
____ TO ____ ____ : ____
,
Example ♯2
,
Write the ratio in simplest form that compares
the number of suns to moons. Write it in 3
different ways.
qqRRqqRq
,
____ TO ____ ____ : ____
,
Ratios
Compare Categorical data
Categorical data can only be assigned to _____ group.
_______ diagrams and frequency __________ can be used to
represent categorical data.
_________ can be used to compare the data.
Example ♯1
Several students named their favorite flavor of ice cream.
Write the ratio that compares the number who chose
chocolate to the total number of students.
Flavor #
Vanilla 9
Strawberry 8
Chocolate 3
Oreo 1
Chocolate: ____
Total: 9 + 8 + 3 + 1 = ____
The ratio is ____ to ____ or the fraction _____ = _____ .
Strawberry: ____
Total: ____ + ____ + ____ + ____ = ____
OR
_______ TO ______
zxzz 22332
xxz 32322
___ to ___ ___ to ___
The table shows the number of A pet store sold the animals listed in
books Davie has read. Find the the table in one week. Write the
ratio of graphic novels to the total. ratio of cats to pets sold that week.
Type # books Type # books
Graphic Novel 10 Birds 10
Nonfiction 7 Cats 14
Mystery 5 Dogs 8
Western 2 Hamsters 3
____________________________________ ____________________________________
rATES
I can __________________________________
_______________________________________
_______________________________________
-Example-
Josie picked 45 oranges in 5 minutes. Write
this rate as a unit rate.
1. Write the rate as a fraction.
2. Compare the number of oranges to the number of minutes.
3. Then divide.
÷5
45 oranges ____ oranges
5 minutes = ____ minutes
÷5
Example ♯2
Erica is baking several loaves of bread to sell in
his bakery. He used 12 cups of water and 6 cups
of whole wheat flour. How much water was
used per cup of flour.
÷ ___
____ water ____ water
____ flour = ____ flour
÷ ___
Unit price
The Unit Price is the cost per ______.
To write a price as a _______ _______., divide
the _________ and the __________ of the rate by
the denominator.
-Example-
Josie spent $36 on 4 tickets to the fair. How
much did one ticket cost?
÷4
$36 $ ____
4 tickets = ____ tickets
÷4
-Example-
Four potted plants cost $88. What is the
price per plant?
÷ ___
$ _____
_____ plants
= $ ____
____ plants
÷ ___
So, the price per plotted plant is _____.
Practice
Joshua’s cousin pledged $12 for a charity walk. If Joshua
walked 3 miles, how much did his cousin pay per mile?
rATES
Practice
_______
_______
_______ _________
Ratio Tables
I can __________________________________
_______________________________________
_______________________________________
Hot Dogs 66
Time (min) 12 2
÷2 ÷3
So he ate about ____ hot dogs every 2 minutes.
Practice
To make cranberry jam, you need 12 cups of sugar for every 16
cups of cranberries. Find the amount of sugar needed for 4 cups
of cranberries.
Sugar 12
Cranberries 16 4
Example 1
Cans of corn are on sale at 10 for $4. find the cost of 15 cans.
÷2 x3
Cans of Corn 10 15
Cost in Dollars 4
÷2 x3
So, 15 cans of corn would cost $____.
Practice
A child’s height measures 105 centimeters. Estimate
her height in inches.
Height (cm) 25 105
Height (in) 10
ststss
A ratio of 4 black arrows to 6 white arrows
could be written in 3 different ways.
4 to 6 4:6 R
2 to 3 2:3 D
Just like with fractions, you should always
simplify if needed.
Ratios
Example ♯1
Write the ratio in simplest form that compares
the number of sad faces to happy faces. Write
it in 3 different ways.
M Y M Y Y M M
3 TO 4 3:4 H
Example ♯2
Write the ratio in simplest form that compares
the number of suns to moons. Write it in 3
different ways.
qqRRqqRq
5 TO 3 5:3
5
3
Ratios
Compare Categorical data
Categorical data can only be assigned to one group.
Bar diagrams and frequency tables can be used to
represent categorical data.
Ratios can be used to compare the data.
Example ♯1
Several students named their favorite flavor of ice cream.
Write the ratio that compares the number who chose
chocolate to the total number of students.
Flavor #
Vanilla 9
Strawberry 8
Chocolate 3
Oreo 1
Chocolate: 3
Total: 9 + 8 + 3 + 1 = 21
3 1
The ratio is 3 to 21 or the fraction 21 = 7 .
1
The simplest form of the ratio is 7 .
Ratios
Compare Categorical data
Example ♯2
Saturday’s yogurt sales are recorded in the table. Write the ratio
that compares the sales of strawberry yogurt to the total sales.
Flavor # sold
Peach 3
Blueberry 6
Vanilla 7
Strawberry 8
Strawberry: 8
Total: 3 + 6 + 7 + 8 = 24
1 TO 3
zxzz 22332
xxz 32322
3 to 4 6 to 4 or 3 to 2
The table shows the number of A pet store sold the animals listed in
books Davie has read. Find the the table in one week. Write the
ratio of graphic novels to the total. ratio of cats to pets sold that week.
Type # books Type # books
Graphic Novel 10 Birds 10
Nonfiction 7 Cats 14
Mystery 5 Dogs 8
Western 2 Hamsters 3
10 to 24 or 5 to 12 14 to 35
rATES
I can use rates and use rate language.
To write a rate as a unit rate, divide the
numerator and the denominator of the rate
by the denominator.
-Example-
Josie picked 45 oranges in 5 minutes. Write
this rate as a unit rate.
1. Write the rate as a fraction.
2. Compare the number of oranges to the number of minutes.
3. Then divide.
÷5
45 oranges ____ oranges
5 minutes = ____ minutes
÷5
Example ♯2
Erica is baking several loaves of bread to sell in
his bakery. He used 12 cups of water and 6 cups
of whole wheat flour. How much water was
used per cup of flour.
÷6
12 water 2 water
6 flour = 1 flour
÷6
Unit price
The Unit Price is the cost per unit.
To write a price as a unit price, divide the
numerator and the denominator of the rate
by the denominator.
-Example-
Josie spent $36 on 4 tickets to the fair. How
much did one ticket cost?
÷4
$36 $9
4 tickets = 1 tickets
÷4
-Example-
Four potted plants cost $88. What is the
price per plant?
÷4
$ 88
4 plants
= $ 22
1 plants
÷4
So, the price per plotted plant is $22.
Practice
Joshua’s cousin pledged $12 for a charity walk. If Joshua
walked 3 miles, how much did his cousin pay per mile?
25 ft per second
11 points per quarter
Hot Dogs 66 33 11
Time (min) 12 6 2
÷2 ÷3
So he ate about 11 hot dogs every 2 minutes.
Practice
To make cranberry jam, you need 12 cups of sugar for every 16
cups of cranberries. Find the amount of sugar needed for 4 cups
of cranberries.
Sugar 12 6 3
Cranberries 16 8 4
Example 1
Cans of corn are on sale at 10 for $4. find the cost of 15 cans.
÷2 x3
Cans of Corn 10 5 15
Cost in Dollars 4 2 6
÷2 x3
So, 15 cans of corn would cost $6.
Practice
A child’s height measures 105 centimeters. Estimate
her height in inches.
Height (cm) 25 5 105
Height (in) 10 2 42