0% found this document useful (0 votes)
29 views

Multiplication Worksheet

Uploaded by

Fadya Ningtyas
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
29 views

Multiplication Worksheet

Uploaded by

Fadya Ningtyas
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 1

GROUP NAME : ____________

MULTIPLICATION WORKSHEET
Rules : each students need to solve minimum 5 questions

1. Find the answer to the multiplication of 19 to the each round he makes, how many units of battery
product of 13 and 18! will he need in order to drive a total of 21 rounds? 17. 74 x 25 = ...

18. 33 x 16 = ...
2. Find the value when 11 is multiplied to 27 times 9! 11. Camille spends 5 hours of time purchasing
books from the book store each day. Calculate the 19. 41 x 38 = ...
total number of hours she spends in the book store
3. Find the answer when 15 is multiplied to the in the month of April! 20. 52 x 12 = ...
product of 17 and 6!
21. 39 x 58 = ...
12. In a marshmallow stick, if each stick can hold
4. Calculate the value when 13 is multiplied to the 25 marshmallows, how many marshmallows can 22. 86 x 42 = ...
product of 17 and 20! be kept in 46 such sticks!
23. 74 x 64 = ...
5. Find the value when 9 is multiplied to 25 times 7!
13. Kale spends 5 hours of time studying each 24. 256 x 81 = ...
day. Calculate the total number of hours he
6. What will be the answer when the product of 11 spends in studying in a month of 30 days! 25. 729 x 56 = ...
and 12 is multiplied to 7?
26. 625 x 49 = ...
7. Find the value when 7 is multiplied to 21 times 15! 14. Karen spends 3 hours of time in the library
each day. Calculate the total number of hours she 27. 343 x 98 = ...
8. If a teacher spends 4 hours of time teaching a spends in the library in the month of September!
class each day, calculate the total number of hours 28. 555 x 23 = ...
she spends in teaching in the month of November!
15. In a rice factory, if each kg of rice needs 55 29. 890 x 52 = ...
kg of raw paddy, how much amount of raw paddy
9. If Penny answers 29 questions in one day to her will be needed to manufacture 26 kg of rice? 30. 987 x 99 = ...
teacher, how many questions will Penny have
answered by the end of 51 such days?
10. Harry goes driving every day in his
16. 67 x 49 = ...
neighborhood. If he needs 43 units of battery for

You might also like

pFad - Phonifier reborn

Pfad - The Proxy pFad of © 2024 Garber Painting. All rights reserved.

Note: This service is not intended for secure transactions such as banking, social media, email, or purchasing. Use at your own risk. We assume no liability whatsoever for broken pages.


Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy