100% found this document useful (3 votes)
3K views5 pages

Ratio and Proportions Word Problem Packet

Uploaded by

api-261894355
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
100% found this document useful (3 votes)
3K views5 pages

Ratio and Proportions Word Problem Packet

Uploaded by

api-261894355
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 5

Name: ________________________

Date ____________

Topic : Ratio and Proportion Word Problems- Worksheet 1


1. A Java book is comprised of two
sections core and advanced Java in the
ratio 7:2. How much of each type of
content will be needed to make a book of
450 pages?
2. 30 girls and boys have planned for a picnic. There is a ratio of
3 girls to 7 boys. How many boys are there?
3. 12 miles is approximately equal to 6 km. How many km are
equal to 18 miles? How many miles are equal to 42 km?
4. 5 pizzas cost $60. What will 9 pizzas cost?
5. 6 stuffed peppers cost $36. What will 12 stuffed peppers cost?
6. Mr. Jeff divided his money in the ratio 4:2 between Jon and
Jack. Jon got the smaller amount of $1,256. How much did Jack
receive?
7. 3:4 = 15:20. True OR False?
8. 2:5 and 30:20 are equal ratios. True OR False?
9. 3:4 = 6:8? True OR False?
10. 10 glasses cost 40 dollars. How much do 20 glasses cost?
Tons of Free Math Worksheets at: www.mathworksheetsland.com

Name: ________________________

Date ____________

Topic : Ratio and Proportion Word Problems- Worksheet 2

1.

An English book is comprised of two sections, literature and grammar, in


a ratio of 3:2. How much of each type of content will be needed to make
a book of 150 pages?

2.

80 girls and boys have planned for a movie. They are in a ratio of 6 girls
to 2 boys. How many girls are there?

3.

8 miles is approximately equal to 6 km. How many km are equal to 28


miles? How many miles are equal to 42 km?

4.

10 burgers cost $60. What will 15 burgers cost?

5.

2 apples cost $20. What will 5 Apples cost?

6.

Mr. Jose divided his money in the ratio 5:2 between Brian and Bogie.
Brian got the smaller amount of $156. How much did Bogie receive?

7.

6:7 = 36:42. True OR False?

8.

4:3 and 25:45 are equal ratios. True OR False?

9.

4:7 = 12:21. True OR False?

10. 8 plates cost 48 dollars. How much do 20 plates cost?

Tons of Free Math Worksheets at: www.mathworksheetsland.com

Name: ________________________

Date ____________

Topic : Ratio and Proportion Word Problems- Worksheet 3

1.

A chemistry book comprises of two section: organic and non-organic in


the ratio 2:8. How much of each type of content will be needed to make
a book of 400 pages?

2.

35 girls and boys have planned for a walk. There is a ratio of 5 girls to 2
boys. How many boys are there?

3.

6 miles is approximately equal to 9 km. How many km are equal to 54


miles? How many miles are equal to 12 km?

4.

6 pastries cost $30. What will 4 pastries cost?

5.

5 mangoes cost $25. What will 20 mangoes cost?

6.

Mr. Davis divided his money in the ratio 4:6 between James and Brett.
James got the smaller amount of $540. How much did Brett receive?
How much in total was the money?

7.

5:8 = 42:56. True OR False?

8.

4:8 and 32:64 are equal ratios. True OR False?

9.

3:6 = 12:24. True OR False?

10. 8 balls cost 16 dollars. How much do 32 balls cost?

Tons of Free Math Worksheets at: www.mathworksheetsland.com

Name: ________________________

Date ____________

Topic : Ratio and Proportion Word Problems- Worksheet 4

1.

A social science book comprises of two sections: geography and civics in


the ratio 4:3. How much of each type of content will be needed to make
a book of 490 pages?

2.

40 girls and boys have planned for annual function. They are in a ratio of
2 girls to 6 boys. How many boys are there?

3.

5 miles is approximately equal to 25 km. How many km are equal to 75


miles? How many miles are equal to 50 km?

4.

5 roses cost $55. What will 4 roses cost?

5.

3 pens cost $15. What will 30 pens cost?

6.

Mr. Elvis divided his money in the ratio 2:6 between Eric and Shan. Eric
got the smaller amount of $420. How much did Shan receive?

7.

8:4 = 16:64. True OR False?

8.

3:2 and 48:32 are equal ratios. True OR False?

9.

5:6 = 16:18. True OR False?

10. 7 bowls cost 21 dollars. How much do 15 bowls cost?

Tons of Free Math Worksheets at: www.mathworksheetsland.com

Name: ________________________

Date ____________

Topic : Ratio and Proportion Word Problems- Worksheet 5

1.

A math book comprises of two sections: arithmetic and geometry in the


ratio 5:3. How much of each type of content will be needed to make a
book of 480 pages?

2.

90 girls and boys have planned for an educational tour. They are in a
ratio of 3 girls 6 to boys. How many girls are there?

3.

9 miles is approximately equal to 16 km. How many km are equal to 63


miles? How many miles are equal to 48 km?

4.

12 dolls cost $60. What will 72 dolls cost?

5.

5 chocolates cost $25. What will 15 chocolates cost?

6.

Mr. George divided his money in the ratio 2:6 between Evan and Ricky.
Evan got the smaller amount of $420. How much did Ricky receive?

7.

4:3 = 60:45. True OR False?

8.

2:6 and 24:72 are equal ratios. True OR False?

9.

3:7 = 15:45. True OR False?

10. 4 spoons cost 12 dollars. How much do 16 spoons cost?

Tons of Free Math Worksheets at: www.mathworksheetsland.com

You might also like

pFad - Phonifier reborn

Pfad - The Proxy pFad of © 2024 Garber Painting. All rights reserved.

Note: This service is not intended for secure transactions such as banking, social media, email, or purchasing. Use at your own risk. We assume no liability whatsoever for broken pages.


Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy