Money-Word-Problems - Grade 3
Money-Word-Problems - Grade 3
Date: ___________
costs $3?
2) After paying $6.25 for a salad, Ella has $45.56. How much money
3) How many packages of diapers can you buy with $50 if one
4) Last week James ran 20 miles more than Michael. James ran 56
some money for cleaning the attic. He now has $44. How much
6) After paying $10.12 for a sandwich, Amelia has $35.50. How much
Answers
1) 6
2) $51.81
3) 10
4) 36
5) 11.48
6) 45.62