Mult and Div Problems
Mult and Div Problems
(rays)
7. Jill saves 10p every week. She wants to buy a new game
costing 60p. How many weeks is it before she can afford
to buy the game?
10. John spends £16 to buy 4 files. How much for each file?
L.O: Solve multiplication and division problems (sharks)
7. Jill saves 60p every week. She wants to buy a new game
costing 600p. How many weeks is it before she can afford
to buy the game?
10.John spends £40 to buy 10 files. How much for each file?
7. Jill saves 60p every week. She wants to buy a new game
costing £6.00. How many weeks is it before she can
afford to buy the game?
10.John spends £45 to buy 9 files. How much for each file?