0% found this document useful (0 votes)
977 views4 pages

Class 4 Money Maths

The document contains 9 questions with multiple math word problems involving operations like addition, subtraction, comparison and conversion between rupees and paise. It also includes questions about calculating total costs and making bills from information provided about items purchased.

Uploaded by

Dolon Das
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
977 views4 pages

Class 4 Money Maths

The document contains 9 questions with multiple math word problems involving operations like addition, subtraction, comparison and conversion between rupees and paise. It also includes questions about calculating total costs and making bills from information provided about items purchased.

Uploaded by

Dolon Das
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 4

iS a pari

17. Something which

amounts of money in words.


Q2. Express the following

1. 640.05 7. 90.09
2.70.54 8. 227.16
3 10.10 9 909.81
4 19.79 10 90.09
5. 89.62 11 5.76
6. 20 rupees 85paise 12 10 rupees 60 paise

Q3. Convert rupees into paise.

1 12 1. 80.0
2. 20.20 36.54
3. 108.75 9 34.90
4. 99.05 10. 1.00
5.0.64 11 75.99
6 25.25 12 94.34

Q4. Add the following.

55.50 35.75 16.25

+65.25 +715.S0 +45.50

795.35 730.55 7 20.00

+50.75 +14.25 +15.50

Q5. Subtract the following.

60.00 54.25 95.7 5


25.50 T 2 8 .5 0 750.5 0
-

93.00 T36.000 7158.50


- 24.25
-15.75 15.75

Q6. Compare and put >, < or = in the blank:

1. 6.59 659p
2. 2469p 24.69
3. 546p 7.40
4. T3 003p
5. 740p T 7.04
6.25.30+40.45 65.57
7. 29.60+7 41.53 7113 p
8. Sixty-four rupees sixty- four paise sixty- four rupees forty -six paise
9. 845 paise 8 +45 p
10. 15.5- 12.69 5
11. 801 80 + 1

Q7. Solve these Word problems.

1. The cost of 1 kg of pears is10.25 and 1 Kg of oranges is 15.50. Simran wants to buy 6 Kg of

pears and 4 Kg of oranges. How much money would she need?


2. A pack of chocolates costs 96. What is the cost of each chocolate? ( Hint: 1 pack of chocolates = 12

chocolates)
how much money did
3 Manju bought a pencil box for 35.90. If she gave a 50 note the shopkeeper,
she get back?
4. Mohan bought 20 toffees, each cost 25 p. How much money did he pay for the toffees?
bought a ball and a bat for 100. If the cost of the ball was R 12.75, find the cost of the bat?
6. Ramu bought 12 bananas at 3.50 each and 8 apples at 8.25 each.

a) For which fruit did he pay more?

b) What is the difference in cost between apples and bananas?


17 students went a book fair and bought 17 dictionaries from a stall for 2214.25. What is the

cost of one dictionary?


8. Gunjan spends R 61.25 on newspaper every week. What is the cost of 1 newspaper?
9. Sunil bought apples for 22.75. The shopkeeper returned 27.25. How much money did he give

him?
10. Ravi went to a shop and bought 2 colour boxes for 7 each, 1dozen pencils at R12, 4 sharpeners

at 1.50each, and 3 erasers at 71each.


How much does he need to pay? Prepare the bill for the same.

Q8. Answer the questions on the basis of price of the objects given in the pictures.

7 25.45 745.50 5

7 16 74 2

a) What is the cost of three ball pens?


b) Which object can be purchased the most in 10? How many?
combs?
c)How many rupees should be paid for purchasing two scales and two

rupees should be paid for purchasing one nail cutter and one soap?
d) How many
objects in the picture is purchased, then what amount will be left
e) If you have 100 and each of the

with you?
Q9. Aniket and Madhav went to a shop and boueht some items. Make a bill and find out the total

amount.

Bill for Aniket

BILL

Rate per
Sr.No. Items Quantity Amount in ()
item in (T)

1 Balls 3 25.50

Erasers 6 2.30

Chocolates 3 20

EgES 3 3

5 Milk 1 litre 52.25

6 watch 670
Total amount (in )

Bill for Madhav

BILL

Rate per
Amount in (T)
Sr.No. Items Quantity item in )
3
1 EgeS
15 27.70
Cups

3 Biscuit packs 5 15

4 Erasers 2 2.3

Milk 3 litre 52.25

6 watch 670

Total amount (in )

You might also like

pFad - Phonifier reborn

Pfad - The Proxy pFad of © 2024 Garber Painting. All rights reserved.

Note: This service is not intended for secure transactions such as banking, social media, email, or purchasing. Use at your own risk. We assume no liability whatsoever for broken pages.


Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy