MULTIPLYING DECIMALS Lesson-23-M6Q1LC13.2-DLL
MULTIPLYING DECIMALS Lesson-23-M6Q1LC13.2-DLL
First Quarter
I. OBJECTIVES
Demonstrates understanding of the four fundamental
A. Content
Standards operations involving fractions and decimals.
FTIGLESIA, MAY2017
Learning
Resources/
SIM
IV. PROCEDURE
Mental Computation
Answer the puzzle by group. The first to get the
answer correctly will be declared the winner.
They invented the decimal system we used today
FTIGLESIA, MAY2017
C. Presenting Developmental Activity (Using life situation
examples/ problem)
instances of
the new Danise sells vegetables every weekend to support her
lesson study. A kilogram of sayote cost P20.75. How much is her
total sales if she sells 3.25 kilograms of sayote?
(Demonstration/
Modelling)
D. Discussing What is being asked in the problem?
new What are given?
concepts and What do you notice of the two given numbers? What
practicing
decimals are they?
new skills # 1
(Analysis) What shall we do with the two mixed numbers to
answer the problem?
What number sentence can we form out of the
problem?
Discuss the step-by-step solution to the problem.
As much as possible, solicit some responses from
the pupils.
FTIGLESIA, MAY2017
What kind of decimals are the factors?
How many decimal places are there in the factors?
How many decimal places are there in the product?
What is the connection in the number of decimal
places in the product with the number of decimal
places in the factor?
F. Developing
Mastery
(Independent B. Solve.
Practice) 4. A metre of cloth costs P82.25. How much will 2.15
metres cost?
5. Ricky can travel 5.12 kilometres per hour on his bike.
How far can he travel in 3.14 hours?
Cooperative Work
G. Finding Divide the class into 5 groups
practical Each group will write a problem involving multiplying
application of mixed decimals by mixed decimals
concepts and They will write the problem as well as corresponding
skills in daily solution and answer in manila paper
living After the groups have completed the task they will
(Application) present their work to the class
FTIGLESIA, MAY2017
abstractions
about the
lesson
(Generalization)
A. Multiply. Show your solution.
1. 2.21 x 3.2 = N
2. 4.35 x 2.24 = N
I. Evaluating 3. 3.12 x 2.03 = N
learning
( Evaluation) B. Solve for what is being asked.
4. The product of 3.64 and 2.23 is ______
5. A rectangle is 2.75 m by 1.55 m. What is its area?
V. REMARKS
VI. REFLECTION
A. No. of learners
who earned at least
80% on the
formative
assessment
B. No. of learners
who require
additional activities
for remediation
C. Did the remedial
lessons work? No.
of learners who
have caught up with
the lesson.
D. No. of learners
who continue to
require remediation
FTIGLESIA, MAY2017
E. Which of my
teaching strategies
worked well? Why
did these work?
F. What difficulties
did I encounter
which my principal
or supervisor can
help me solve?
G. What innovation
or localized
materials did I
use/discover which I
wish to share with
other teacher?
FTIGLESIA, MAY2017